Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędkarstwo: Jak złowić płoć?

Marcin Paczkowski
Wędkarstwo: Jak złowić płoć?Dojca to także dobre miejsce na złowienie płoci. Podobnych miejsc jest u nas wiele
Wędkarstwo: Jak złowić płoć?Dojca to także dobre miejsce na złowienie płoci. Podobnych miejsc jest u nas wiele nadesłane
Późna zima to w wędkarstwie czas mało intensywny. Wiele się nie dzieje, ale może właśnie teraz ktoś zechce zacząć swoją przygodę... Jeśli ktoś chciałby rozpocząć przygodę wędkarską musi na początek dowiedzieć się, co można złowić. Zaczniemy od płoci, bo to chyba najbardziej popularna z ryb w naszych okolicznych akwenach.

Niektórzy zwolennicy zawodów wędkarskich, których przecież w naszej okolicy nie brakuje, wiele, wiele lat temu, wprowadzili w życie powiedzenie - mała ryba, ale ryba. No cóż, przy nastawieniu się na szczupaki i sumy, nie na co dzień zdarzy się, że złowimy coś na kolację. Niekiedy całe lata upłyną, zanim upolujemy naprawdę okazałą sztukę. ZA to łowiąc drobną rybę, możemy mieć pewność, że pustej siatki nie będziemy mieć zbyt często. Niemal pewne jest przy tym, że przy każdym wędkowaniu wyląduje w niej płoć.

Płoć - to ryba, którą w naszych jeziorach można złowić bardzo często, choć ryby te są płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30-40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5-2 kg masy ciała. Rekordowa płoć złowiona na polskich wodach miała 2,2 kg oraz 45 cm długości. Jest to najbardziej typowa biała ryba, która dostosowuje się niemal do każdego typu wód. Dlatego spotkamy ją praktycznie wszędzie. Aby złowić małą płotkę nie potrzeba się zbyt wiele namęczyć. Występują one zazwyczaj w strefie przybrzeżnej, ponieważ szukają sobie miejsca, które oferuje im łatwe zdobycie pokarmu. Płoć łowimy w dolnych poziomach wody.

Płocie nie są zbyt wybredne i możemy złowić je na taką zanętę, jaką mamy przy sobie. Najbardziej popularne są oczywiście białe i czerwone robaki, małe ziarenka grochu, pęczak czy kukurydza. Wybieramy możliwie najlżejszą wędkę oraz najcieńszą żyłkę. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z wędkowaniem żyłka nie powinna być grubsza niż 0,15 mm, a haczyk nie większy niż 8-10. Podczas zanęcania nie powinniśmy przeceniać łatwowierności tych ryb. Czym sztuka jest większa, tym bardziej rozwinięty jest u niej instynkt samozachowawczy. Trzeba zatem szukać ich tam, gdzie będą czuć się najbezpieczniejsze. Staramy się zwabić ryby na niewielkiej powierzchni.

W naszej okolicy płoć można złowić praktycznie w każdym miejscu

 

Na płoć potrzeba nam wędki, najlepiej bezkołowrotkowej o długości 4-6 metra, którą będziemy zarzucać w zanęcone miejsce. Można wtedy dołożyć obciążenie 1-2 g i najmniejszy spławik. Na złowienie dużej płoci nie ma określonej reguły. Duże płocie, takie powyżej pół kilograma, są znacznie trudniejsze do złowienia (najlepiej wczesną wiosną). Jest ich mało, ponieważ aby dorosnąć do masy 0,5 kg muszą żyć, zależnie od warunków pokarmowych, aż 12-14 lat. Zarówno na dużą jak i na małą rybę nie ma reguł. Każdy wędkarz sam musi wypracować swój sposób na sukces. Najważniejsze to pojechać, łowić i spędzić mile czas nad wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski