Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w tropikach mogą skończyć się malarią, durem brzusznym czy żółtą gorączką. Jak uchronić się przed tymi chorobami?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Malaria jest chorobą przenoszoną przez komary z rodzaju anopheles, czyli widliszki
Malaria jest chorobą przenoszoną przez komary z rodzaju anopheles, czyli widliszki pixabay.com
Wyjazdy w tropiki i do krajów subtropikalnych są coraz popularniejsze. Niestety, im częściej tam jeździmy, tym większe jest ryzyko groźnych chorób. NFZ podpowiada, jak się przed nimi ustrzec.

W tych strefach klimatycznych najczęściej występują choroby takie, jak malaria, żółta gorączka (żółta febra), gorączka krwotoczna denga, czy dur brzuszny. Wiele z nich przenoszonych jest przez komary.

Wakacje lub urlop to z pewnością przyjemność, na którą każdy czeka z niecierpliwością. Lepiej, by nie popsuły jej choroba lub inne zdrowotne dolegliwości. Niestety, podczas wyjazdów - bez względu na to czy w dalekich zakątkach świata, czy w Polsce, możemy złapać wiele z nich. Część może być szczególnie niebezpieczna nawet dla naszego życia. Zobacz w galerii, jakie choroby możemy przywieźć zamiast pamiątek z wakacji.Przejdź dalej -->

Te choroby i dolegliwości możesz złapać na wakacjach. Sprawd...

- Najistotniejszym z problemów zdrowotnych, z jakimi muszą mierzyć się turyści, jest malaria, która występuje w strefie międzyzwrotnikowej. Najwięcej jej przypadków importowanych jest z Afryki przez pacjentów, którzy nie stosują się do zasad prewencji malarii

– wyjaśnia dr n. med. Szymon Nowak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- To potencjalnie śmiertelna choroba, przenoszona przez komary. Może ona przebiegać w skrajnie różny sposób – może przypominać infekcje grypopodobne ze stanami podgorączkowymi czy bólami mięśniowo-stawowymi, ale mogą też w jej przypadku wystąpić liczne powikłania narządowe. Najbardziej narażone na nie są osoby z upośledzeniem odporności, osoby starsze, a także dzieci poniżej 5. roku życia.

Wakacje i długie słoneczne dni sprzyjają spacerom po lasach, łąkach, ale także mieście. Niestety, w każdym z tych miejsc może czyhać, z pozoru niewielkie, niebezpieczeństwo - kleszcz. To zaledwie 5 mm stworzenie może przenieść człowiekowi wiele poważnych chorób. Najpopularniejszą z nich jest borelioza. Jak się przed nimi ustrzec? Co zrobić, gdy już ugryzie nas kleszcz, a także - czego absolutnie nie robić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w galerii.Przejdź dalej -->

Ugryzł cię kleszcz? Tego nigdy nie rób! Sprawdź, jak bezpiec...

Jak działać, by ustrzec się takich chorób i w spokoju cieszyć się z podróży? Jak informują przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, najważniejsza jest profilaktyka.

Oto kilka najważniejszych rad:

  • Przed wyjazdem w egzotyczne miejsce odwiedź lekarza specjalistę medycyny morskiej i tropikalnej. Stosuj się do jego zaleceń – dostosuje je do miejsca, terminu i charakteru twojego wyjazdu.
  • Zaszczep się. Weź pod uwagę nie tylko szczepienia obowiązkowe w danym kraju, ale też zalecane.
  • Spakuj apteczkę podręczną, środki odstraszające komary (o odpowiednio wysokim stężeniu), odpowiednie ubrania.
  • Zabierz książeczkę szczepień.
  • Jeśli wybierasz się do kraju, w którym możesz zarazić się malarią, ustal z lekarzem odpowiednią dla siebie chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Więcej informacji na temat chorób tropikalnych dostępne jest w materiałach przygotowanych w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” organizowanej przez NFZ. W związku z nią na kanale „Akademia NFZ” w serwisie YouTube dostępny jest także materiał wideo, w którym eksperci wyjaśniają, w jaki sposób zapobiec zakażeniom chorobami z krajów tropikalnych.

Poszukujesz pediatry? Zastanawiasz się, kto w Poznaniu będzie najlepszy? Przejrzeliśmy opinie pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl i na tej podstawie stworzyliśmy ranking 10. najlepszych pediatrów w Poznaniu. Każdy z prezentowanych w nim lekarzy otrzymał pięć gwiazdek, a ich kolejność zależna jest od liczby wystawionych opinii. Sprawdź zestawienie w galerii.Przejdź dalej -->

10 najlepszych pediatrów w Poznaniu. Zobacz ranking według o...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski