Więcej szans na zdrowie z unijnymi funduszami

  Więcej szans na zdrowie z unijnymi funduszami

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Fundusze Europejskie pomagają sfinansować także szkolenia personelu medycznego

  Fundusze Europejskie pomagają sfinansować także szkolenia personelu medycznego ©123rf

  O ochronie zdrowia mówi się wiele i przeważnie nie najlepiej. Niska dostępność badań specjalistycznych, długie kolejki do konsultacji - problemy wynikające z niedofinansowania służby zdrowia można mnożyć. Mimo to trzeba zauważyć, że wiele w polskim systemie ochrony zdrowia zmienia się także na lepsze. Zwłaszcza jeżeli chodzi o infrastrukturę i wyposażenie w nowoczesne urządzenia medyczne czy sprzęt dla służb ratowniczych. Powstają także liczne programy edukacyjne uświadamiające zagrożenia związane z niebezpiecznymi schorzeniami czy promujące profilaktykę i zdrowy tryb życia. Warto wiedzieć, że duża część tych działań została dofinansowana z Funduszy Europejskich.
  Fundusze Europejskie pomagają sfinansować także szkolenia personelu medycznego

  Fundusze Europejskie pomagają sfinansować także szkolenia personelu medycznego ©123rf

  Źródeł pieniędzy na inwestycje w ochronę zdrowia jest kilka - zarówno w programach krajowych, jak i regionalnych. Pieniądze można zdobyć w programie Infrastruktura i Środowisko. Do podziału w latach 2007-2013 jest niebagatelna, bo przekraczająca 464 mln euro kwota, z czego 395,72 mln pochodzi z kasy unijnej. Większą część tych środków (271,76 mln euro, w tym 231 mln z Unii) przeznaczono na rozwój systemu ratownictwa medycznego. Celem ma być zmniejszenie poziomu śmiertelności oraz skutków powikłań powstałych w wyniku wypadków.

  Fundusze przeznacza się na zakup nowoczesnych ambulansów z wyposażeniem, finansuje nimi remonty i rozbudowę placówek ratownictwa medycznego czy zakup sprzętu medycznego. Środki te pozwalają również na budowę i remont lądowisk dla helikopterów, zyska także system Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego bazy w 11 polskich miastach są remontowane i doposażane.

  Finansowane są także inwestycje w infrastrukturę, które pozwolą na zwiększenie dostępności specjalistycznych badań i usług medycznych, a także na poprawę ich jakości. Na ten cel przeznaczono 193,78 mln euro, w tym 164,72 mln euro z Funduszy Europejskich. Pieniądze przezna-czono np. na rozbudowę Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie czy rozbudowę Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju.

  Z kolejnego programu - Kapitał Ludzki - na ochronę zdrowia przeznaczono ponad 105,71 mln euro (89,86 mln pochodzi z budżetu unijnego). Fundusze te finansują przedsięwzięcia stawiające na edukację, profilaktykę, wzrost świadomości nt. różnego rodzaju zagrożeń wśród pacjentów, szkolenia lekarzy i personelu medycznego oraz pracowników ratownictwa medycznego.

  Duża część funduszy przeznaczonych na ochronę zdrowia pochodzi także z regionalnych programów dla każdego województwa. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na koniec września 2012 r. doposażono lub przebudowano ponad 470 placówek medycznych, z 754 planowanych. W większości są to szpitale.

  Na koniec trzeba wspomnieć o 200 mln euro z programu Innowacyjna Gospodarka, które wspierają projekty m.in. z zakresu informatyzacji i cyfryzacji wymiany informacji medycznych.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo