Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrześniu rozpoczęła się budowa 5,3 tys. mieszkań

Monika Kaczyńska
Rozpoczynające się budowy to znak coraz wyraźniejszego ożywienia na rynku
Rozpoczynające się budowy to znak coraz wyraźniejszego ożywienia na rynku Wojciech Matusik
Po raz pierwszy od 16 miesięcy GUS odnotował wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę.

We wrześniu deweloperzy rozpoczęli budowę 5,3 tys. mieszkań. To o 21,4 proc. więcej niż przed rokiem.

- Na pierwszy rzut oka taka dynamika powinna być oceniana jednoznacznie pozytywnie - mówi Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. - Pamiętajmy jednak, że w wyniku wprowadzenia tak zwanej "ustawy deweloperskiej" aktywność firm budujących mieszkania skoncentrowała się przed dniem wejścia w życie tego aktu prawnego (koniec kwietnia 2012 roku), a w konsekwencji była nienaturalnie niska w miesiącach kolejnych - także wrześniu ubiegłego roku - podkreśla.

Nie zmienia to jednak faktu, że od trzech miesięcy konsekwentnie widać w danych urzędu statystycznego dwucyfrowe dynamiki wzrostu liczby budów rozpoczynanych przez deweloperów, co sugeruje trwalszą zmianę.

To dobra wiadomość. Tym bardziej że wiele wskazywało na to, że przy wciąż istniejącej nadpodaży nowych mieszkań (na podstawie danych spółki doradczej REAS można ją było pod koniec II kwartału szacować w sześciu największych miastach Polski na kilkanaście tysięcy lokali), deweloperzy nie zdecydują się na rozpoczynanie nowych przedsięwzięć. - Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie miesiące przyniosły też dla wielu firm deweloperskich bardzo dobre dane na temat dynamiki sprzedaży mieszkań, co skłania je do poszerzenia posiadanej oferty - zwraca uwagę Bartosz Turek.

Po raz pierwszy od maja 2012 roku widać też pozytywną dynamikę liczby mieszkań, na których budowę deweloperzy otrzymali pozwolenia. We wrześniu było ich 5,8 tys., o 27,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Co prawda trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zeszły rok był dla branży deweloperskiej trudny i w tym wypadku należy mieć na względzie, że tak duża dynamika wzrostu nie byłaby możliwa do uzyskania bez działania mechanizmu analogicznego jak w przypadku budów rozpoczętych - efektu niskiej bazy. Nie ma też pewności, czy obserwowana na podstawie najnowszych danych zmiana będzie miała swą kontynuacją w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że deweloperzy posiadają sporą bazę niewykorzystanych pozwoleń na budowę. Na przykład w ciągu ostatniego roku deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę o 11,1 tys. większej liczby mieszkań niż ta, których budowę rozpoczęli. Ponadto nie można zapomnieć o czasochłonności tego procesu administracyjnego. Zgodnie z wynikami raportu Doing Businness 2013, uzyskiwanie pozwolenia na budowę przez dewelopera zajmuje 301 dni, co uniemożliwia szybkie dostosowanie podaży do popytu.

Jeśli chodzi o mieszkania oddawane do użytkowania, od kilku miesięcy widoczna jest stabilizacja z delikatną tendencją zwyżkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski