Wesele w czasie pandemii koronawirusa - znamy nowe wytyczne sanitarne dotyczące organizacji wesel i ślubów

Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek
Od 6 czerwca w Polsce znów można organizować wesela. Uroczystości rodzinne będą mogły odbywać się w gronie maksymalnie 150 osób, jednak ze szczególnymi restrykcjami. Sprawdź wytyczne sanitarne w sprawie wesel odbywających się w czasie pandemii --->
Od 6 czerwca w Polsce znów można organizować wesela. Uroczystości rodzinne będą mogły odbywać się w gronie maksymalnie 150 osób, jednak ze szczególnymi restrykcjami. Sprawdź wytyczne sanitarne w sprawie wesel odbywających się w czasie pandemii --->Pexels
Od 6 czerwca w Polsce znów można organizować wesela. Uroczystości rodzinne będą mogły odbywać się w gronie maksymalnie 150 osób, jednak ze szczególnymi restrykcjami. Na stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano w środę rano szczegółowe wytyczne sanitarne dla weselników.

Na odmrożenie branży ślubnej czekali zarówno narzeczeni planujący ślub, jak i właściciele sal weselnych czy restauracji. Według nowych zaleceń w kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego zarówno para młoda, jak i goście powinni przebywać w maseczkach. Nie trzeb ich jednak nosić na weselu.

Czytaj też: Kiedy będzie można organizować wesela? Czy pieniądze za imprezy odwołane przez koronawirusa przepadną?

Jeśli chodzi o organizację zabawy weselnej, najważniejsze informacje to:

  • obowiązek stworzenia listy gości i pracowników, którą w razie czego będzie można przekazać służbom sanitarnym,
  • odległości między blatami stolików powinny wynosić 2 metry. Jeżeli są mniejsze, powinna między nimi być ustawiona przegroda o wysokości 1 m ponad blat stolika,
  • przy stolikach powinny siedzieć osoby, które ze sobą zamieszkują. Proponowana jest redukcja osób przy stole o 20 proc. względem standardowego usadzenia,
  • obsługa musi być w rękawiczkach i maseczkach, jeden kelner może obsługiwać 15 osób
  • bufety szwedzkie, wiejskie stoły, bary kawowe, dozowniki do samodzielnego nalewania napojów mogą się pojawić na weselu, pod warunkiem, że obsługuje je wyznaczona osoba. Prawdopodobnie oznacza to, że na stołach gości nie będą mogły pojawić się posiłki na półmiskach i sałatki w miskach, z których każdy może sobie coś nałożyć,
  • muszą być zapewnione środki do dezynfekcji dla gości i pracowników,
  • zaleca się dezynfekcję toalet co godzinę i nieużywanie suszarek do rąk,
  • nie zaleca się używania klimatyzacji i częste wietrzenie pomieszczeń,
  • nie zaleca się dojazdu uczestników imprezy i pracowników komunikacją zbiorową
  • zaleca się ograniczenie spożywania posiłków przez podwykonawców np.: zespół, fotografa itd.

Obowiązkowa lista gości

Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem jest sporządzenie przez organizatora wesela listy uczestników - zarówno gości, jak i osób, które danego dnia obsługiwały imprezę. Pojawia się jednak pytanie: kto taką listę powinien zrobić - para młoda, czy właściciel sali weselnej?

– Organizatorem może być para młoda, ale też i właściciel sali weselnej – kto nim jest wynikać będzie niejednokrotnie z treści treści umowy. Aby uniknąć wątpliwości para młoda i właściciel sali powinni ustalić, kto zrealizuje ten obowiązek i potwierdzić to pisemnym aneksem do umowy. Jeśli obowiązek ten przyjmie na siebie właściciel sali weselnej będzie musiał pamiętać o realizacji obowiązków ciążących na administratorze danych przewidzianych przez RODO - mówi Kinga Tesko, radca prawny, współautorka bloga Ślubne potyczki prawne. Jeśli listę robi para młoda, wytyczne związane z RODO ich nie obowiązują.

Czytaj też: Ślub kościelny 2020: Duże zmiany. Ksiądz wypyta o impotencję i zmianę płci. Może nawet zablokować zawarcie małżeństwa

Lista powinna zawierać nie tylko imię i nazwisko ale również dane kontaktowe. W wytycznych nie wskazano jednak, dokładnie jakie dane powinny się tam znaleźć. – Posiłkując się wytycznymi dla sal zabaw można przyjąć, że lista powinna zawierać imię, nazwisko oraz numer telefonu, są to bowiem wystarczające dane do ustalenia kręgu osób obecnych na przyjęciu i wystarczające do szybkiego kontaktu z tymi osobami przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w razie wystąpienia ryzyka zakażenia - wyjaśnia mecenas Tesko.

Takiej listy nie trzeba przekazywać do sanepidu, ale należy ją mieć. Jak długo powinniśmy ją trzymać?
– Przyjmuje się dwutygodniowy okres kwarantanny więc przechowanie listy maksymalnie przez 3-4 tygodnie będzie w mojej ocenie wystarczające - mówi radca prawny.

Mniej osób przy stolikach

Przy stolikach powinny siedzieć osoby, które ze sobą zamieszkują. Proponowana jest redukcja osób siedzących przy stole o 20 proc., a na dodatek goście nie powinni siedzieć na przeciwko siebie. Można usadzić ich stosując tzw. szachownicę. Odległości między blatami stolików powinny wynosić 2 metry. Jeżeli są mniejsze, powinna między nimi być ustawiona przegroda o wysokości 1 m ponad blat stolika.

– W wielu przypadkach będzie konieczność dostawienia kolejnych stolików, które nie tylko zajmują przestrzeń w sali, ale wymagać będą przygotowania dekoracji, która okaże się w tym wypadku dodatkowym, nieprzewidzianym kosztem - zauważa Kinga Tesko. Nie ma jednak wytycznych, co zrobić w sytuacji, gdy na weselu są okrągłe stoły.

Nie będzie samoobsługi

Bufety szwedzkie, wiejskie stoły, bary kawowe, dozowniki do samodzielnego nalewania napojów mogą się pojawić na weselu, pod warunkiem, że obsługuje je wyznaczona osoba. Interpretując zapisy, możn przyjąć, że na stołach także nie będą mogły pojawiać się półmiski z mięsami czy miski z sałatkami, z których każdy gość będzie mógł sobie coś nałożyć.

Czytaj też: Zaproszenia na ślub - jak je wypisać? Czy trzeba odmieniać nazwiska gości?

– Wszyscy z pewnością rozumiemy cel takiego zalecenia, ale z uwagi na pewne przyzwyczajenia, trudno jest nam sobie wyobrazić jego realizację. Początkowo planowano by w ogóle zakazać organizacji otwartych bufetów, ostatecznie przyjęto pewien kompromis, który niestety może wiązać się z niedogodnościami czy dodatkowymi kosztami - mówi Kinga Tesko.

Kelnerzy w maskach

Obsługa sali, kelnerzy muszą mieć na sobie rękawiczki i maseczki. – Zalecenia przewidują również jednego kelnera na 15 osób oraz zadbanie o obsługę gości przy danym stole przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski - podkreśla Tesko.

Dezynfekcja sali i toalet

Na sali powinny znaleźć się środki do dezynfekcji rąk dla gości i obsługi, jak i tabliczki informujące o zagrożeniu koronawirusem.
– Właściciel sali wykonując umowę o organizację wesela świadczy m.in. usługę gastronomiczną, to na nim ciąży obowiązek udostępniania środków do dezynfekcji - wyjaśnia prawniczka. Dodatkowo toalety powinny być odkażane co godzinę. Nie zaleca się używania klimatyzacji w salach, a zamiast tego powinno się je często wietrzyć.

Czytaj też: Fryzury na ślub 2020. Zobacz, jakie upięcia ślubne będą modne w tym sezonie

- Należy też pamiętać o tym, że w przypadku organizacji przyjęcia samodzielnie przez parę młodą np.: w remizie to na parze młodej spocznie znaczna część obowiązków wynikających z wytycznych – dodaje radca prawny Kinga Tesko.

Zespół i fotograf nie zje?

Dobrym zwyczajem jest zapewnienie usługodawcom, a więc zespołowi, DJ-owi, fotografowi czy kamerzyście miejsca przy specjalnym stoliku, gdzie mogą zjeść i czegoś się napić, zwłaszcza, że ich praca trwa około 10-11 godzin. W zaleceniach rządu znajdziemy zapis o tym, aby ograniczyć spożywanie posiłków przez te osoby, które jako obsługa powinny mieć na sobie maseczki.

Czytaj też: Tak wyglądają śluby w czasie pandemii. Powiedzieli sobie "tak" w maseczkach i gumowych rękawicach. Branża ślubna jest na skraju upadku?

Co z pieniędzmi za odwołane wesela w lato?

Część par zmuszona była odwołać swoje wesela lub przenieść je na inny termin.W stanie epidemii przez pewien czas obowiązywały m.in. ograniczenia w działalności restauratorów i sal weselnych.

– Oznacza to, że sala czy restauracja miała całkowity zakaz prowadzenia działalności, zatem nie mogła wykonać umowy o organizację wesela, para młoda zaś nie mogła zorganizować imprezy – podkreśla radca prawny, Kinga Tesko. Było to niezależne od obu stron.

Czytaj też: Ślub: Gdzie zrobić i ile kosztuje wesele w Wielkopolsce? Przegląd sal weselnych

Czas oczekiwania na wolny termin w sali weselnej – w miesiącach letnich w piątki czy soboty – wynosi dziś 2, a nawet 3 lata. Narzeczeni za rezerwację sali wpłacają zaliczki lub zadatki wynoszące kilka tysięcy złotych. Czy te pieniądze przepadną?

- Stan epidemii winniśmy rozpatrywać w kontekście siły wyższej. Na próżno szukać pojęcia „siły wyższej” w polskim prawie. Jednakże uznaje się, że siła wyższa to zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, którego skutkom nie można zapobiec. Opierając się na powyższym możemy przyjąć, że wystąpienie pandemii koronawirusa i wprowadzenie przez władzę czasowego zakazu prowadzenia określonych rodzajów działalności jest siłą wyższą – wyjaśnia radca prawny.

Co do zasady jednak, gdy występuje „siła wyższa” nasza umowa nie zostaje automatycznie rozwiązana, wciąż można ją zrealizować, ale w innym terminie, gdy nie będzie już przeszkód. - Jeśli jednak umowa w czasie siły wyższej nie mogła być wykonana albo strony ustaliły, że umowę rozwiązują i potwierdziły te ustalenia w przewidzianej w umowie formie np.: w pisemnym aneksie, wpłacony zadatek czy zaliczka powinny zostać zwrócone – dodaje Kinga Tesko.

Od 6 czerwca formalnie wesela - choć z ograniczeniami - można już organizować. – Po otwarciu branży ślubnej trudno będzie skutecznie powoływać się na wystąpienie siły wyższej. Właściciel sali może wykonać umowę, a narzeczeni zorganizować wesele. Jeśli jednak z jakichś przyczyn narzeczeni zechcą odwołać przyjęcie, pomimo otwarcia branży ślubnej i gotowości właściciela sali do wykonania umowy, muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi w danej umowie np.: przepadkiem zadatku, czy dopłatą do już wpłaconej kwoty - wyjaśnia Kinga Tesko. Obecnie trudno będzie zatem odwołać wesele bez strat. Pary muszą indywidualnie dogadywać się ze swoimi usługodawcami i same prowadzić negocjacje.

Szczegółowe wytyczne znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju i w rozporządzeniu o 4. etapie luzowania obostrzeń.

Zobacz też:

Z powodu pandemii koronawirusa pary młode na całym świecie musiały odwołać, przenieść swój ślub, lub zorganizować go w nietypowych warunkach. Maseczki, rękawiczki i kombinezony będą towarzyszyły nam na ślubach? Internauci z poczuciem humoru komentują obecną sytuację. Zobaczcie najlepsze memy o ślubach w dobie koronawirusa. Na poprawę humoru!Czytaj też: Czy zaliczki na ślub przepadną przez koronawirusa? Te i inne wątpliwości par młodych wyjaśnia radca prawny - Kinga TeskoZobacz memy i demotywatory na kolejnym slajdzie --->

Ślub w czasie pandemii? Koronawirus pokrzyżował plany weseln...

Jak samodzielnie zrobić winietki? Oglądaj "Welon i mucha Extra"

Sezon ślubny w pełni! Jednak w wielu miejscach salę weselną trzeba zarezerwować nawet z rocznym, 2-letnim wyprzedzeniem. Zapytaliśmy naszych czytelników o najlepsze miejsce w Wielkopolsce na organizację wesela. Gdzie jest świetne menu, piękny wystrój i profesjonalna obsługa? Liczba Waszych odpowiedzi na Facebooku przerosła nasze oczekiwania! W ponad 170 komentarzach podaliście nam ponad 50 propozycji. Zliczyliśmy wszystkie głosy i stworzyliśmy ranking najlepszych sal weselnych lub restauracji organizujących wesela w naszym regionie. W części z nich udało nam się również ustalić ceny i najbliższe wolne terminy na przyjęcia weselne. Kto wygrał według Was? Obejrzyjcie do końca!Czytaj dalej: Najlepsze sale weselne w regionie według czytelników "Głosu Wielkopolskiego" --->

Ślub: Gdzie zrobić i ile kosztuje wesele w Wielkopolsce? Prz...

Wybór fotografa ślubnego to nie lada wyzwanie dla narzeczonych. Dzień ślubu niesie ze sobą sporo stresu, więc warto zadbać o to, abyście mogli z pełnym zaufaniem powierzyć zadanie uwiecznienia najważniejszych chwil waszemu fotografowi. Na co zwracać uwagę, aby nie naciąć się na oszusta i mieć piękne zdjęcia? To musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę z fotografem!Jak wybrać fotografa ślubnego? Sprawdź, zanim podpiszesz umowę --->

Jak wybrać fotografa ślubnego? 10 rzeczy, które musisz wiedz...

Jak dobrać idealną suknię ślubną, która podkreśli atuty naszej sylwetki? Sprawdź, która sylwetka będzie najlepiej pasowała do Ciebie. Stylistka Basia Józefiak podpowiada, jakie fasony dobierać do konkretnych typów urody.Czytaj dalej --->

Ślub: Jak dobrać suknię ślubną do typu sylwetki? Sprawdź! [ZDJĘCIA]

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie