Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce nie ma zagrożenia powodziowego, ale strażacy są w gotowości i dysponują profesjonalnym do natychmiastowej interwencji

Alicja Durka
Alicja Durka
W środę, 10 lutego, podczas wideokonferencji wojewody Michała Zielińskiego z kierownictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz bryg. Jarosławem Zamelczykiem - zastępcą komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu poinformowano, że w Wielkopolsce nie ma zagrożenia powodziowego, ale w razie potrzeby, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna jest w gotowości i która dysponuje odpowiednim sprzętem, w tym pompami do natychmiastowej interwencji w razie podtopień.

Na środowej wideokonferencji w Centrum Zarządzania Kryzysowego WUW, w której uczestniczył wojewoda Michał Zieliński wraz z kierownictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz bryg. Jarosławem Zamelczykiem - zastępcą komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, poinformowano, że w Wielkopolsce nie ma zagrożenia powodziowego.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak poinformował, że zagrożenia powodziowego nie ma. Tylko na rzece Swędrnia w miejscowości Dębe przekroczony jest stan ostrzegawczy, ale sytuacja jest pod kontrolą.

Mimo stabilnej sytuacji musimy być przygotowani na różne scenariusze i warianty działania. Zwróciłem się do samorządowców o sprawdzenie magazynów przeciwpowodziowych i utrzymanie gotowości na doraźne interwencje

– mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Beata Musielska, zastępca dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą RZGW poinformowała, że nie ma zagrożenia powodziowego w Wielkopolsce. Stany rzek mimo kilkucentymetrowych wzrostów są pod stałym nadzorem i nie grożą wylaniem, ani podtopieniami. W ciągu najbliższych dni spodziewany jest także spadek stanów wody. RZGW jeszcze w tym tygodniu planuje zmniejszyć zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko, ponieważ dopływ wody z Warty jest coraz mniejszy z uwagi na mróz. Na Warcie i Prośnie utrzymuje się śryż i lód brzegowy.

W razie potrzeby, w gotowości pozostaje Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, która dysponuje odpowiednim sprzętem, w tym pompami do natychmiastowej interwencji w razie podtopień. Wojewoda Michał Zieliński w piśmie skierowanym do samorządów zawnioskował o sprawdzenie procedur oraz przeprowadzenie przeglądu sprzętu zgromadzonego w magazynach przeciwpowodziowych .

Zobacz też:

W drugiej połowie maja 2010 r. w środkowej Europie doszło do powodzi. Walkę o uratowanie miasta przed wielka wodą toczyli także poznaniacy. W kulminacyjnym momencie poziom Warty sięgał przy moście Rocha 6,5 metra. Najbardziej w wyniku powodzi ucierpiał wtedy Kalisz, gdzie Prosna zalała wiele domów. Zobacz zdjęcia z Poznania i Kalisza z maja 2010 r. ---->

Mija 10 lat od powodzi w Poznaniu i Wielkopolsce - zobacz zd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski