18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawiacy dowiedzieli się o Powstaniu Wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Warszawskie obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Warszawskie obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego UMWW
Rozmowa z Markiem Woźniakiem, marszałkiem Wielkopolski o obchodach Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.

W sobotę obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego przeniosły się do Warszawy. Udało się zwrócić uwagę stolicy na wielkopolskie zwycięstwo?
Marek Woźniak: - Spełniło się moje marzenie. Jestem z jednej strony zaskoczony, a z drugiej wzruszony, że tak wielu Wielkopolan wzięło udział w naszym przemarszu z bazyliki pod Grób Nieznanego Żołnierza. Wielu warszawiaków i turystów z zainteresowaniem oglądało nasz przemarsz. Pogoda nam sprzyjała, a kolumna była tak długa i barwna, że zwracała na siebie uwagę. Wśród nas byli harcerze i grupy rekonstrukcyjne, a także ułani na koniach. Nieopodal grobu powstał obóz powstańczy, przy którym wiele osób robiło sobie zdjęcia.

Apelował Pan, aby w tym wyjeździe wzięli udział również przedstawiciele wielkopolskich powiatów. Udało się?
Marek Woźniak: - W katedrze zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych. W całych uroczystościach brał też udział kardynał Kazimierz Nycz oraz prof. Tomasz Nałęcz, przedstawiciel prezydenta RP. W Warszawie było bardzo wielu starostów, burmistrzów i wójtów z regionu wraz z delegacjami. Wszyscy odpowiedzialnie potraktowali wezwanie, aby pokazać jedność Wielkopolski w nawiązaniu do naszej powstańczej historii.

95. rocznica to preludium przed okrągłą, setną rocznicą.
Marek Woźniak: - W tym roku udało się zrealizować więcej niż 100 procent założeń, które nam przyświecały. Jestem przekonany, że na 100-lecie jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej. To kwestia przekonania, że warto to robić.

To może lepiej pójść za ciosem i już w przyszłym roku mocno akcentować warszawską część obchodów, aby przywrócić w całym kraju pamięć o powstaniu?
Marek Woźniak: - Nie chciałbym organizować przemarszu ulicami Warszawy podczas zwykłych rocznic. Zostawmy to na 100-lecie. Myślę, że będziemy wykorzystywać wszystkie dostępne środki, aby mówić o powstaniu. Pojawiło się wiele interesujących inicjatyw, które warto pokazać w stolicy, jak np. Mobilne Muzeum. Jest też propozycja historyków związana z wydaniem encyklopedii powstańczej na 100. rocznicę - to dobry pomysł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski