Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warta w Poznaniu potrzebuje mądrego gospodarza [ZDJĘCIA]

Paulina Rezmer
Zbigniew Łowżył wypatruje nowych rozwiązań na rzecz Warty. Chce powołać Radę Rzeki
Zbigniew Łowżył wypatruje nowych rozwiązań na rzecz Warty. Chce powołać Radę Rzeki archiwum prywatne
Najpierw postawmy kosze na śmieci i ławki, a dopiero potem przystań nad Wartą. Inicjatorzy "Mamy Rzekę" apelują o stworzenie rady, która zajmie się nabrzeżem w Poznaniu.

- Czujemy potrzebę powołania Rady Rzeki, w skład której wejdą osoby zainteresowane tematem ożywienia nabrzeża Warty - mówią pomysłodawcy inicjatywy Mamy Rzekę, Ewa i Zbigniew Łowżyłowie, i Marta Madońska. - Chcemy, by zaangażowali się w nią na równi społecznicy, aktywiści, mieszkańcy oraz władze miasta i radni osiedli, przez które przepływa rzeka - tłumaczą.

To kolejny głos poznaniaków w sprawie zagospodarowania terenów przylegających do odcinka rzeki przepływającego przez miasto. W Warszawie, Bydgoszczy, czy Płocku życie na nowo rozkwita nad rzekami. Poznań nadal ma do zaoferowania niewiele. Dzieje się tak mimo ustaleń zapisanych w Strategii Rozwoju Warty na lata 2012-2030.

Zobacz też: Przystań wodna pojawi się w Poznaniu na Warcie, wraz z nią sporo atrakcji

Poza sezonem letnim, kiedy działa KonteneART i plaża miejska nad rzeką nie dzieje się nic.

- Brakuje wszystkiego, począwszy od małej architektury i oświetlenia, skończywszy na przyciągających mieszkańców i turystów restauracjach - wylicza Marta Madońska. - Gdy kończy się lato, nad Wartą nie ma nawet gdzie usiąść i napić się herbaty - wtóruje Ewa Łowżył, inicjatorka KontenerART.

Sprawdź też: W starym korycie Warty w Poznaniu powstanie park [WIZUALIZACJE]

- Rada Rzeki to cenna inicjatywa. Warto też przypomnieć, że została już powołana Rada Zarządzania Programem Strategicznym "Rzeka w Mieście"- zapewnia Szymon Błażek z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. - Jej głównym zadaniem jest koordynowanie działań aktywizujących tereny nadrzeczne i pozyskanie źródeł finansowania dla projektów kluczowych, jak budowa ścieżek pieszo-rowerowych czy przystani - wyjaśnia.

Kiedy powstaną promenady i bulwary - nadal jednak nie wiadomo. Potrzebne jest wyznaczenie miejsc wspólnych nad Wartą gdzie w przyszłości będą realizowane te inwestycje.

Zobacz też: Przystań wodna pojawi się w Poznaniu na Warcie, wraz z nią sporo atrakcji

- Nie chcemy negować założeń zapisanych w strategii. Widzimy jednak dla Rady Rzeki mniejsze, ale za to bardziej aktualne i priorytetowe cele - argumentuje Zbigniew Łowżył. - Wielomilionowe inwestycje nie powinny wykluczać budowy podstawowej infrastruktury, jak choćby koszy na śmieci, ławek czy oświetlenia - podkreśla.

Brakuje nie tylko konkretnych działań, ale nawet odpowiedzialnych za utrzymanie terenów bezpośrednio sąsiadujących z Wartą. Rola Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej sprowadza się do monitorowania rzeki. Zarząd Dróg Miejskich odpowiada za Wartostradę, a władza Zarządu Zieleni Miejskiej kończy się tam, gdzie przebiega granica Starego Koryta Warty.

Sprawdź też: W starym korycie Warty w Poznaniu powstanie park [WIZUALIZACJE]

- Bez gospodarza pozostaje teren od rzeki aż po wały przeciwpowodziowe - wyjaśnia Łowżył. - Powołując Radę Rzeki mamy na celu to zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski