Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarz radzi: Dbajmy o ptasie pazury!

Jarosław Zajączkowski, weterynarz
Pazury ptaków z anatomicznego punktu widzenia to twarde, rogowe twory znaj-dujące się na końcówkach każdego palca kończyny dolnej, znaczy stopy. Są to właściwie pochewki rogowe ochraniające ostatni kostny człon palca. Podobnie jak nasze paznokcie ptasie pazurki przyrastają systematycznie na długość stąd w naturze ulegają ścieraniu, a w warunkach niewoli trzeba je od czasu do czasu umiejętnie skracać.

Pazury u ptaków drapieżnych są mocne, ostre i hakowato wygięte – przypominają sierp. To bardzo użyteczna broń, którą ptasi myśliwy chwyta, przytrzymuje i pozbawia życia swoją ofiarę. O sile pazurów jastrzębia, sokoła czy sowy wiedzą wiele opiekunowie ptaków w ogrodach zoologicznych czy sokolnicy używając przy przenoszeniu nawet zupełnie oswojonych ptaków grubych, skórzanych rękawic.

Inaczej pazury wykorzystują ptaki grzebiące na przykład bażanty, kuropatwy, przepiórki czy pospolite na przyzagrodowych podwórkach kury. Dla nich pazur to skuteczne narzędzie pomocne przy poszukiwaniu pokarmu ukrywającego się w glebie – dżdżownic, pędraków, larw owadów itp.

Pazurki ptaków powszechnie utrzymywanych w domowych klatkach lub wolierach są delikatniejsze. Ich podstawowym przeznaczeniem jest utrzymanie równowagi podczas przysiadania na gałęzi. Papugom dodatkowo pomagają w utrzymaniu pokarmu w trakcie podawania sobie łapką orzecha do dzioba.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest kontrola długości i skracanie nadmiernie wyrośniętych pazurków. Najlepiej, jak zabieg po raz pierwszy przeprowadzi lekarz weterynarii. Później można go wykonywać samodzielnie
w domu bez konieczności częstego i stresującego ptaka wizytowania lecznicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski