W Wielkopolsce mamy 13 parków krajobrazowych

KARC
Udostępnij:
Od minionego poniedziałku (14 października) dodajemy do "Głosu " mapy parków krajobrazowych Wielkopolski. W kolejnych tekstach na naszych łamach chcemy przybliżyć Czytelnikom tematy związane z funkcjonowaniem parków krajobrazowych oraz zachęcić do ich odwiedzenia.

Historia parków w Polsce sięga lat 60. To wówczas zainteresowano się ochroną przyrody i zweryfikowano jej formy. Wyznaczono pierwsze cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny. I tak w 1976 r. powstały pierwsze parki krajobrazowe w kraju: Suwalski i Wigierski. W Wielkopolsce pierwszy park utworzono w 1988 r. Był to Lednicki Park Krajobrazowy (jego mapa ukaże się 17 października). Jeden z najmłodszych parków w Polsce również leży w naszym województwie: to Nadgoplański park Krajobrazowy (jego mapa ukaże się 31 października). W naszym regionie działa obecnie trzynaście parków.

- Naszym zadaniem jest przede wszystkim ochrona i popularyzacja przyrody - mówi Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Na co dzień sprowadza się to do współpracy z 49 gminami oraz 28 powiatami, na terenie których leżą parki. - Do pogodzenia są interesy różnych stron. Gmina chce się rozwijać gospodarczo. Są inwestorzy, którzy chcą budować wiatraki, żwirownie, kopać stawy, są dewe-loperzy, którym zależy na stawianiu nowych osiedli. Nasze zadanie to czasem hamowanie tych zapędów, a innym razem uświadamianie, gdzie trzeba pójść na kompromis - opowiada Janusz Łakomiec. Dodaje, że wszelkie decyzje ściśle reguluje ustawa o ochronie przyrody i czasem na ustępstwo po prostu pójść nie można.

Co jest obecnie największym wyzwaniem dla Zespołu Parków Krajobrazowych? Jak nietrudno się domyślić to brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Gminy przeważnie nie stać na ich sporządzenie i robią plany częściowe, obejmujące tylko małe fragmenty terenu. Często brakuje im całościowego spojrzenia na przestrzeń.

- W rezultacie okazuje się, że takie klocki w ogóle do siebie nie pasują. Z jednej strony oznacza to chaos przestrzenny, a z drugiej degradację środowiska - opowiada dyrektor.

Jak mówi, zarząd parków stara się rozmawiać z gminami, uświadamiać, co zyskują na ochronie przyrody.
- Wychodzimy z założenia, że świadomości ludzi na temat ochrony przyrody nie zastąpią żadne przepisy, żadna ustawa. Poza tym, gdy ludzie mają świadomość pewnych spraw, przepisy nie wydają im się bezsensowne i tak opresyjne - uważa dyrektor.
Dlatego Zespół Parków Krajobrazowych rozmawia nie tylko z władzami, ale także prowadzi działalność edukacyjną, która obejmuje wszystkie grupy wiekowe: od przedszkolaków po seniorów.

Zespół parków zajmuje się jednak przede wszystkim czynną ochroną przyrody: nasadzeniami drzew, ochroną siedlisk zwierząt i gatunków roślin oraz podpiętrzaniem wód, gdy np. wysychają oczka wodne i znikają stamtąd mieszkające dotychczas płazy.
I co najważniejsze, parki krajobrazowe to także turystyka. Do odwiedzin tych miejsc mają zachęcić publikowane przez nas mapy.

Projekt "Poznajemy parki krajobrazowe Wielkopolski" realizowany jest we współpracy pomiędzy Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a Polskapresse Sp. z o.o., wydawcą dziennika „Głos Wielkopolski” dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu przygotowane zostanie 13 map parków krajobrazowych Wielkopolski, zawierających część kartograficzną wraz ze stosownymi opisami środowiska przyrodniczego, obiektów dziedzictwa kulturowego oraz elementów turystycznych, zilustrowanymi materiałem zdjęciowym.
Mapy będą następnie dystrybuowane jako dodatek do dziennika „Głos Wielkopolski”, co stwarza wyjątkową okazję do przekazania Wielkopolanom aktualnych, wiarygodnych i dokładnych informacji na temat walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych najpiękniejszych terenów regionu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie