Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarz radzi: Kanarki wymieniają piórka na nowe

Jarosław Zajączkowski, dr weterynarii
Wiele gatunków ptaków, w tym także ptaki hodowane w domach przechodzą pierzenie, czyli stopniową wymianę starych piórek na nowe. Dzieje się to późną wiosną lub latem. W tym czasie samce naszych kanarków przestają śpiewać i są wyraźnie spokojniejsze. Ich skrzydła tracą siłę nośną, stąd loty są krótsze i niepewne.

Tworzenie nowych piórek mocno zubaża zwierzęta z witamin i soli mineralnych, dlatego ich kości stają się bardziej narażone na uszkodzenia. W czasie pierzenia trzeba zadbać szczególnie o podawanie pełnowartościowej karmy dodatkowo wzbogaconej preparatami mineralno-witaminowymi zawierającymi odpowiednie ilości soli wapnia. W tym czasie nie powinno się wypuszczać ptaków z klatki.

Wypadanie piór może być związane także z pewnymi stanami chorobowymi ptaków. U łuszczaków obserwuje się na przykład wypadanie piór z okolicy głowy i szyi, upodabniając maleństwa do sępów. Mówi się wtedy najczęściej o niedoborze witamin i aminokwasów w pokarmie. W grę wchodzą jednak także zaburzenia hormonalne (szczególnie u samców) spowodowane nieodpowiednią temperaturą otoczenia, sztucznym oświetleniem czy nieodpowiednim czasem oświetlenia.

Zdarzają się, choć rzadziej, zachorowania o etiologii wirusowej (poliomawirusy). Wyłysienia głowy pojawia się również w wyniku błędów hodowlanych - przy przegęszczeniu ptasiego stada. W takich sytuacjach ptaki często wydziobują sobie wzajemnie piórka z głowy i szyi. 15 sierpnia rozpoczął się sezon polowań na ptaki, gdzie w wielu przypadkach cennym trofeum jest kilka piórek z ogona lub skrzydła. Szanowni myśliwi, jeśli zależy wam na trofeach, to może zamiast strzelać do ptaków, poszukajcie piórek w poszyciu leśnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski