Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend z Rodziną. Jak i gdzie kupić opał na nadchodzącą zimę?

WB
Aby kupić węgiel czy drewno opałowe obecnie trzeba wykazać się przedsiębiorczością
Aby kupić węgiel czy drewno opałowe obecnie trzeba wykazać się przedsiębiorczością Piotr Krzyżanowski
Zima coraz bliżej, a wiele gospodarstw domowych nie ma jeszcze opału z powodu m. in. braku węgla. Gdzie można legalnie kupić węgiel i drewno? Na co szczególnie powinno się zwracać uwagę?

W tym roku ceny opału na zimę są zdecydowanie wyższe niż w poprzednich latach. Trudniej też jest z zakupem drewna czy węgla. To wszystko sprawia, że ludzie starają się wyszukiwać różne opcje, które pozwolą im na tańsze zakupy. Niestety, niektórzy wykorzystują takie sytuacje, by oszukiwać swoich klientów. Jak i gdzie najlepiej kupić opał na zimę? Na co zwracać szczególną uwagę, by nie dać się oszukać?

Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od rodzaju opału, na jaki się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na jego cechy takie jak kaloryczność, wilgotność czy niska zawartość popiołu i siarki. To właśnie te parametry wskazują jakość opału.

Kaloryczność to wartość opałowa, czyli ilość wytwarzanego ciepła podczas spalania paliwa. Na sezon zimowy warto wybrać ten mający wysoką kaloryczność, ponieważ mniej produktu będzie potrzeba do ogrzania domu. Wilgotność oznacza ilość wody w danym opale. Najlepiej, by wybrany towar miał jak najniższy wskaźnik wilgotności. Dzięki temu energia w całości zostanie spożytkowana na ogrzewanie, a nie na odparowywanie wody. Zimą warto też postawić na opał o zawartości popiołu do 6 procent.

Gdzie zrobić zakupy?

Możliwości, żeby zaopatrzyć się w opał, nawet obecnie jest wiele. Jedną z nich są aukcje na sprzedaż węgla organizowane przez Polską Grupę Górniczą. System aukcji jest przejrzysty. Zainteresowani klienci składają kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), które są na bieżąco weryfikowane, tak by zwyciężyła najkorzystniejsza propozycja.

Takiego zakupu można dokonać na stronie pgg.pl. By wziąć udział w aukcji, należy zarejestrować się na portalu. Wtedy też użytkownik będzie miał dostęp do harmonogramu, czyli terminarza, w którym pojawiają się informacje o nadchodzących aukcjach wraz z datą ich rozpoczęcia. W licytacji może wziąć udział każdy. Jeżeli nasza propozycja kwoty, jaką zdecydujemy się wydać na zakup węgla, będzie najwyższa z zaproponowanych, wówczas nabędziemy towar.

Węgiel można kupić też prosto od górników na stronie pgg.pl. Polska Grupa Górnicza oferuje możliwość nabycia go bezpośrednio z kopalni. Taka opcja dostępna jest dla osób, które mieszkają na Śląsku lub przyjazd w tamte rejony nie stanowi dla nich problemu. Pozostali mogą dokonać zakupu online. Wówczas trafi on pod wskazany w zamówieniu adres. Ceny w takim miejscu są niższe niż u prywatnych sprzedawców.

Warto też zwracać większą uwagę na składowiska, które nierzadko proponują bardzo konkurencyjne ceny. Jednym z takich przykładów jest to znajdujące się w Ostrowie Wielkopolskim. To tam ludzie stali po kilka godzin w kolejce, a niekiedy też przyjeżdżali z innych miast.
- Jest lista oczekujących, na którą można się wpisać i w miarę pojawiania się towaru chętni powiadamiani są telefonicznie. Można kupić maksymalnie 3 tony na uprawnioną do zakupu osobę. Oferowany jest węgiel z krajowych kopalń (Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj) oraz importowany. Większość klientów chce kupić węgiel krajowy i sprzedawany jest on w momencie dostaw. Ceny na składowisku w Ostrowie są zdecydowanie konkurencyjne w stosunku do innych składów, co powoduje, że klienci wolą realizować zakupy na tym właśnie składowisku - podkreślał Jarosław Latacz z Biura Marketingu i PR Węglokoks S.A.

Drewno na opał prosto z lasu

Leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego. Podobnie nie można samodzielnie wycinać gałązek, zbierać mchu, porostów czy chrustu. Sprzedaż drewna w nadleśnictwach odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Dla klientów pragnących kupić większe ilości drewna, prowadzących działalność gospodarczą (związaną z przerobem drewna) sprzedaż odbywa się poprzez portal leśno-drzewny, na którym nabywcy po zarejestrowaniu się składają swoje oferty zakupu. Co więcej, nadleśnictwa organizują też przetargi na drewno, w którym udział może wziąć każdy zainteresowany.

Dla osób, które chciałyby zakupić drewno na własny użytek, nadleśnictwa także przygotowały różnorodne oferty. W sprzedaży znajduje się drewno opałowe czy drobne ilości drewna użytkowego (np. słupki ogrodzeniowe, żerdzie). Sprzedaż detaliczna odbywa się tylko na podstawie gotówkowej zapłaty za drewno przed wydaniem go z lasu. Zajmują się nią leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia. Jest też możliwość zakupu drewna w biurze nadleśnictwa. Szczegółowe informacje można uzyskać w każdej leśniczówce na terenie Polski.

Jak nie dać się oszukać?

Dokonując zakupu, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, by nie dać się oszukać.
Bogdan Królik, znany w kraju ogrodnik i prezes stowarzyszenia producentów ozdobnych roślin cebulowych, kupił węgiel z Australii od firmy z Rypina (województwo kujawsko-pomorskie). Kiedy zatrudnieni u niego pracownicy chcieli ogrzać swoje mieszkania, okazało się, że węgiel się nie pali - dymi, strzela i gaśnie.

Przedstawicielka firmy z Rypina, która sprzedała ogrodnikowi towar, powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że reklamację w sprawie węgla przyjęto i ogrodnik dostanie zwrot pieniędzy. Odmówiła natomiast przekazania konkretów dotyczących producenta węgla.

Co zatem zrobić przed zakupem węgla, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Przede wszystkim należy kupować u wiarygodnych dostawców. Warto więc sprawdzić, jak długo firma obecna jest na rynku i czy posiada wymagane atesty, potwierdzające parametry oferowanego towaru. Jeśli już zapłacimy za towar, zawsze należy zabrać ze sobą dowód sprzedaży: fakturę, paragon.

Taka przezorność może uchronić nas przed nieuczciwością i stratą pieniędzy. Co więcej, dobrze jest przed dużym zamówieniem zakupić najpierw małe ilości danego produktu, by sprawdzić, jak się spala, ile zostawia popiołu i czy nie wydziela dziwnego zapachu.

Sprzedawcy często też próbują oszukiwać na wadze. Mokry surowiec jest dużo cięższy. Dlatego zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy polewają go wodą.

Litr wody to jeden kilogram, niektórzy handlarze próbują na tym zyskać. Aby uniknąć takich sytuacji, a zarazem innych oszustw na wagę, opał luzem najlepiej kupować osobiście i bacznie obserwować, jak jest ładowany i ważony. Możliwym rozwiązaniem takiego problemu jest np. kupowanie w workach, na których znajduje się informacja o deklarowanej wadze. Wystarczy kupić jeden lub dwa, by sprawdzić rzetelność dostawcy. Worki z opałem mają jeszcze tę zaletę, że poza wagą umieszczane są na nich inne ważne informacje dotyczące jakości paliwa, np. kaloryczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weekend z Rodziną. Jak i gdzie kupić opał na nadchodzącą zimę? - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski