Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł przesiadkowy w gminie Rokietnica otwarty. Przyjmie pociągi, autobusy, samochody i rowery

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Węzeł Transportowy Rokietnica - punkt integrujący różne rodzaje transportu, rozpoczyna swoje funkcjonowanie
Węzeł Transportowy Rokietnica - punkt integrujący różne rodzaje transportu, rozpoczyna swoje funkcjonowanie Adam Jastrzębowski
Węzeł przesiadkowy w gminie Rokietnica z nowoczesnym dworcem komunikacyjnym został otwarty 31 sierpnia. Zbudowano go przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Uroczyste otwarcie węzła zaplanowano na 31 sierpnia. Na dworzec przybędzie pociąg specjalny, wyjeżdżający z Poznania Głównego o godz. 16.16, który z pasażerami wróci o 17.38. Oba kursy są bezpłatne, nie trzeba kupować biletów. Węzeł będzie już uruchomiony w pierwszych dniach września.

- Dach dworca, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne, pełni również rolę zadaszenia dla podróżnych oczekujących na liniowe autobusy – mówi Danuta Potrawiak, sekretarz gminy Rokietnica. - Tu także zamontowana została tablica elektroniczna z informacją o godzinach ich przyjazdu i odjazdu. Specjalna konstrukcja dachu oraz jego imponująca długość 96 metrów pozwala na połączenie w jedną funkcjonalną całość wyjścia z poczekalni oraz zejścia na perony. To także w pewnym sensie symbol możliwości połączenia dwóch inwestycji: gminnej (dworzec) i kolejowej (przejście oraz zmodernizowane przez PKP torowisko i perony), a także komunikacyjnych składowych: wiaty na ponad 50 rowerów, przystanków autobusowych i dojścia do platform kolejowych.

Zobacz też: ZTM Poznań: Od 1 września ścisłe centrum bez tramwajów. Rozpoczyna się remont torowisk, jezdni i chodników w rejonie Okrąglaka!

Na razie na dworcu będzie jedna kasa. Parkingi rowerowe rozplanowano po obu stronach toru (jeden jest zadaszony), prowadzi do nich droga rowerowa, jest też parking samochodowy na 150 miejsc, z miejscami dla osób niepełnosprawnych i z trzema stanowiskami do ładowania dla pięciu samochodów elektrycznych. Pod dworzec będzie podjeżdżał autobus, co także ułatwi pasażerom sprawne przesiadanie się z jednego do drugiego środka transportu. Toalety przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stary dworzec w Rokietnicy zyskał natomiast więcej zieleni, zrewitalizowano plac przed nim.

Bartosz Derech, wójt gminy Rokietnica, żartuje, że jeszcze przed uruchomieniem węzła, to miejsce już zaczęło pełnić funkcje komunikacyjne: otóż w czasie próbnego uruchomienia komunikacji autobusowej, przed nowym dworcem zatrzymała się taksówka, której kierowca dostarczył tu i zabrał stąd pasażerów. Teraz Węzeł Przesiadkowy Rokietnica będzie łączył różne rodzaje transportu na większą skalę.

- Realizacja projektu węzła wyniosła łącznie ponad 33 mln złotych; objęła zarówno budowę dworca i zagospodarowanie okalającego go terenu, jak i przebudowę ul. Szamotulskiej w Rokietnicy z rondem oraz budowę nowej bazy gminnej spółki komunikacyjnej ZUK ROKBUS i zakup czterech niskoemisyjnych autobusów – mówi Danuta Potrawiak. - Zadanie to, z dofinansowaniem z UE w wysokości ponad 21 mln zł, było drugim co do wielkości projektem niskoemisyjnym w ramach drugiego rozdania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Umowę na dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 podpisano w ostatnich dniach 2017 roku. Partnerami budowy Węzła są gmina Rokietnica, powiat poznański i Zakład Usług Komunikacyjnych ROKBUS Sp z o.o.

- Istotnym uzupełnieniem projektu Węzła Przesiadkowego Rokietnica będzie włączenie od 1 stycznia 2023 r. odcinka Poznań Główny – Wronki, ze stacją Rokietnica, do systemu Poznańskiej Kolei Metropolitarnej (PKM) – przypomina Danuta Potrawiak. - PKM jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz 38 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. PKM to zwiększona częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu – średnio co 30 minut oraz nowoczesny tabor. Objęta jest wspólnym biletem, zintegrowanym z transportem dowożącym pasażerów do kolei.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oponeo i Yanosik stworzyli ranking, w którym znalazły się też informacje na temat parkowania w przestrzeni miejskiej oraz opłat za pozostawienie pojazdu. Zobacz w galerii, w jakich dużych miastach w Polsce trzeba zapłacić najwięcej, a w których najmniej. Sprawdź też, jak wypada Poznań w porównaniu z innymi miastami.Przejdź dalej -->

Tyle zapłacisz w dużych miastach za postój w strefie parkowa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski