Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walkę o herb wygrali poznaniacy [PODSUMOWANIE]

Katarzyna Fertsch
Herb Poznania zostaje na tramwajach i autobusach
Herb Poznania zostaje na tramwajach i autobusach Fot. Archiwum
Zwyczajowo herbów Poznania używa się w oficjalnej korespondencji prezydenta i radnych. Symbol miasta znajduje się również na hydrantach, flagach, latarniach oraz na tramwajach i autobusach. I właśnie o te ostatnie wybuchła w tym tygodniu wojna. Wygrana przez mieszkańców miasta!

Urzędnicy wymyślili, że zasady używania herbu należy uregulować. Ale za nim tak się stanie, powinny zniknąć z tramwajów i autobusów. Mieszkańcy miasta stanęli jednak w obronie tradycji. I to tak skutecznie, że już dzień później urzędnicy wycofali się z pomysłu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
MPK: Herb Poznania zostaje na tramwajach! [NOWE]
MPK: Herb Poznania znika z tramwajów i autobusów
Pomidorem w herb Poznania!

Incydent skłonił jednak do refleksji na temat herbu. A dokładniej tego, na jakich zasadach powinien być używany.

- Dzisiaj uchwała określa tylko, że herb nie może być używany do celów komercyjnych - wyjaśnia Borys Fromberg z biura promocji miasta. - A i tak pojawia się na zapalniczkach, popielniczkach czy innych gadżetach. Często niewiele ma też wspólnego z prawdziwym herbem.

Borys Fromberg zapewnia, że urzędnikom zależy na tym, by herb pojawiał się jak najczęściej. Również przez firmy prywatne.

- Chcemy stworzyć taki katalog, jaki powstał już m.in. w Berlinie - dodaje Fromberg. - Każdy, kto będzie chciał używać herbu, od razu pozna zasady: kto może, kiedy, gdzie i czy potrzebuje jakiegoś zezwolenia.

Ma on być dostępny m.in. na stronie internetowej miasta. Łącznie ze wzorem herbu. Tak, by Piotr i Paweł zawsze stali po właściwych stronach oraz, by tło miało odpowiedni odcień niebieskiego.

Herby są na tramwajach, flagach, hydrantach oraz latarniach

Zamieszanie z herbem ma jedną dobrą stronę. Poznaniacy przypomnieli sobie o jego istnieniu. A jakie miał znaczenie historyczne?

- Herb podkreślał prestiż i znaczenie miasta - wyjaśnia dr Piotr Pokora z Instytutu Historii UAM. - Dlatego pojawiają się w nim orzeł i królewska korona.

Pełnił również funkcję identyfikacyjną. Obecny na pieczęciach pozwalał rozpoznać wystawcę dokumentu: władcę czy hierarchę kościelnego. Świadczył również o przynależności do uprzywilejowanego stanu, bądź grupy społecznej.

- Herby powstały na zachodzie Europy. Wtedy pełniły głównie rolę znaku bojowego. Pozwalały rozpoznać przeciwnika - dodaje Piotr Pokora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski