Warta Poznań wygrała z Cracovią 1:0. Zieloni wyszarpali zwycięstwo i dobrze wchodzą w 2021 roku

Dawid Dobrasz
Warta Poznań po pięknej bramce Kiełba odniosła piąte zwycięstwo w lidze i drugie u siebie. Waldemar Wylegalski
Warta Poznań potwierdziła dobrą dyspozycję z okresu przygotowawczego i pokonała Cracovię 1:0 (0:0), przełamując serię czterech porażek z rzędu w lidze. Ozdobą spotkania była piękna bramka Jakuba Kiełba, która dała Zielonym bardzo ważne trzy punkty.

Szkoleniowiec Warty w pierwszej jedenastce wystawił tylko jednego nowego zawodnika. Był to wypożyczony z Pogoni Maciej Żurawski, który dobrze spisywał się w okresie przygotowawczym i pełnił rolę młodzieżowca. W środku obrony Piotr Tworek postawił na duet Ivanov-Kieliba, a na prawej stronie na dwóch nominalnie bocznych obrońców - Spychałę i Grzesika. Z kolei w środku pola obok Trałki (rozpoczął 18. rok z rzędu na boiskach ekstraklasy) debiutował Kopczyński, który do klubu przyszedł latem, ale przez kontuzję całą jesień miał z głowy. W meczowej dwudziestce zabrakło Niemca Makany Baku.

W pierwszej połowie Warta grała bardzo blisko siebie i broniła całym zespołem. Mecz był zamknięty i obie drużyny grały w ataku pozycyjnym oraz szukały luk w bloku defensywnym przeciwnika. Aktywny był Żurawski.

Na pierwszą groźną akcję czekaliśmy do 30. minuty. Wtedy to po strzale Siplaka Wartę uratował Lis, ale powoli zarysowywała się przewaga Cracovii, która stawiała na swój główny atut – dośrodkowania w pole karne z praktycznie każdego sektora boiska.

W 40. minucie po rzucie wolnym wykonywanym przez Łukasza Trałkę miała miejsce kluczowa sytuacja dla całego spotkania. Warta po zamieszaniu w polu karnym oddała najpierw jeden strzał, potem drugi, który zatrzymał się na poprzeczce, a trzeci trafił w rękę Siplaka i sędzia wskazał na jedenasty metr, a zawodnika Cracovii wysłał do szatni.

Słowak opuszczał już boisko, Kuzimski brał piłkę w ręcę, ale jest jeszcze VAR. Nastąpiła weryfikacja, która trwała prawie pięć minut. Ręka była oczywista, ale zanim piłka dopadła do Ivanova, który oddawał strzał jako pierwszy, to sędziowie dopatrzyli się spalonego Kopczyńskiego i Żurawskiego. Arbitrzy odwołali decyzję i uznali, że pomocnicy Zielonych w tej sytuacji absorbowali uwagę obrońców, a sam spalony był minimalny. Michał Probierz udzielał już nawet rad rezerwowemu, bo miał dokonać korekt w składzie.

Zobacz oceny piłkarzy:

Warta Poznań odniosła cenne zwycięstwo w walce o utrzymanie się w ekstraklasie. Pokonała Cracovię 1:0 po pięknym golu Jakuba Kiełba w 70 minucie.Zobacz w galerii jak oceniliśmy piłkarzy Zielonych ---->

Warta - Cracovia 1:0. Zieloni wygrali z pięknym golem Kiełba...

Cracovia miała furę szczęścia w tej sytuacji, bo bez wideo weryfikacji sędziowie nie byliby w stanie podjąć takiej decyzji. Sam Kopczyński w przerwie był zdziwiony, że to w ogóle o niego chodziło w tej sytuacji.

Do przerwy bramki nie padły, a kibice Warty nie tylko czekali na nie, ale też na celny strzał swoich ulubieńców. Oba zespoły stwarzały zagrożenie głównie po stałych fragmentach gry.

Po przerwie obraz gry i pomysł na odniesienie zwycięstwa nie uległ zmianie. Sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo, a zamiast celnych strzałów piłkarze zaczęli zbierać żółte kartki.

Warta w drugiej połowie prezentowała się nieco lepiej niż Cracovia i potwierdziła to fantastycznym golem Jakuba Kiełba. Lewy obrońca przyjął piłkę w polu karnym i z woleja uderzył po długim słupku bramki. Niemczycki mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem. To było pierwsze prowadzenie Zielonych u siebie w tym sezonie.

Lis w drugiej połowie nie miał dużo pracy. Cracovii zaczęło się w końcówce spieszyć, ale nie potrafiła stworzyć praktycznie żadnego zagrożenia pod bramką Warty. Nie miała pomysłu na wyrównanie i nie oddała po przerwie celnego strzału. Zieloni wygrali zasłużenie, bo w drugiej połowie potrafili strzelić gola i utrzymać szczelną defensywę.

Przed kolejnym meczem z Lechią Piotr Tworek może mieć problem, bo w końcówce z urazem mięśniowym zszedł Łukasz Trałka, a Bartosz Kieliba otrzymał czwartą żółtą kartkę i nie zagra w następnym spotkaniu.

Przyszłość polskiej piłki kształtuje się w rozgrywkach juniorskich. Podczas zimowej przerwy w rozgrywkach zaglądamy do wielkopolskich klubów występujących aktualnie w grupie B Centralnej Lidze Juniorów do lat 17. To najtrudniejsza z grup CLJ, ze względu na największą liczbę ekstraklasowych zespołów. Postanowiliśmy przyjrzeć się zawodnikom, którzy w minionej rundzie jesiennej zasłużyli na wyróżnienie i stanowili o sile swoich zespołów w walce o ligowe punkty. Wybraliśmy po trzech z każdej drużyny.Zobacz największe talenty w wielkopolskiej CLJ U-17 grupie B ---->

Centralna Liga Juniorów U-17 w Wielkopolsce jest pełna talen...

Warta Poznań wywalczyła awans od ekstraklasy grając w Grodzisku Wielkopolskim. Jej poznańskie obiekty są bowiem w złym stanie.Zdaniem władz poznańskiego klubu, naprawianie starego pawilonu mija się z celem. Oprócz biur znajduje się w nim też sala treningowa, siłownia, sala konferencyjna i minibarek. Remont generalny tego budynku pochłonąłby znacznie więcej pieniędzy niż wyburzenie go i postawienie nowej siedziby. Kolejne zdjęcie --->

Siedziba Warty Poznań jest w fatalnym stanie. Zobacz, w jaki...

AMP Futbol to niezwykle widowiskowa dyscyplina, ale też wymagająca ogromnego poświęcenia. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia z rywalizacji poznaniaków w ekstraklasie. Zobacz --->

Warta Poznań w Amp Futbol Ekstraklasie zajęła czwarte miejsc...