Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto było walczyć o Zgierzynkę - jezioro wraca do życia!

Monika Kaczyńska
Zniszczona dwa lata temu przy pracach hydrotechnicznych tama na rzece Mogilnicy dochodzącej do Jeziora Zgierzynieckiego sprawiła, że jezioro zaczęło wysychać, a żurawie, które tam nocowały przeprowadziły się w inne miejsce. Jednak mieszkańcom tamtych terenów przy współpracy z przyrodnikami udało się teren uchronić przed nieodwracalnym zniszczeniem.

Zastawka i tama bobrowa zostały odbudowane, a teren nazwany Uroczyskiem Zgierzynieckim doczekał się nie tylko ochrony prawnej, ale i tablic edukacyjnych informujących o walorach przyrodniczych tamtych terenów.

CZYTAJ TEŻ:
Polsce grożą milionowe kary za wyschnięte jezioro
Ręce precz od parków narodowych

- Inicjatorami projektu, który pozwolił usystematyzować wiedzę o tych terenach i ewentualnych zagrożeniach byli mieszkańcy Zgierzynki - mówi Adriana Bogdanowska z PTOP "Salamandra", które uczestniczyło w realizacji projektu. - Obszar ten jest chroniony niejako poczwórnie: znajdują się tutaj dwa rezerwaty przyrody: Rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papi, utworzony w 1974 roku, w celu zachowaniamiejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych, oraz rezerwat Wielki Las, utworzony w 1959 r. i powiększony w 2003 rokuoraz dwa obszary Natury 2000 -Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk i Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków wyznaczony na podstawie Dyrektywy Ptasiej. To jednak, obok pojawiających się często niesprawdzonych informacji, sprawiało, że pojawił się chaos informacyjny. Inicjatywa sołectwa pozwoliła go uporządkować.

Renata Jędrzejczak, sołtyska Zgierzynki, jest jedną z głównych inicjatorek projektu.
- Chcieliśmy, aby mieszkańcy docenili to co mamy - mówi. - Przekonaliśmy się już, że nieprzemyślana ingerencja może przyrodę łatwo zniszczyć. Naszym celem było, aby w przyszłości już do niczego takiego nie doszło.

Przy współudziale Samorzadu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Lwówek, Nadlesnictwa Pniewy i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", przy wylotach głównych dróg prowadzacych do Zgierzynieckiego Uroczyska oraz w samym jego centrum, przy Jeziorze Zgierzynieckim, stanęły tablice edukacyjne z pięknie zilustrowanymi informacjami dotyczącymi jego historii, walorów przyrodniczych i zagrożeń.

W świetlicy w Zgierzynce można oglądać wystawę zdjęć Uroczyska. Jednocześnie PTOP "Salamandra" opracowała plany ochrony zarówno dla obszarów Natura 2000, jak i rezerwatów. Ich realizacja pozwoli przetrwać im w niezmienionym stanie jeszcze dziesięciolecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski