Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze emerytury: 140 tys. kobiet nie dostanie dodatków. Trybunał Konstytucyjny przyznał im rację, a ZUS i tak nie wypłaci pieniędzy

Monika Kaczyńska
pixabay
Trybunał Konstytucyjny przyznał rację kobietom, które przeszły na wcześniejsze emerytury, ale pracowały płacąc dalej składki. Jednak wyrok TK nie oznacza dla nich podwyżek. Zgodnie z innymi przepisami upłynęło zbyt wiele czasu, by zmieniać decyzje.

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w sprawie kobiet z rocznika 1953, które skorzystały z wcześniejszych emerytur po przepracowaniu 30 lat, ale dalej pracowały i opłacały składki. Ale po ukończeniu 60 roku życia nie doczekały się podwyżek emerytur. Bo zmieniły się przepisy.

W 2008 roku kobiety, które przepracowały 30 lat mogły odejść na emeryturę w wieku 55 lat. Wiele to zrobiło. Jak szacuje ZUS 143 tys. z nich jednocześnie korzystało z emerytury i dalej pracowało w nadziei, że gdy skończą 60 lat - czyli osiągną powszechny wiek emerytalny dostaną wyższe świadczenia.

Tak się nie stało. 1 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy. Na mocy nowych uregulowań od emerytury obliczonej na podstawie wpłaconych składek odliczono kwoty wypłacone wcześniej. Panie, które będąc na emeryturze pracowały nie zyskały nic, a nawet części z nich obniżono emerytury.

Czytaj też: 13. EMERYTURA i RENTA. Ile wyniesie waloryzacja emerytur 2019 r.? Ile dostanie każdy emeryt i rencista? EMERYTURY w ZUS

Kobiety pisały między innymi skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego. Ten stanął po stronie kobiet. Orzekł, że zmiana reguł gry, gdy panie już były na wcześniejszych emeryturach w praktyce uniemożliwiła im odpowiednią reakcję.

Jak podkreślał sędzia- sprawozdawca, jest bardzo prawdopodobne, że wiele z kobiet, które skorzystały z wcześniejszych emerytur, nie zrobiłoby tego na warunkach obowiązujących od 2013 roku.

To jednak nie oznacza, że emerytki mogą spodziewać się podwyżek. ZUS nie podjął jeszcze decyzji, ale zwrócił uwagę, że zgodnie z innymi przepisami obowiązującymi Zakład, nie ma możliwości zmiany decyzji po upływie 5 lat od jej wydania.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" i brutto. Tyle wynosi płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka za godzinę pracy netto i brutto

Przedstawiciele ZUS informują, że czekają na uzasadnienie wyroku i wtedy zdecydują co dalej.

Teraz panie, których sprawa dotyczy powinny napisać do ZUS i zażądać przeliczenia emerytur oraz zaległych wypłat. Jeśli ZUS odmówi - kolejnym krokiem jest wystąpienie przeciwko ZUS do sądu. Jest całkiem możliwe, że każda z pań, której wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy będzie musiała tak właśnie zrobić.

POLECAMY:

Flesz - PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych. Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski