Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend na Szlaku Piastowskim: Majówka w deszczu, ale i tak było fajnie

Paweł Brzeźniak
„Weekend na Szlaku Piastowskim”
„Weekend na Szlaku Piastowskim”
„Weekend na Szlaku Piastowskim” był pierwszą tego typu imprezą turystyczną w naszym regionie. W wielu wielkopolskich miastach, w tym w Gnieźnie, Poznaniu i Kaliszu, zorganizowano masę atrakcji, także dla tych, którzy nie są wielkimi miłośnikami średniowiecznej historii.

Druga edycja tej imprezy jest kontynuacją rozpoczętej w 2016 roku idei cyklicznego, corocznego wydarzenia promującego atrakcyjność wszystkich obiektów znajdujących się na Szlaku Piastowskim. – Głównym założeniem przedsięwzięcia jest wywołanie jak największego zainteresowania szlakiem, jako całościowym produktem turystycznym, a nie tylko i wyłącznie jego pojedynczymi miejscami – przyznaje Przemysław Buryan, koordynator Szlaku Piastowskiego.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Życie codzienne w piastowskim grodzie”. Wszyscy, którzy wybrali się w weekend na Szlak, mogli wziąć udział w licznych warsztatach, zobaczyć czym się zajmowali, jak żyli i co jedli nasi przodkowie w czasach kształtowania się państwa polskiego. Przedsięwzięcie ma charakter unikatowy zarówno pod względem obszaru działania (teren dwóch województw), jak i doboru atrakcji. Weekend na Szlaku Piastowskim to inicjatywa, która nigdy nie zdarzyła się przed 2016 rokiem, a więc jest to przedsięwzięcie pionierskie, promujące najstarszy i najcenniejszy szlak historyczny w Polsce.

Piastowski Tryptyk Organowy
Weekend na Szlaku Piastowskim otworzył piątkowy koncert organowy „Od baroku do współczesności”, w wykonaniu Ryszarda Superczyńskiego, w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie. R. Superczyński - tytularny organista Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, zaprezentował podczas koncertu kompozycje organowe takich twórców, jak: D. Buxtenhude, J.S. Bach, J. Podbielski, J. Brahms, s. Karg-Elert, M. Sawa, G. Young.

Po zakończonym koncercie wszystkie chętne osoby mogły także wziąć udział w spacerze z przewodnikiem po Wzgórzu Lecha. Koncerty organowe zostały wykonane także w Poznaniu i Kaliszu – wszędzie to wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Wikingowie w Muzeum
Po raz kolejny Muzeum Początków Państwa Polskiego przyłączyło się do wydarzeń organizowanych w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. W sobotę od godz. 9.00 do 18.00 w naszym Muzeum na mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji. Ci, którzy już byli mogli lepić amulety z gliny, grać w gry skandynawskie, zobaczyć inscenizacje z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, która przybyła do nas z Czech, a także byli oprowadzeni po wystawie „Wikingowie w Polsce”.

- Taka tematyka jest związana z naszą wystawą „Wikingowie w Polsce, jako że jest to wystawa, która cieszy się dużym powodzeniem. W ramach odbywającego się Weekendu na Szlaku Piastowskim zaprosiliśmy grupę Marobud z Czech, ponieważ z nimi mieliśmy okazję współpracować przy wystawie. Dzisiaj z nimi można zrobić zdjęcia, obejrzeć inscenizacje z walki Wikingów - mówiła Aleksandra Dudczak z Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Początkowo większość atrakcji miało się odbywać na placu za budynkiem muzeum, ale ze względu na pogodę przeniesione zostały do głównego holu.

Rajd rowerowy na Ostrów Lednicki
- Podobno nie ma złej pogody są tylko źle ubrani ludzie - takie hasło, które przypomniała pani Bożena, przyświecało dzisiaj rowerzystom, którzy postanowili wziąć udział w rajdzie rowerowym. Takie samo zdanie miał organizator rajdu, pan Przemysław Burian: - Wyruszamy na trasę. Jak widać są osoby, które nie boją się takiej pogody i mimo niej stawiają się na punktach startowych.

Wrażenia uczestników na starcie były równie optymistyczne. - My jesteśmy zapalonymi rowerzystkami; jeździmy na różne wyjazdy albo same albo z PTTK, jesteśmy tez w klubie. Lubimy rower, lubimy ruch - skomentowała pani Sylwia.
Po przejechanych kilometrach, w tej niesprzyjającej pogodzie, na wszystkich rajdowiczów czekała przekąska, przy której mogli się ogrzać i wymienić spostrzeżeniami z odbytego rajdu. W Wągrowcu i Poznaniu mieszkańcy brali udział w spływach kajakowych, przemierzyli 130 km na motorach w trakcie Rajdu Piastowskiego.

Spacer z Franciszkaninem
Ta wyjątkowa inicjatywa dała gnieźnianom możliwość zobaczenia miejsc w klasztorze i kościele oo. Franciszkanów, do których na co dzień nie ma dostępu. - Włączyliśmy się w tę akcję, ponieważ klasztor jest jednym z najstarszych zabytków Gniezna po katedrze. Nasz klasztor Matki Bożej Pocieszenia jest też zabytkiem umieszczonym na Szlaku Piastowskim - podkreśla ojciec Zenon Garus, proboszcz, gwardian i kustosz sanktuarium.

Podczas takiego spaceru uczestnicy mogli bardzo dokładnie obejrzeć kościół, posłuchać o jego licznych zabytkach, przejść się przez klasztor, ogród przyklasztorny, a także mogą odwiedzić na nowo stworzoną bibliotekę. - Biblioteka, jak dodaje o. Zenon, to miejsce szczególne, jeśli chodzi o jej umieszczenie, ale również o zbiory, jakie zawiera. Szczególnie interesujący jest dział ksiąg z XVI wieku.

Spotkanie z przeszłością w Kłecku
Kłecku, podobnie jak w wielu innych wielkopolskich miastach, odbył się Weekend na Szlaku Piastowskim. Pierwotnie

akcja miała się odbyć w Parku Miejskim, ale zorganizowano ją ostatecznie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Można było zobaczyć historyczne makiety z klocków LEGO, a najmłodsi mogli wziąć udział w wielkoformatowej grze planszowej, w ramach której można było poznać piastowskie grody. Wszyscy mogli spróbować swoich sił przy kole garncarskim, a po spożytkowaniu energii spróbować piastowskiego jadła. Dla dzieci zorganizowano także dmuchane zabawki.

Sporym zainteresowaniem w Poznaniu cieszyło się nocne zwiedzanie katedry wraz z Bramą Poznania. Mimo późnej pory i "barowej" pogody frekwencja dopisała.

Współpraca: Sona Ishkhanyan, Magdalena Smolarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski