Zobacz
  odmiany i ceny

  Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk?

  Rozwiń
  Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet

  Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet

  Mikołaj Woźniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet

  Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet ©Łukasz Gdak

  Od piątku do niedzieli poznaniacy wezmą udział w jubileuszowym X Weekendzie z Historią.
  Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet

  Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet ©Łukasz Gdak

  - Tegoroczną imprezę postanowiliśmy poświęcić kobietom dynastii Piastów - mówił Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystki Kulturowej Trakt, prezentując szczegóły dziesiątej już edycji Weekendu z Historią.

  Imprezę rozpocznie wydarzenie niezwykłe, ponieważ odbędzie się w zamkniętym na co dzień kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Usłyszymy tam koncert na fortepian, taśmy i głos muzyka Sebastiana Dembowskiego.


  Dalsze atrakcje to już widowiska i pokazy tematycznie nawiązujące do roli kobiet w dynastii Piastów. Organizatorzy nie chcą się jednak skupiać tylko na Piastównach - damach dworu, ale także Piastkach, kobietach mieszkających w grodach, tworzących życie codzienne, ale nieobecnych na łamach historii.

  - Kiedy myślimy o średniowieczu, przed oczami staje nam świat surowy i męski. My udowodnimy, że może być inaczej - przekonuje dyrektor Mirzyński.

  Przygotowano więc cykl warsztatów, m.in. dziewiarskich, ceramicznych, zielarskich czy hafciarskich. Wchodzą one w skład najważniejszego projektu „Piastka - kobieta nieobecna”, autorstwa Magdaleny Swachy.

  - Zaprezentujemy rolę kobiet na dwóch płaszczyznach - dworskiej i codziennej - obiecuje dr Maciej Moszyński, uczestniczący w przygotowaniu Weekendu z Historią.

  Ciekawą atrakcją dla całych rodzin może być akcja plenerowa „Piastowska Dama Poszukiwana”. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie odszukać w przestrzeni Bramy Poznania i Ostrowa Tumskiego dziesięć Piastówien. Pomogą im w tym wywiady prasowe, których udzieli każda z nich. Można więc będzie poznać historię w przystępnym i nowoczesnym języku.

  Ciekawie zapowiada się również premiera perfum linii Piastówny - tworzonych tylko naturalnymi metodami i inspirowanych autentycznymi zapachami. Nie zbraknie więc kombinacji rzepaku z… wonią łąki.

  Udział w większości atrakcji jest wolny. Na niektóre z nich należy posiadać bezpłatne wejściówki dostępne na stronie Bramy Poznania. Samo muzeum niedawno uhonorowane zostało kolejnymi dwoma wyróżnieniami.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo