Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warta też może być czysta. Wystarczy włączyć się do ogólnopolskiej akcji sprzątania „Operacja Czysta Rzeka”

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Ostatniego lata tereny nad Wartą w Poznaniu sprzątali m.in. więźniowie.
Ostatniego lata tereny nad Wartą w Poznaniu sprzątali m.in. więźniowie. archiwum/Urząd Miasta Poznania
Zbliża się wiosna, a z nią sezon na spacery i wycieczki rowerowe. Warto zadbać o to, by krajobrazy które będą nam towarzyszyć były jak najpiękniejsze. Pomóc w tym ma ogólnopolska akcja sprzątania rzek i nabrzeży „Operacja Czysta Rzeka”. Włączyć się w nią może każdy. Organizatorzy ze swojej strony zapewniają m.in. worki i rękawiczki, a także pamiątkowe koszulki.

Program "Operacja Czysta Rzeka" to największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek, która obejmuje zasięgiem całą Polskę. Każdy może wziąć udział w akcji jako wolontariusz lub założyciel sztabu. Dzięki temu aktywnie włączy się w ochronę środowiska.

Czytaj też:Poznań: W marcu Wartostrada zyska kolejny odcinek, a w tym roku także zjazd z mostu Chrobrego

- "Operacja Czysta Rzeka" ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości - twierdzą organizatorzy.

Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji dwa tysiące wolontariuszy zorganizowanych w ponad 40 sztabach uprzątnęło polskie rzeki z około 54 ton śmieci.

Niestety w ubiegłorocznej edycji nie zgłosił się żaden sztab w Wielkopolsce. Warto to zmienić, by zmieniło się też oblicze Warty i innych wielkopolskich rzek.

Co trzeba zrobić? Wystarczy przez stronę internetową akcji zgłosić swój sztab i rozpropagować akcję. Organizatorzy dostarczą do każdego sztabu pakiet specjalnie oznakowanych worków do zbierania śmieci, rękawiczki dla wolontariuszy, oznakowane koszulki dla każdego wolontariusza i workoplecaki dla dzieci, a także materiały promocyjne o akcji (plakaty, ulotki, naklejki).

Czytaj też: Susza w Wielkopolsce. Poznań musi znaleźć sposób na zatrzymanie wody w mieście

Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 1 marca - 30 kwietnia. Wolontariusze będą sprzątać koryto rzeki, płynąc kajakami, canoe, łodziami oraz brzegi rzeki i najbliższe otoczenie, idąc pieszo.

Inauguracja drugiej edycji odbędzie się w sobotę, 22 lutego podczas koncertu w Lublinie. Sztaby będzie można zgłaszać do 22 kwietnia. Więcej informacji na stronie LINK.

Zobacz też:

Kładka Berdychowska - wizualizacja

Kładka Berdychowska ma powstać za dwa lata, ale jest pomysł ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski