W Wielkopolsce mamy kilkanaście złóż gazu ziemnego! Sprawdź, gdzie leżą. Czy pozwolą nam na niezależność od Rosji i gaz będzie tańszy?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Poszukiwanie gazu na poznańskich Krzesinach w 2012 roku.
Poszukiwanie gazu na poznańskich Krzesinach w 2012 roku. Grzegorz Dembiński
Udostępnij:
Trwa wojna gazowa z Rosją, w wyniku której z dnia na dzień odcięto nas od dostaw. Tymczasem polskie złoża gazu pokrywają jedną czwartą zapotrzebowania naszego kraju. Wiele z nich znajduje się w Wielkopolsce, między innymi drugie największe złoże w Polsce, zaraz po Przemyślu. Wciąż poszukuje się nowych złóż i rozpoczyna ich eksploatację. Wiąże się to z dodatkowymi wpływami do budżetów gmin, na terenie których działają kopalnie gazu ziemnego.

Własne złoża gazu oprócz importu z Rosji

Od wielu lat dążyliśmy do uniezależnienia od dostaw gazu od naszego wschodniego sąsiada - powstał gazoport w Świnoujściu, specjalne magazyny, a już niedługo będziemy importowali gaz ziemny z Norwegii rurociągiem Baltic Pipe. Jego uruchomienie jest planowane w październiku. Obecnie krajowy operator sieci gazowych ma udziały w złożach na norweskim szelfie, skąd gaz będzie pompowany rurociągiem. Jego roczne wydobycie jest szacowane na około 3 mld metrów sześciennych.

Nasze roczne zapotrzebowanie na ten surowiec to 20 mld metrów sześciennych. Szacuje się, że to zapotrzebowanie w ciągu dziesięciu lat wrośnie o połowę. Już teraz jesteśmy w stanie pokrywać jedną czwartą naszego zapotrzebowania na gaz poprzez krajowe wydobycie. 73 proc. złóż gazu ziemnego w Polsce występuje na tak zwanym Niżu Polskim, gdzie leży między innymi Wielkopolska. Obecnie eksploatowane i możliwe do eksploatacji złoża są szacowane na 73,5 mld metrów sześciennych gazu. Czysto teoretycznie wielkopolski gaz starczyłby Polsce na niecałe cztery lata.

- Aktualnie na obszarze Niżu Polskiego zlokalizowanych jest ponad 150 złóż, z czego ponad 70 jest eksploatowanych. Według zestawienia Państwowego Instytutu Geologicznego w 2020 roku w Polsce wydobyto 4,93 mld metrów sześciennych gazu, z czego najwięcej właśnie na Niżu Polskim – mówi prof. UAM dr hab. Remigiusz Rosicki, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Dodaje, że nowe odwierty dadzą możliwość wydobycia w Wielkopolsce ponad 1 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Wielkopolska posiada wiele złóż

W Wielkopolsce eksploatowane złoża znajdują się w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, grodziskim, jarocińskim, kościańskim, międzychodzkim, nowotomyskim, ostrowskim, pleszewskim, poznańskim, średzkim, śremskim, szamotulskim, wolsztyńskim i, wrzesińskim.

- Jest tu zlokalizowana największa kopalnia gazu ziemnego KGZ Kościan–Brońsko, która wydobywa około 1 mld metrów sześciennych gazu zaazotowanego rocznie. Złoże Brońsko jest drugim co do wielkości złożem gazu w Polsce (po złożu Przemyśl) - informuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które jest największym eksploratorem złóż. Wydobycie w kopalni jest stopniowo zwiększane poprzez nowe odwierty, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Ponieważ złoże jest zanieczyszczone azotem, przed wpompowaniem do sieci jest on usuwany. - Na terenie województwa działa również odazotowania Grodzisk, w której za pomocą procesów kriogenicznych z gazu zaazotowanego usuwa się azot i uzyskuje gaz wysokometanowy, dostarczany do krajowego systemu przesyłowego. - dodaje operator. Nadal poszukuje się nowych złóż i zwiększa wydobycie obecnie eksploatowanych. Są one stale badane pod kątem możliwości pozyskania surowców oraz opłacalności wydobycia.

Odwierty są wykonywane między innymi na terenach gmin Miłosław, Tarnowo Podgórne i Dopiewo, gdzie wykonano w 2019 roku badania sejsmologiczne w okolicach Palędzia. Z kolei w gminie Sieraków potwierdzono niedawno opłacalność wydobycia ropy naftowej w otworze Sieraków-2H, eksploatowanym na podstawie koncesji “Wronki”. - Aktualnie trwa przygotowanie procedur przetargowych na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej instalacji technologicznych – informuje PGNiG.

Eksploatacja złóż gazu wiąże się także z pewnymi ograniczeniami.

- Ograniczenia w wydobyciu gazu wynikają z jakości złóż oraz technicznych i ekonomicznych możliwości ich wydobycia. Dodatkowo należy wskazać na same procesy koncesyjne (poszukiwawcze i eksploatacyjne) oraz inwestycyjne, które nie należą do krótkich i łatwych. Mimo wszystko należy zwrócić uwagę, że coraz lepsze technologie umożliwiają postępy w procesach technicznych wydobycia gazu – kwituje Remigiusz Rosicki.

Pomimo pokrycia jednej czwartej zapotrzebowania Polski na gaz z krajowych złóż, na początku roku jego ceny znacząco wrosły. Dla indywidualnych odbiorców szacuje się wzrost od 40 do nawet 60 proc. Oznacza to, zwłaszcza w obliczu wstrzymania dostaw z Rosji, że nie wpływa on na obniżenie cen gazu w Polsce. Co roku z tytułu opłat i podatków za wydobycie surowców do polskich samorządów trafia średnio ponad 200 mln złotych. Wpływy te pochodzą przede wszystkim z tak zwanej opłaty eksploatacyjnej i podatku od nieruchomości.

Według raportu „Wspólne korzyści. Wspólny rozwój”, który powstał w 2021 roku na zlecenie krajowej spółki wydobywczej przez ośrodek analityczny SpotData wynika, że w gminach o liczbie ludności do 5 tys., w których PGNiG prowadzi działalność wydobywczą, wydatki na edukację w przeliczeniu na osobę są wyższe o 9 proc. w porównaniu do samorządów, w których spółka nie jest obecna. W gminach tych więcej pieniędzy przeznacza się na inwestycje, bezpieczeństwo publiczne, utrzymanie zieleni, ochronę powietrza i klimatu oraz kulturę czy sport.

Wiele osób marzy o przeprowadzce do nowego domu, ale dużą przeszkodą dla nich są zbyt wysokie ceny. Szukając nieruchomości, warto sprawdzić licytacje komornicze. Często pojawiają się tam naprawdę atrakcyjne oferty w przystępnych cenach. Przedstawiamy najnowsze licytacje komornicze domów na terenie województwa wielkopolskiego. Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Krajowej Rady Komorniczej.Pełna oferta:Sprawdź najnowsze oferty – licytacje komornicze domów w Wielkopolsce --->

Tanie domy od komornika! Zobacz nowe licytacje nieruchomości...

Nowoczesne apartamenty i pokoje, siłownia, basen, sauna, SPA - zastanawiałeś się, jak wyglądają luksusowe hotele w Poznaniu od środka. Mamy zdjęcia. Sprawdź galerię.Przejdź dalej -->

Tak wyglądają najbardziej luksusowe hotele w Poznaniu! Wiedz...

Idealne miejsce na weekendowy odpoczynek, ale i na uprawę własnych warzyw czy owoców. Rodzinne Ogródki Działkowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, także wśród młodszych osób. Ceny niektórych ogródków bywają, niestety, stosunkowo wysokie, jednak nie brakuje też tańszych ofert. Sprawdź, ile kosztują najtańsze ogródki działkowe w Poznaniu i okolicach! Pełna oferta:Sprawdź kolejny ogródek działkowy --->

Najtańsze ogródki działkowe na sprzedaż w Poznaniu i okolica...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie