Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje z duchami – czyli 10 miejsc w Wielkopolsce, w których można się nieźle przestraszyć

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
1. Zamek w Rydzynie Białych Dam w polskich legendach jest sporo, co przeczy narracji feministek jakoby kobiety w czasach dawnych były jedynie uciśnionymi przez patriarchat kurami domowymi. Legendarne potępione niewiasty mają na sumieniu i zbrodnie i mordy, łupiestwo, prostytucje, trucicielstwo, ale i nieszczęśliwe romanse i życiowe dramaty. Obok najsłynniejszej - tej z Kurnika nie mniej słynna jest Biała Dama z Zamku w Rydzynie.Owa niewiasta, której imię zatarł czas, po śmierci męża, pana na zamku, nieszczęśliwie zakochała się w jego bracie, kapłanie katolickim. Łóżkowym igraszkom towarzyszyły więc starania o anulowanie ślubów kapłańskich, przy czym mężczyzna z rozkoszy miał korzystać, ale do wyjścia z kapłaństwa niezbyt mu się spieszyło.Rozżalona wdowa, by przyciągnąć go do siebie i wydać mu się bardziej atrakcyjną postanowiła więc pozbyć się swoich dwóch małych synków. Chłopców zamordowała sztyletem, a ich ciała pochowała w zamkowym ogrodzie. Ledwo jednak zwłoki dzieci przysypała ostatnią warstwą piasku nocną ciszę rozdarł grom, a dzieciobójczyni padła martwa.Odtąd, jak mawiają miejscowi pokutująca mara Białej Damy pojawia się w deszczowe noce w zamkowej kaplicy, zawodzi klęcząc przed ołtarzem. Towarzyszy jej kościotrup- kapłan i dwa małe, dziecięce szkielety w komżach. Niewiasta modli się, błaga o przebaczenie, a upiorne nabożeństwo od wieków kończy się tak samo, potężnym głosem mówiącym stanowczo „nie w tym roku jeszcze”.
1. Zamek w Rydzynie Białych Dam w polskich legendach jest sporo, co przeczy narracji feministek jakoby kobiety w czasach dawnych były jedynie uciśnionymi przez patriarchat kurami domowymi. Legendarne potępione niewiasty mają na sumieniu i zbrodnie i mordy, łupiestwo, prostytucje, trucicielstwo, ale i nieszczęśliwe romanse i życiowe dramaty. Obok najsłynniejszej - tej z Kurnika nie mniej słynna jest Biała Dama z Zamku w Rydzynie.Owa niewiasta, której imię zatarł czas, po śmierci męża, pana na zamku, nieszczęśliwie zakochała się w jego bracie, kapłanie katolickim. Łóżkowym igraszkom towarzyszyły więc starania o anulowanie ślubów kapłańskich, przy czym mężczyzna z rozkoszy miał korzystać, ale do wyjścia z kapłaństwa niezbyt mu się spieszyło.Rozżalona wdowa, by przyciągnąć go do siebie i wydać mu się bardziej atrakcyjną postanowiła więc pozbyć się swoich dwóch małych synków. Chłopców zamordowała sztyletem, a ich ciała pochowała w zamkowym ogrodzie. Ledwo jednak zwłoki dzieci przysypała ostatnią warstwą piasku nocną ciszę rozdarł grom, a dzieciobójczyni padła martwa.Odtąd, jak mawiają miejscowi pokutująca mara Białej Damy pojawia się w deszczowe noce w zamkowej kaplicy, zawodzi klęcząc przed ołtarzem. Towarzyszy jej kościotrup- kapłan i dwa małe, dziecięce szkielety w komżach. Niewiasta modli się, błaga o przebaczenie, a upiorne nabożeństwo od wieków kończy się tak samo, potężnym głosem mówiącym stanowczo „nie w tym roku jeszcze”. Michal Cronwood Babilas
Nie zniknęły wraz z rozwojem technologii i sieci 5G. Może po prostu bohaterki i bohaterowie wielkopolskich legend schowali się nieco głębiej w zamkowe i pałacowe czeluści niekoniecznie chcąc być bohaterami fotografii na Instagramie czy Facebooku. Ale wciąż są… i wciąż w Wielkopolsce można się nieźle przestraszyć. A jeśli ktoś ma ochotę na wakacje z duchami, to zapraszamy do wielkopolskich zamków, pałaców i dworków, w których wciąż żyją strachy na lachy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski