Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej osób skorzysta z niższych cen gazu! Kto dokładnie? Co trzeba zrobić, by płacić mniej?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu weszła w życie 29 stycznia 2022 roku. Nowe zapisy znacznie poszerzają grupę odbiorców, którzy będą uprawnieni do korzystania z ochrony taryfowej. Kto będzie mógł płacić mniej?
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu weszła w życie 29 stycznia 2022 roku. Nowe zapisy znacznie poszerzają grupę odbiorców, którzy będą uprawnieni do korzystania z ochrony taryfowej. Kto będzie mógł płacić mniej? Piotr Krzyzanowski/materiał ilustracyjny
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu weszła w życie 29 stycznia 2022 roku. Nowe zapisy znacznie poszerzają grupę odbiorców, którzy będą uprawnieni do korzystania z ochrony taryfowej. Kto będzie mógł płacić mniej?

Niższe ceny gazu będą dostępne m.in. dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, szpitali, domów pomocy społecznej, szkół, przedszkoli, żłobków, miejsc prowadzących działalność kulturową czy innych społecznie wrażliwych odbiorców.

Ochrona odbiorców gazu

Jak informuje Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG, dla potwierdzenia swojego statusu i wyeliminowania potencjalnych błędów w rozliczeniach za zużywany gaz odbiorcy społecznie wrażliwi oraz inne podmioty uprawnione do skorzystania z ochrony taryfowej, inne niż odbiorcy w gospodarstwach domowych, zobowiązani są do złożenia specjalnego oświadczenia.

W przypadku obowiązujących umów z PGNiG termin składania dokumentów wynosi 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Nowi klienci powinni je złożyć przed zawarciem umowy ze spółką

– dodaje Pazura.

Oświadczenia można składać choćby online na stronach internetowych swoich dostawców gazu lub bezpośrednio w punktach obsługi klienta. Złożenie dokumentu jest bardzo istotne, ponieważ bez niego sprzedawca paliwa gazowego może nie stosować wobec takiego odbiorcy niższych cen.

Zgodnie z ustawą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zostają automatycznie objęte ochroną taryfową od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Zarządzający wspólnotami i spółdzielniami powinni jednak złożyć stosowne oświadczenia, w których zadeklarują, jaka część kupowanego gazu trafia na cele gospodarstw domowych, a jaka na inne cele. Dotyczy to również zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi, w których całość kupowanego gazu będzie przeznaczona wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych

– wyjaśnia Pazura.

Odbiorcy ochrony taryfowej

Co więcej, ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 roku. Ceny paliw gazowych mają zostać zamrożone na takim poziomie, jaki był zawarty w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 roku. Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy.

Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu.

Jednocześnie ustawa przewiduje, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać rekompensata – różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku sprzedawcy z urzędu rekompensata to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

Niższe ceny gazu w Poznaniu

Problem ze zbyt wysokimi cenami za gaz wpłynął na funkcjonowanie wielu instytucji także w Poznaniu. Jednym z takich przykładów jest Muzeum Bambrów Poznańskich. Pod koniec stycznia tego roku działacze poinformowali o konieczności zamknięcia placówki na okres zimowy.

Odczytawszy kwotę na rachunku za ogrzewanie muzeum, zmuszeni jesteśmy tymczasowo zatrzymać zwiedzanie obiektu. Bamber to rolnik bogaty, ale cena gazu go przybiła

– napisali 25 stycznia na swoim profilu na Facebooku przedstawiciele Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Nowa ustawa daje jednak nadzieję na obniżenie tych kwot do takiego poziomu, które umożliwi szybkie wznowienie działalności Bambrów.

Podmioty, które będą mogły korzystać z niższych cen gazu:

  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
  • podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych
  • jednostki organizacyjne pomocy społecznej
  • noclegownie, ogrzewalnie
  • jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
  • podmioty systemu oświaty – szkoły, przedszkola, żłobki, ale również uczelnie wyższe i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą
  • kluby dziecięce
  • placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, w podeszłym wieku
  • rodzinne domy pomocy
  • mieszkania chronione
  • centra i kluby integracji społecznej
  • warsztaty terapii zajęciowej
  • zakłady aktywności zawodowej
  • organizacje pozarządowe
  • podmioty o charakterze działalności pożytku publicznego, wolontariatu
  • spółdzielnie socjalne
  • kościoły i miejsca związane z innymi związkami wyznaniowymi
  • podmioty prowadzące działalność kulturalną, archiwalną
  • ochotnicze straże pożarne
W dniach od 31 stycznia do 4 lutego Enea Operator zapowiedział wyłączenia w dostawie prądu zarówno w różnych częściach Poznania, jak i okolicach. Sprawdź galerię, by dowiedzieć się, gdzie i kiedy nie będzie prądu --->

Poznań i okolice bez prądu! Kiedy i gdzie nie będzie prądu? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski