Wdowa po Niemenie wygrała spór o płytę

  Wdowa po Niemenie wygrała spór o płytę

  TR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Czesław Niemen nie był jak dziecko w piaskownicy, które wymienia się zabawkami. Był znanym artystą świadomym wartości swoich utworów i gdyby chciał przekazać komuś do nich prawa autorskie to zrobiłby to z pewnością na piśmie - stwierdził w piątek poznański Sąd Okręgowy, który utrzymał wyrok skazujący za naruszenie praw autorskich spadkobierców artysty.

  Oczyścił z tego zarzutu jedynie Krzysztofa Waligórskiego, współwłaściciela spółki Oskar, która pięć lat temu wydała płytę „Terra Deflorata: Koncert”. Drugi z wydawców, Witold Andree oraz Romuald Wydrzycki, kuzyn i przyjaciel artysty, będą musieli zapłacić karę grzywny, na którą skazał ich kilka miesięcy wcześniej sąd rejonowy.

  W piątek na sali sądowej nie było nikogo z oskarżonych. Była za to wdowa po artyście, Małgorzata Wydrzycka-Niemen, która wnosiła w tej sprawie prywatny akt oskarżenia. To do niej i do córek należą prawa autorskie do spuścizny po Czesławie Niemenie, o których naruszenie oskarżyła kuzyna artystę i wydawców płyty.

  „Terra Deflorata: Koncert” zawiera nagrania koncertu ze Szczecina w 1984 roku i z Berlinie w 1986 roku. Ten pierwszy osobiście nagrywał Romuald Wydrzycki. Po koncercie Czesław Niemen zapytał go co zrobi z nagraniem. Odpowiedział, że może wyda, jeśli nie zrobi tego artysta. „Najlepiej jakbyś przedtem wydał płytę chodnikową, a najlepiej nagrobkową. I wtedy to sobie wydaj” - te słowa odebrał jako przyzwolenie.

  W jego archiwum było także nagranie z Berlina. Na kilka miesięcy przez śmiercią w 2004 roku Niemen zapewnił go, że wszystko co od niego dostał należy do niego i nie musi tego nikomu oddawać.

  « 2

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inni tylko czychają

  Piotrek (gość)

  Popieram panią Niemen, że broni swoich praw. Ciekawe, że za granicą umarli artyści przynoszą wielkie dochody spadkobiercom a u nas są okradani. Mąż Anny German też się procesował bo nic nie...rozwiń całość

  Popieram panią Niemen, że broni swoich praw. Ciekawe, że za granicą umarli artyści przynoszą wielkie dochody spadkobiercom a u nas są okradani. Mąż Anny German też się procesował bo nic nie dostawał i wygrał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto zatruł Wartą wiadomo!!!!!!!

  Facebook : Zły Lokator (gość)

  To Centra i jej pracownicy. Blog epoznan mówi wszsystko!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo