Wdowa po Niemenie wygrała spór o płytę

  Wdowa po Niemenie wygrała spór o płytę

  TR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Czesław Niemen nie był jak dziecko w piaskownicy, które wymienia się zabawkami. Był znanym artystą świadomym wartości swoich utworów i gdyby chciał przekazać komuś do nich prawa autorskie to zrobiłby to z pewnością na piśmie - stwierdził w piątek poznański Sąd Okręgowy, który utrzymał wyrok skazujący za naruszenie praw autorskich spadkobierców artysty.

  Oczyścił z tego zarzutu jedynie Krzysztofa Waligórskiego, współwłaściciela spółki Oskar, która pięć lat temu wydała płytę „Terra Deflorata: Koncert”. Drugi z wydawców, Witold Andree oraz Romuald Wydrzycki, kuzyn i przyjaciel artysty, będą musieli zapłacić karę grzywny, na którą skazał ich kilka miesięcy wcześniej sąd rejonowy.

  W piątek na sali sądowej nie było nikogo z oskarżonych. Była za to wdowa po artyście, Małgorzata Wydrzycka-Niemen, która wnosiła w tej sprawie prywatny akt oskarżenia. To do niej i do córek należą prawa autorskie do spuścizny po Czesławie Niemenie, o których naruszenie oskarżyła kuzyna artystę i wydawców płyty.

  „Terra Deflorata: Koncert” zawiera nagrania koncertu ze Szczecina w 1984 roku i z Berlinie w 1986 roku. Ten pierwszy osobiście nagrywał Romuald Wydrzycki. Po koncercie Czesław Niemen zapytał go co zrobi z nagraniem. Odpowiedział, że może wyda, jeśli nie zrobi tego artysta. „Najlepiej jakbyś przedtem wydał płytę chodnikową, a najlepiej nagrobkową. I wtedy to sobie wydaj” - te słowa odebrał jako przyzwolenie.

  W jego archiwum było także nagranie z Berlina. Na kilka miesięcy przez śmiercią w 2004 roku Niemen zapewnił go, że wszystko co od niego dostał należy do niego i nie musi tego nikomu oddawać.

  « 2

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inni tylko czychają

  Piotrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Popieram panią Niemen, że broni swoich praw. Ciekawe, że za granicą umarli artyści przynoszą wielkie dochody spadkobiercom a u nas są okradani. Mąż Anny German też się procesował bo nic nie...rozwiń całość

  Popieram panią Niemen, że broni swoich praw. Ciekawe, że za granicą umarli artyści przynoszą wielkie dochody spadkobiercom a u nas są okradani. Mąż Anny German też się procesował bo nic nie dostawał i wygrał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto zatruł Wartą wiadomo!!!!!!!

  Facebook : Zły Lokator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To Centra i jej pracownicy. Blog epoznan mówi wszsystko!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo