MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne historyczne odkrycie i nowy pomnik w Poznaniu! To pozostałości po II wojnie światowej. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Podczas przygotowań do budowy nowego pomnika w parku im. Karola Marcinkowskiego, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. [Zobacz zdjęcia] Przejdź dalej --->
Podczas przygotowań do budowy nowego pomnika w parku im. Karola Marcinkowskiego, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. [Zobacz zdjęcia] Przejdź dalej --->PIM
Na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu archeolodzy natrafili na szczelinę przeciwlotniczą z czasów wojennych. W miejscu tym planowany jest pomnik, ma być przypomnieniem o tych, którzy doświadczyli wypędzenia podczas II wojny światowej.

Spis treści

Historia odkryta podczas prac

Podczas przygotowań do budowy nowego pomnika w parku im. Karola Marcinkowskiego archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. U zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej, na głębokości kilku metrów pod ziemią natrafiono na szczelinę przeciwlotniczą. Ta zagłębiona konstrukcja, wykonana z żelbetu, miała za zadanie ochronę niemieckiej ludności cywilnej przed bombardowaniami.

Szczelina, datowana na rok 1944, została zasypana ziemią, która teraz została usunięta przez archeologów w celu dokładnego zbadania i udokumentowania znaleziska. Po zakończeniu badań, szczelina zostanie ponownie zasypana, a miejsce to stanie się częścią terenu, na którym powstanie pomnik.

Cmentarz i przeszłość miejsca

Odkrycie szczeliny przeciwlotniczej na terenie parku Marcinkowskiego to nie jedyny ślad historii, jaki udało się odnaleźć archeologom. Teren ten, na którym obecnie znajduje się park, w przeszłości był miejscem pochówku - cmentarzem świętomarcińskim. W ziemi, którą zasypano szczelinę, znaleziono drobne elementy świadczące o dawnej funkcji tego miejsca, takie jak metalowe uchwyty trumien czy skrawki ubrań.

Wśród odkrytych artefaktów znalazła się również moneta boratynka z XVII wieku oraz niemieckie fenigi, co dodatkowo świadczy o wielowiekowej historii tego miejsca.

Pomnik wypędzonych Wielkopolan

Centralnym punktem całego przedsięwzięcia jest budowa pomnika, który upamiętni Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny światowej. Na podstawie zwycięskiej propozycji konkursowej pracowni Karola Badyny, pomnik będzie przedstawiać sylwetki ludzi w różnym wieku, stłoczonych na małym obszarze, co ma symbolizować zarówno stan psychiczny osób zmuszonych do nagłego opuszczenia domów, jak i koszmar wypędzeń.

Pomnik zostanie zlokalizowany w parku im. Karola Marcinkowskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski