Wichrowe Wzgórze: Tutaj ludzie nie lubią zmian, a stałym...

  Wichrowe Wzgórze: Tutaj ludzie nie lubią zmian, a stałym mieszkańcem osiedla jest... wiatr

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Daniel Piotrowski, kierownik os. Wichrowe Wzgórze i Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady mówią, że nie podejmują decyzji bez akceptacji mieszkańców
  1/8
  przejdź do galerii

  Daniel Piotrowski, kierownik os. Wichrowe Wzgórze i Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady mówią, że nie podejmują decyzji bez akceptacji mieszkańców ©Waldemar Wylegalski

  To pewne. Na osiedlu Wichrowe Wzgórze nie powstaną kolejne wieżowce. Mieszkańcy są na „nie”. Ale czy zaakceptują inne zmiany proponowane przez spółdzielnię? Są obawy, że może być z tym problem...
  Jedni narzekają, że takie głosowanie to pic na wodę, a wyniki są ustawione. Inni z kolei cieszą się, że mają prawo wyboru, i że zarządca budynków liczy się z ich zdaniem. Faktem jest jednak, że to pewien ewenement, by jakakolwiek z poznańskich spółdzielni po raz piąty pytała mieszkańców o zdanie w sprawie realizacji planowej inwestycji. I to w sposób najbardziej demokratyczny, bo przez referendum.

  A tak właśnie działa Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady, która w ostatni weekend spytała mieszkańców osiedla Wichrowe Wzgórze czy chcieliby wysokiej zabudowy zamiast niebieskiego baraku na kilku działkach. I chociaż mieszkańcy odpowiedzieli przecząco, zarząd zapewnia - bez ich zgody nic nie zrobimy.

  Nie było to jednak pierwsze referendum zorganizowane przez zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. - Za każdym razem, gdy jest do podjęcia, trudna, lub naprawdę bardzo istotna sprawa, to pytamy w takiej formie o zdanie mieszkańców. Pierwsze referendum odbyło się na os. Przyjaźni kilka lat temu i dotyczyło budowy wysokiego budynku mieszkalnego w centrum osiedla. Wtedy lokalna społeczność zgodziła się na jego budowę, a byliśmy pewni, że wyniki będą inne - mówi Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady. To na osiedlu Wichrowe Wzgórze było piątym referendum organizowanym przez spółdzielnię.

  Osiedle Wichrowe Wzgórze okalają wieżowce, wewnątrz są raczej kilkukondygnacyjne bloki. Przed niektórymi małe ogródki. Mimo zagęszczenia sąsiad nie zagląda sąsiadowi przez okna. Mieszkają tu w dużej mierze osoby starsze, ale jest także sporo młodych lokatorów i studentów, podnajmujących małe mieszkania. Duży park linowy dla dzieci, spora siłowania zewnętrzna, korty tenisowe, boiska sportowe, park. Charakterystyczne miejsca? Odremontowany pawilon z restauracją Pizza Hut, księgarnia z Bajki w pawilonie, gdzie znajduje się siedziba administracji i spora górka, z której rozpościera się widok na całe osiedle. Ulubione miejsce psich spacerów, dziecięcych zabaw, wiosennego wylegiwania się na trawie.

  - Mamy tu idealny system monitoringu, połączony w komisariatem na Piątkowie, dzięki czemu na osiedlu jest bezpieczniej, niż jeszcze kilka lat temu. Gdy parę miesięcy temu jakaś grupka wandali niszczyła samochody mieszkańców, policji udało się ich namierzyć jeszcze tego samego wieczoru - mówi z dumą Jan Marciniak.

  Mieszkańcy fyrtla twierdzą, że jego nazwa jest nieprzypadkowa. Bo na Wichrowym stałym mieszkańcem jest wiatr. - Tu zawsze wieje. Nie wiem, ale tu jest taki mikroklimat, że nawet jeśli w innych częściach miasta byłoby bezwietrznie, tu i tak będzie wiało. Bez względu na porę roku - mówi Daniel Piotrowski, kierownik osiedla.

  Na Wichrowym wiatr w oczy...

  - Przeprowadziłem się tu 5 lat temu, ze względu na dzieci. To taka cicha i spokojna okolica - twierdzi pan Roman, mieszkaniec Wichrowego.

  Marcin Taszarek, mieszka na osiedlu od dziecka. Jak przyznaje, dobrze mu w tej części Poznania i o przeprowadzce nie myśli. - Mam tu wszystko pod nosem. Są przedszkola, nawet dwa, szkoła podstawowa, gimnazjum, jest nawet liceum, biblioteka pod nosem - może niedostatecznie zaopatrzona, ale jest - mówi 27-latek. - Żyje się naprawdę dobrze, coraz lepiej.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetny Pan Prezes

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Myśle,że te dosknale wyniki zawdzięczamy Panu Prezesowi Janowi Marciniakowi. Jego posunięcią są bardzo przemyślane i trafne. Jest osobą bardzo sympatyczną i dostępną.
  Dziękuję mu za takie...rozwiń całość

  Myśle,że te dosknale wyniki zawdzięczamy Panu Prezesowi Janowi Marciniakowi. Jego posunięcią są bardzo przemyślane i trafne. Jest osobą bardzo sympatyczną i dostępną.
  Dziękuję mu za takie dzialania i życzmu Panu Prezesowi sił i środków na dalsze takie pozytywne działania.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznaniówek

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Poznaniówek w całej okazałości, pierdy, smęty i zawracanie d*** kijem.
  Z tego powodu poznaniówek to wiocha z tramwajami./

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo