Nasza Loteria

W Wielkopolsce przybywa bezrobotnych. Zwolnienia grupowe obejmą kolejnych 900 osób. Kto najczęściej traci pracę?

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Podobnie jak w poprzednim miesiącu znacząca część nowych bezrobotnych to sprzedawcy, a także pracownicy handlu i usług. To skutek m. in. zamkniętych galerii handlowych.
Podobnie jak w poprzednim miesiącu znacząca część nowych bezrobotnych to sprzedawcy, a także pracownicy handlu i usług. To skutek m. in. zamkniętych galerii handlowych. Grzegorz Dembiński
Liczba bezrobotnych wciąż rośnie. W maju zarejestrowały się w urzędach pracy w Wielkopolsce blisko 4 tysiące osób. W perspektywie dalsze zwolnienia - w ramach tych grupowych pracę może stracić ponad 900 osób. Taki sposób redukowania zatrudnienia planuje trzynaście przedsiębiorstw.

Na początku czerwca w Powiatowych Urzędach Pracy całej Wielkopolski było zarejestrowanych 58 874 bezrobotnych. To o 3958 osób więcej niż na początku maja. W ciągu trzydziestu dni liczba bezrobotnych zwiększyła się w województwie o 7,2 proc. To już kolejny miesiąc, kiedy bezrobocie w Wielkopolsce rośnie.

Stopa bezrobocia (czyli najprościej rzecz ujmując stosunek liczby bezrobotnych do liczby pracujących) wciąż jest w naszym województwie niska.

- Stopa bezrobocia za kwiecień dla Wielkopolski wynosi 3,3 proc. i wzrosła w porównaniu do marca br. o 0,2 punktu procentowego

- informuje Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jak wysoka będzie po majowych zwolnieniach, będzie wiadomo za około dwa tygodnie.

Przybywa bezrobotnych w Wielkopolsce. Gdzie były zwolnienia?

Liczba osób zwolnionych z pracy w wielkopolskich przedsiębiorstwach była niemal identyczna jak miesiąc wcześniej.

- Zwolniono 252 osoby z 13 zakładów pracy. To o 4 osoby więcej niż w kwietniu bieżącego roku - mówi Barbara Kwapiszewska. - Zwolnienia miały miejsce w 8 powiatach: konińskim, kościańskim, krotoszyńskim, pleszewskim, mieście Poznań, w powiecie poznańskim, śremskim i wrzesińskim - dodaje.

Sprawdź też:

Pod względem przyrostu liczby bezrobotnych Poznań i powiat poznański pozostają w czołówce. W maju liczba bezrobotnych wzrosła tu o 13,7 proc., miesiąc wcześniej wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych wynosił tutaj 12,9 proc.

Jednak w całym województwie przyrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w maju okazał się nieco mniejszy, zarówno procentowo, jak i w liczbach bezwzględnych.

Czytaj także

Czy to początek tendencji spadkowej, jeżeli chodzi o redukcje w wielkopolskich firmach zatrudnienia?

- Można tak sądzić. Kolejne etapy odmrażania gospodarki, nawet jeśli pandemia nie ma się ku końcowi, sprawiają, że redukcje zatrudnienia wyhamowują. Do tego sezonowo będzie rósł popyt na pracę. Nie tylko w rolnictwie, ale także w budownictwie

- twierdzi prof. Agnieszka Ziomek, ekonomistka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wielkopolska: Kto najczęściej traci pracę?

Podobnie jak w poprzednim miesiącu znacząca część nowych bezrobotnych to sprzedawcy, a także pracownicy handlu i usług. Wśród zwalnianych z przemysłu dominowali wykonujący proste prace. Zdaniem Agnieszki Ziomek z punktu widzenia całej gospodarki zmiany w zatrudnieniu w usługach są mniej niepokojące niż znaczące redukcje w przemyśle.

Czytaj także

- Jeśli przemysł nie wygenerował zwolnień, które przełożyłyby się na znaczący wzrost bezrobocia, to przez cały czas będzie korzystał z kooperantów, wygeneruje także popyt na usługi finansowe, transportowe i inne - wyjaśnia ekonomistka. - To oznacza, że w przedsiębiorstwach powiązanych z dużymi zakładami przemysłowymi zatrudnienie także prawdopodobnie będzie względnie stabilne, a to jest dobra wiadomość - mówi.

Nie zmienia to jednak faktu, że zwolnienia grupowe mają coraz większy zasięg. W kwietniu do urzędów pracy zamiar zwolnień grupowych zgłosiły trzy firmy. Planowały one łącznie zredukować zatrudnienie o około 600 osób. W maju o planowanych „grupówkach” powiadomiło urzędy pracy aż 13 przedsiębiorstw z terenu całego województwa. Na skutek tych zwolnień pracę mają stracić 902 osoby.

ZOBACZ TEŻ:

Epidemia koronawirusa zachwiała wielkopolskim rynkiem pracy. Obecnie w naszym województwie jest 58 874 osób bezrobotnych. Tylko w maju w powiatowych urzędach pracy zarejestrowały się 3982 osoby. Pracodawcy w 11 powiatach przewidują zwolnienia grupowe. Będą one dotyczyły 902 osób.Zobacz, o ile wzrosło bezrobocie w poszczególnych powiatach w Wielkopolsce ---->

Bezrobocie w Wielkopolsce coraz wyższe. Sprawdź, w których p...

Członkowie Komisji Pracy Business Centre Club stworzyli listę 15 najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie wszystkie z nich wymagają doświadczenia. Osoby, które przez epidemię COVID-19 straciły pracę w gastronomii, handlu czy usługach, mogą spróbować swoich sił na innych, popularnych stanowiskach. Oto lista 15 zawodów, w których jest praca.

15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19

Sprawdź też:

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski