Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widać pierwsze zmiany na placu Kolegiackim. To miejsce ma stać się wizytówką Poznania. Zobacz zdjęcia

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Łukasz Gdak
Łukasz Gdak
Po przebudowie plac Kolegiacki w Poznaniu ma być miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców, wydarzeń kulturalnych. Zobacz pierwsze efekty prac.
Po przebudowie plac Kolegiacki w Poznaniu ma być miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców, wydarzeń kulturalnych. Zobacz pierwsze efekty prac. Łukasz Gdak
Widać już pierwsze zmiany na placu Kolegiackim. Już niedługo ta centralna część miasta ma stać się wizytówką Poznania. Ma być miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców i wydarzeń kulturalnych. Póki co, zobaczyć można nową nawierzchnie, pojawiają się też pierwsze nasadzenia.

Pierwszy efektami przebudowy placu Kolegiackiego pochwalił się sam prezydent, Jacek Jaśkowiak.

Także on nie może doczekać się końca prac. Te, zgodnie z zapowiedziami, mają mieć swój finisz pod koniec tego roku.

Szczątki 4 tys. osób i mur kolegiaty

Przebudowa placu Kolegiackiego rozpoczęła się już rok temu. Towarzyszyły jej prowadzono równolegle prace archeologiczne, w czasie których dokonano niezwykłych odkryć. Odsłonięto fundamenty kolegiaty, która przez wieki była symbolem miasta. Znaleziono też szczątki prawie czterech tysięcy osób, pochowanych w jej kryptach, na okolicznych cmentarzach i w mogiłach zbiorowych, które trzeba było ekshumować.

Czytaj: Poznań: Wkrótce pogrzeb 130 osób. Tysiące nadal czekają na pochówek [ZDJĘCIA]

W sumie archeolodzy odkryli 17,5 tysiąca zabytków pochodzących z różnych wieków aż od jedenastego stulecia. Także monety i biżuterię. Jednym z ważniejszych odkryć było odsłonięcie muru, który najpewniej był elementem południowej ściany prezbiterium, stojącej kiedyś w tym miejscu kolegiaty.

Sprawdź też:

Plac Kolegiacki: Są już drzewa, jest nowa nawierzchnia

Wszystkie odkrycia mają zostać wyeksponowane na odnowionym placu. Jego przebudowa ma zakończyć się pod koniec tego roku.
Jak informują miejscy urzędnicy, zrealizowano już ok 90 proc. instalacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej powierzchni placu wraz z systemem nawadniającym.

Czytaj: Poznań: Plac Kolegiacki zostanie przebudowany za 27,5 mln zł. Jak się zmieni? Zobacz wizualizacje
Posadzono też pierwsze drzewa, a także położono nową kostkę granitową w obrębie tzw. Ogrodu Sztuk. Niedługo poustawiane zostaną ławki oraz powstanie fontanna, która będzie podświetlana podobnie jak fasady okolicznych budynków. Fontanna ma przybrać formę muru, który będzie oddzielać jezdnię od strefy wypoczynku. Zaś zamiast głogów i akacji, na placu mają pojawić się platany klonolistne i krzewy. Głównym elementem placu ma być Zegar Historii przedstawiający dzieje kolegiaty św. Marii Magdaleny.

Urząd miasta chce stworzyć z placu Kolegiackiego nie tylko wizytówkę miasta, ale także miejsce do wypoczynku i relaksu poznaniaków, gdzie będzie można skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i gastronomicznej.

Zobacz:

Po przebudowie plac Kolegiacki w Poznaniu ma być miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców, wydarzeń kulturalnych. Zobacz pierwsze efekty prac.

Widać pierwsze zmiany na placu Kolegiackim. To miejsce ma st...

Trwa wyburzanie pawilonu nr 14 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.Czytaj dalej -->

Poznań: Trwa wyburzanie jednego z pawilonów na terenie Międz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski