Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walentynki: Czy czerwony to tylko kolor miłości?

KS
Czerwień krzyczy: zauważ mnie, podziel moją pasję, chcę działać, chcę kochać lub po prostu be my Valentine!
Czerwień krzyczy: zauważ mnie, podziel moją pasję, chcę działać, chcę kochać lub po prostu be my Valentine! Fot. Andrzej Szozda
Agresywna i dystyngowana. Żywiołowa i szlachetna. Ekstrawertyczna i stymulująca. Pobudza zmysły, wyróżnia się z tłumu. Emanuje siłą, przykuwa uwagę. Taka jest osobowość czerwieni. Krzyczy: zauważ mnie, podziel moją pasję, chcę działać, chcę kochać lub po prostu be my Valentine!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Walentynki: Miłość może pomóc w leczeniu - mówi ekspert
Walentynki: Aaaby... znaleźć piękną nieznajomą
Poznań: Walentynki - atrakcje dla zakochanych. Zobacz!
Kwiaty dla Walentynki
Śródziemnomorska uczta z pomidorami i mozzarellą
Walentynki w liczbach... narodzin

Międzynarodowym symbolem Walentynek jest serce. To zrozumiałe. Uosabia miłość, czułość, oddanie. Prezenty w kształcie serca są przeróżne. W święto zakochanych dajemy również kwiaty. Najczęściej wręczana jest róża, której w wielu kulturach przypisuje się etykietkę kwiatu miłości. Popularne są też wierszyki, kartki walentynkowe, maskotki, bielizna. Wszystko w czerwonej oprawie! W dniu zakochanych wszystko dookoła jest czerwone - w serduszka, płatki róż, piórka i czekoladki. Dlaczego ten ognisty kolor zdominował święto Walentego?

- Nieważne, czy w odcieniach wina, wiśni, maliny, czy pomidora kojarzy się z miłością, agresją, żywiołowością i ekstrawertyzmem. W tym dniu czerwień jest wysoce pożądana - przekonuje Dorota Sikorska, stylistka. - Nawet nie znając symboliki chromatycznej czerwieni, podświadomie wiemy, że na ten właśnie kolor najsilniej reagują mężczyźni. Jego oddziaływanie jest fuzją pozytywnych emocji, seksapilu i atrakcyjności. Kojarzy się mocno z seksualnością.

Ale uważajcie, bo czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, w Polsce i na Zachodzie kojarzona z miłosnym wyznaniem i temperamentem w innych kulturach przywołuje odmienne asocjacje. W Egipcie kolor czerwony oznaczał zło, w Chinach zaś bogactwo oraz szczęście. Dlatego chińskie panny młode na ślub zakładają czerwone suknie. W Japonii czerwony to synonim bohaterstwa, w Afryce zaś żałoby. W każdym kraju, w każdej kulturze i mentalności ma swoje miejsce. Mimo to, jest to kolor, obok którego nie można przejść obojętnie.

CZY WIESZ, ŻE:
- Popularne Walentynki stosunkowo niedawno zagościły w polskim kalendarzu. Obchody walentynkowe trafiły do nas dopiero w latach 90. XX wieku. Przywędrowały z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, gdzie mają ponad pięciowiekową tradycję.
- Rodowodu dzisiejszego katolickiego święta należy szukać w pogańskim Rzymie. W połowie lutego ptaki zaczynały tam swoje zaloty. Oznaczało to symboliczne przebudzenie się natury.
15 lutego wyznaczono datę świętowania luperkaliów, czyli festynu ku czci boga płodności. Dzień przed tym świętem odbywała się miłosna loteria podczas, której imiona dziewcząt zapisywane były na skrawkach papieru. Losowali je chłopcy, wybierając sobie partnerkę.
- Patronem święta jest biskup Walenty, który mimo cesarskiego zakazu błogosławił śluby młodych legionistów. Został wtrącony do więzienia. Legenda głosi, że Walenty ginie 14 lutego 269 roku. Podobno w przeddzień egzekucji napisał list do ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski