Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WHO prosi, by zabrać dzieci od telewizorów i monitorów. Oglądanie telewizji ma szkodliwy wpływ na małe dzieci

Anastazja Bezduszna
WHO alarmuje - siedzący tryb życia szkodzi i apeluje, by bardzo ograniczyć spędzenie czasu przez dzieci przed monitorami laptopów, tabletów i telefonów.
WHO alarmuje - siedzący tryb życia szkodzi i apeluje, by bardzo ograniczyć spędzenie czasu przez dzieci przed monitorami laptopów, tabletów i telefonów. pixabay
Zgodnie z nowymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby małe dziecko zdrowo się rozwijało, powinno spędzać mniej czasu przed telewizorem i nieruchomo w wózkach i krzesełkach. Rodzice powinni zadbać też o lepszą jakość snu malucha i bardziej aktywne spędzanie czasu. Jak oglądanie bajek wpływa na zdrowie dziecka? WHO alarmuje - siedzący tryb życia szkodzi i apeluje, by bardzo ograniczyć spędzenie czasu przez dzieci przed monitorami laptopów, tabletów i telefonów.

Jednym z największych niebezpieczeństw wynikających z nieprawidłowego stylu życia dzieci i młodzieży jest wzrost problemów związanych z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Wstępne wyniki badań HBSC 2018 wskazują, że aktualnie nadwaga i otyłość dotyczą 26 procent 11-latków, 24 procent 13-latków i 15 procent 15-latków. Natomiast w grupie 8-latków, z danych WHO wynika, że problem ten dotyczy aż 1/3 dzieci. Eksperci regularnie aktualizują zalecenia dotyczące prawidłowego trybu życia tak, aby były zgodne z obecnym stanem wiedzy. WHO opublikowało więc nowe zalecenia dla najmłodszych dzieci - więcej snu i ruchu, mniej telewizora.

- Zapewnienie zdrowia każdemu oznacza konieczność stosowania jak najzdrowszych praktyk od pierwszych etapów życia danej osoby - mówi dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. I podkreśla, że wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju. W tym czasie styl życia rodziny powinien być dostosowany do potrzeb malucha.

Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju. W tym czasie styl życia rodziny powinien być dostosowany do potrzeb malucha.

WHO podkreśla, że kluczowe znaczenie ma charakter zajęć w ciągu dnia. Czas, przez jaki młodsze dzieci siedzą przed monitorami (telewizora, laptopa, tabletu czy smartfona), powinien zostać skrócony i zastąpiony bardziej aktywnymi grami i zabawami. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zwracają uwagę, że rodzic powinien maksymalnie efektywnie wykorzystać czas, kiedy dziecko siedzi w wózku, czy krzesełku, śpiewając, opowiadając historie, czytając, czy rozwiązując z dzieckiem zagadki. Taka interakcja z dorosłym jest niezwykle ważna dla rozwoju malucha.

- Tym, co musimy pilnie zrobić, jest sprawienie, by gry i zabawy wróciły do życia naszych dzieci - mówi dr Juana Willumsen, ekspert WHO w zakresie otyłości u dzieci i aktywności fizycznej. - Konieczne jest, aby dzieci spędzały mniej czasu, siedząc. Trzeba też zadbać o odpowiednio długi i dobrej jakości sen.

Zalecenia WHO: dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny:

  • co najmniej 3 godziny być zaangażowane w różne rodzaje aktywności fizycznej o dowolnej intensywności.
  • spać zdrowo: 11-14 godzin na dobę w wieku do 2 lat oraz 10–13 godzin na dobę w wieku do 4 lat.

Zgodnie z rekomendacjami WHO dzieci w wieku od 2 do 5 lat NIE powinny:

  • przebywać w sytuacji ograniczonej mobilności dłużej niż godzinę z rzędu (na przykład w kołyskach/wózkach)
  • siedzieć przez dłuższy czas
  • oglądać telewizję, bajki na urządzeniach elektronicznych dłużej niż 1 godzinę dziennie; (im mniej, tym lepiej).

Telewizja pod nadzorem rodziców?

Badanie Cartoon Network pokazało stosunek rodziców do oglądania telewizji przez dzieci. Niemal w połowie polskich domów (45 procent) najmłodsi muszą pytać opiekunów o zgodę na oglądanie telewizji. Aż 7 z 10 dorosłych kontroluje, jak długo ich dzieci oglądają telewizję. Jednocześnie bardzo ważne jest dla nich, by treści, z którymi mają kontakt ich pociechy, miały walory edukacyjne – zadeklarowało tak blisko 80 procent badanych. Cały czas istnieje jednak spora grupa rodziców, którzy dają dzieciom dużą swobodę - pozwalają oglądać telewizję bez nadzoru (37 procent) i samodzielnie wybierać programy (42 procent).

Mniej oglądania nie tylko dla najmłodszych dzieci

Zyskała na znaczeniu też pozycja aktywności fizycznej w najnowszej wersji Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, która była ogłoszona przez Instytut Żywności i Żywienia podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego.
Wśród nowych rekomendacji dla młodzieży znalazły się m.in. odpowiednia ilość snu, kontrolowanie rozwoju fizycznego oraz ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem lub telewizorem.

– Nasza Piramida uległa pewnym zmianom. Coraz powszechniejsza jest nadwaga i otyłość w Polsce i na świecie, i wiemy również, że wiele dodatkowych, nowych czynników związanych ze stylem życia wpływa na to zjawisko. W związku z tym do podstawy Piramidy, tam gdzie jest aktywność fizyczna, dołożyliśmy sen i zasadę "wysypiaj się”. Kolejnym elementem, bardzo istotnym, jest racjonalne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Wprowadziliśmy pewne ograniczenie – do 2 godzin dziennie - mówi Prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Zobacz też:

Zastanawiasz się, które programy telewizyjne w Polsce ogląda najwięcej osób? Oto raport oglądalności Nielsen Audience Measurement opracowanych przez Wirtualnemedia.pl. Zobacz, które programy oglądało najwięcej osób w marcu 2019 r. ---->

Najpopularniejsze programy w telewizji: Co oglądają Polacy? ...

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski