Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wataha wilków w Wielkopolsce. Władze gminy wydały specjalny komunikat. Bądźcie ostrożni!

WB
Gmina apeluje także do mieszkańców, aby mieli na względzie swoje zwierzęta i unikali spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.
Gmina apeluje także do mieszkańców, aby mieli na względzie swoje zwierzęta i unikali spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. pixabay/materiał ilustracyjny
Wataha wilków pojawiła się w jednej z wielkopolskich gmin. Urząd gminy zaapelował do mieszkańców, aby zamykali posesje czy unikali spacerów po lesie i okolicach.

Wataha wilków w Wielkopolsce

W gminie Duszniki pojawiła się wataha wilków. W związku z tym Urząd Gminy wystosował specjalny apel skierowany do mieszkańców.

- W związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o pojawieniu się wilków na terenie naszej gminy w miejscowości: Duszniki oraz Ceradz Dolny, prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy, o zachowanie szczególnej ostrożności, zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych

- poinformowano w oświadczeniu.

Gmina apeluje także do mieszkańców, aby mieli na względzie swoje zwierzęta i unikali spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.

- Z uwagi na pojawienie się wilków, mieszkańcy proszeni są, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo zamykali posesje, a odpady komunalne przetrzymywali tak, by nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny. Należy pamiętać, aby nigdy nie dokarmiać wilków. Mieszkając blisko terenów leśnych, odpady spożywcze przetrzymuj w szczelnych pojemnikach z pokrywami

- dodano.

Ponadto urzędnicy podkreślają, że w przypadku informacji o nielegalnym przetrzymywaniu wilka w niewoli, dla swojego i sąsiadów dobra, należy natychmiast powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.

Oto zasady zaprezentowane przez urząd gminy, których należy przestrzegać, aby uniknąć sytuacji, w której wilki zaczynają stwarzać problemy. Te same zasady obowiązują w stosunku do większości dzikich zwierząt:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków. Zamiast karmić lub próbować samodzielnie pomagać wilkowi, który w twojej opinii tego wymaga, zawiadom właściwą terenowo Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
  • Przetrzymuj odpady spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, a szczególnie kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać drapieżniki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli spacerujesz po lesie, zbierasz grzyby, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, nigdy nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
  • Bądź świadom, że jakikolwiek jest powód pozostawiania i udostępniania resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
  • Zawsze zwracaj uwagę i reaguj na sytuacje, gdy wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki itp.). Zawiadom o tym natychmiast urząd gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Nr kontaktowy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: 783 925 668.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jak wynika z danych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego z roku na rok w wielkopolskich lasach jest coraz więcej więcej zwierząt. Rośnie populacja tych najpopularniejszych rodzimych oraz gatunków obcych. Ile ich jest? Sprawdź dokładne dane w galerii --->

Te zwierzęta łowne żyją w Wielkopolsce. Jeden gatunek zaskakuje!

Coraz więcej wilków w miastach. Jak się zachować?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski