Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski: "Nie możemy się w pełni obronić przed lex developer". Ale jest plan, żeby ograniczyć jego wpływ

Cezary Hurysz
– Nie jesteśmy w stanie w pełni  zabezpieczyć Poznania przed skutkami tej ustawy. W jakimś stopniu jednak chcemy się przed nimi uchronić – mówi wiceprezydent Maciej Wudarski.
– Nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć Poznania przed skutkami tej ustawy. W jakimś stopniu jednak chcemy się przed nimi uchronić – mówi wiceprezydent Maciej Wudarski. Adrian Wykrota
Pod koniec sierpnia weszła w życie tzw. ustawa "lex developer". Władze Poznania krytykują jej zapisy i zapowiadają, że chcą się bronić przed jej negatywnymi skutkami. Jak jednak mówi Maciej Wudarski, wiceprezydent miasta, nie da się w pełni zabezpieczyć Poznania przed skutkami tej ustawy.

Ustawa o ułatwieniach dla inwestycji mieszkaniowych (tzw. lex developer) jest ukłonem w kierunku deweloperów. Jej wprowadzenie ma wspomóc realizację programu Mieszkanie Plus. Władze Poznania krytykują zapisy ustawy, w związku z czym postanowiły bronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

- Przeprowadziliśmy analizę, że 45 proc. powierzchni miasta jest objęta miejscowym planem. W związku z tym budowanie mieszkań w Poznaniu nie jest ograniczone - mówi Maciej Wudarski.

Oznaczałoby to, że PiS poprzez lex developer chce wyważać otwarte drzwi.

- Ustawa przewiduje nową ścieżkę zatwierdzania lokalizacji inwestycyjnych, naszym zdaniem niebezpieczną. Lex developer nie musi respektować miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co wprowadzi chaos do miast. Mamy jednak możliwość ograniczenia stosowania ustawy - mówi Łukasz Mikuła, radny PO.

Czytaj także: Złóż wniosek, a ZKZL wynajmie dla Ciebie mieszkanie

Tym sposobem miałyby być tzw. lokalne standardy urbanistyczne. Mają one pozwolić na kształtowanie ładu w mieście - choć tylko do pewnego stopnia. Zgodnie z prawem radni miejscy w uchwale mogą zwiększyć lub zmniejszyć określone w ustawie wymogi, ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników.

– Nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć Poznania przed skutkami tej ustawy. W jakimś stopniu jednak chcemy się przed nimi uchronić – mówi Wudarski.

LSU ma między innymi ograniczyć odległości osiedli od terenów wypoczynku i sportu. Dla przykładu rządowa ustawa proponuje 1500 metrów, a lokalne standardy urbanistyczne - 750 m. Standardy ograniczą też liczbę kondygnacji w budynkach do siedmiu. Wyższe budynki będzie można stawiać tylko wtedy, gdy w pobliżu planowej inwestycji stoją już siedmiokondygnacyjne lub wyższe bloki.

Zobacz także:

Lokal jest schludny, jego wyposażenie wydaje się wystarczające, a rozkład i cena odpowiednie? To nie wszystko na co powinni zwrócić uwagę przyszli najemcy. Niemniej ważne jest też to, aby przeczytać umowę i poznać właściciela, z którym przyjdzie najemcy współpracować przez kolejny rok. Oto 10 rad dla najemców przygotowanych przez Open Finance.

Wynajmujesz mieszkanie? Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski