56 proc. Polaków planuje w tym roku wyjazd na wakacje – wynika z badania CBOS. W jaki sposób rozsądnie przygotować się do wyjazdu na urlop, aby spędzić go bezpiecznie? W jakich sytuacjach przyda nam się ubezpieczenie podróżne i co nam gwarantuje?

Zbliża się letni sezon urlopowy. Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego w lutym 2016r. w tym roku aż 56proc. badanych (o 4 punkty procentowych więcej niż dwa lata temu) zamierza wypoczywać poza miejscem stałego zamieszkania. Ponad połowa osób, która planuje taki wyjazd zamierza wypoczywać wyłącznie w kraju, co dziewiąta osoba chciałby spędzić wakacje za granicą, a blisko co trzecia połączyłby wypoczynek krajowy i zagraniczny.

Planując wakacyjny wypoczynek warto pamiętać o bezpieczeństwie i zabezpieczyć się przed ewentualnymi przykrymi sytuacjami tj.

problemami zdrowotnymi wypadkiem czy zagubieniem bądź kradzieżą bagażu. W takich sytuacjach niewątpliwie przydaje się ubezpieczenie podróżne, które pokryje dodatkowe koszty leczenia, a także zapewni organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju (również transportu medycznego). Ponadto ubezpieczenie podróżne gwarantuje nam pomoc w sytuacji uszkodzenia, zgubienia lub opóźnienia bagażu, a także zwrot kosztów odwołanego lub opóźnionego lotu.

Wyniki VII Ogólnopolskiego Badania Assistance pokazują, że rośnie liczba osób, która posiada assistance podróżny. Najbardziej przydatne świadczenia przysługujące w ramach ubezpieczenia podróżnego to zdaniem respondentów organizacja i pokrycie kosztów leczenia (85 proc.) i transport medyczny (63 proc.). Wśród osób, które wyjeżdżają za granicę 60 proc. wykupuje ubezpieczenie podróżne samodzielnie, a 7 proc. osób otrzymuje je w ramach innych produktów. Statystyki Europ Assistance Polska za 2015r. pokazują, że Polacy podczas wakacji najczęściej potrzebują pomocy w zakresie pokrycia kosztów leczenia i organizacji pomocy medycznej, co stanowiło 68 proc. wszystkich interwencji w ramach assistance podróżnego.


- Bezpieczny wypoczynek bez przykrych, nieprzewidzianych zdarzeń pozwoli nam cieszyć się chwilami relaksu. Warto zatem jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć się, wykupując specjalne ubezpieczenie podróżne, które zapewni nam natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży- mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.

Natomiast jeżeli wybieramy się w podróż samochodem warto rozważyć kwestię wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które zagwarantuje nam pomoc w sytuacji kolizji lub awarii pojazdu. Jeżeli planujemy pojechać samochodem na zagraniczne wakacje to warto sprawdzić czy posiadany assistance obejmuje zdarzenia, które mają miejsce na terenie Europy.