Spis treści
Petycja do ministra - czego dotyczy?
Petycja do Ministra Infrastruktury, Dariusza Klimczaka pod którą zebrano już prawie 500 podpisów, zawiera kluczowe postulaty mające na celu ujednolicenie ulg w transporcie publicznym, stworzenie jednolitej wyszukiwarki połączeń na wzór słowackiej cp.sk, ustandaryzowanie bazy przystanków, wprowadzenie nowego systemu kształcenia studentów transportu publicznego oraz reformę zarządzania autobusami regionalnymi, inspirowaną modelami z Austrii i Słowacji. Inicjatorzy liczą, że dzięki tym zmianom polski transport publiczny może osiągnąć standardy znane z krajów zachodnich. Chcą wprowadzenia zmian już w 2025 roku.
– To mała zmiana, ale łatwa do wprowadzenia i przez to przełomowa. Chcemy dać nowemu rządowi szansę by jako pierwszy przełamał w ten sposób złą passę autobusów regionalnych. Jeszcze w tej kadencji możemy mieć PKS-y jak na Słowacji, to całkiem realne – mówi Sebastian Kolemba, współinicjator petycji.
Inspiracja zza granicy
Podstawą dla proponowanych zmian są dobre praktyki z Austrii i Słowacji, gdzie lokalny transport publiczny funkcjonuje na wysokim poziomie. W tych krajach nie występuje problem wykluczenia komunikacyjnego, a podróżowanie jest znacznie ułatwione dzięki jasnym zasadom i integracji różnych form transportu.
- Podczas gdy u nas „nie da się” zrobić wspólnego biletu na trójmiejską SKM-kę oraz komunikację miejską w Gdyni i Gdańsku w rozsądnej cenie, Słowacy wprowadzają wspólną taryfę kolejowo-autobusową dla całych regionów, i to dużo taniej niż u nas. Tam się da, u nas też powinno – wyjaśnia Sebastian Kolemba.
Sekretem efektywnego systemu transportu publicznego w Austrii i na Słowacji jest niska liczba organizatorów transportu, co przekłada się na lepszą koordynację i efektywność. W Polsce natomiast, zbyt wiele podmiotów odpowiedzialnych za organizację transportu prowadzi do chaosu i nieefektywności.
– W obu tych państwach każdy wie, kto ma odpowiadać za transport publiczny, sytuacja jest jasna, a regiony po prostu rzetelnie wykonują swoje zadania, bo nie ma rozproszenia kompetencji. Właśnie te austriackie i słowackie wzorce chcemy wprowadzić w Polsce – podkreśla Kolemba.
Edukowanie nowych kadr - transfer wiedzy od sąsiadów
Autorzy petycji zwracają również uwagę na konieczność transferu wiedzy i wykształcenia nowych kadr, które będą posiadały umiejętności i wiedzę na temat funkcjonowania transportu publicznego według najlepszych światowych wzorców. Proponują wysyłanie studentów na praktyki i staże do krajów z rozwiniętym transportem publicznym oraz przygotowanie specjalistycznych podręczników akademickich.
Aby wprowadzić w Polsce udane zagraniczne rozwiązania, konieczny jest także transfer wiedzy z tych krajów i wykształcenie w Polsce odpowiednich kadr, znających się na tym, jak funkcjonuje transport publiczny za granicą – zauważają autorzy petycji.
Petycję można podpisać tutaj: https://www.petycjeonline.com/transportpubliczny
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?