Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Milena Kochanowska
Od czerwca obowiązują nowe zasady refundowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych składek na ubezpieczenie społeczne dla niepełnosprawnych przedsiębiorców. Na czym te zmiany polegają? Na pytania Czytelników odpowiada Anna Skupień z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Od czerwca obowiązują nowe zasady refundowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych składek na ubezpieczenie społeczne dla niepełnosprawnych przedsiębiorców. Na czym te zmiany polegają?
- Po zmianach część niepełnosprawnych przedsiębiorców dostanie niższe refundacje składek emerytalnych i rentowych. Do czerwca każdy niepełnosprawny przedsiębiorca miał w 100 procent refundowane składki. Teraz zależy to od stopnia niepełnosprawności.

Jaka jest obecnie wysokość refundacji dla pracodawcy z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?
- Osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności PFRON zwróci 60 procent składki. Najbardziej stracą przedsiębiorcy z lekkim stopniem niepełnosprawności, którzy otrzymają tylko 30 procent obowiązkowych składek.

Czy zmieniła się wysokość refundacji dla niepełnosprawnych przedsiębiorców ze znacznym stopniem niepełnosprawności?
- Nie, nie zmieniła się. Składki dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności pozostają tej samej wysokości. Zwracane są w 100 procentach.

Z czego wynikają wprowadzone zmiany dotyczące refundacji składek na ubezpieczenie dla niepełnosprawnych przedsiębiorców?
- Zmiany są efektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku.

Jaka jest procedura, gdy staram się o zwrot składek od czerwca tego roku?

- Niepełnosprawny przedsiębiorca, który chce otrzymywać zwrot składek począwszy od tych opłacanych za czerwiec 2011 roku musi do PFRON złożyć między innymi: wniosek WN-U-G, kserokopię dowodu osobistego i kopię decyzji o nadaniu NIP. Musi także przedstawić kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.

1 czerwca weszła jeszcze jedna modyfikacja przepisów. Na czym ona polega?
- Jest ona ważna dla wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Wynika z niej, że taka osoba może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu złożenia u pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych - czy od dnia złożenia orzeczenia, czy dzień po. Przepis ten dotyczy: dodatkowej przerwy w pracy, prawa do dodatkowych 10. dni urlopu wypoczynkowego, prawa do zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w związku z wyjazdem na turnus rehabilitacyjny lub wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających. Nie dotyczy natomiast uprawnień związanych ze skróconym czasem pracy, bo do końca roku będzie obowiązywał jeszcze przepis, który stanowi, że skrócony wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po przestawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski