Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocny stół

Redakcja
Pani domu powinna zrobić ozdoby stołu z tego samego materiału, co zasłony czy obicie tapicerowanych mebli
Pani domu powinna zrobić ozdoby stołu z tego samego materiału, co zasłony czy obicie tapicerowanych mebli Beata Marcińczyk
O tym, że ważne jest nie tylko przygotowanie potraw wielkanocnych, ale także stołu do uczty, tak by każdemu było wygodnie, pisze Beata Marcińczyk.

Jeśli zapraszamy gości, wypada pamiętać o zasadach sadzania ich przy stole. Przy sześciu biesiadnikach - gospodarze siadają naprzeciw siebie. Gdy osób jest już osiem, gospodarz siada pośrodku, a gospodyni obok niego. Przy większej liczbie gości - gospodarze zostają pośrodku, małżeństwa się rozdziela, ale narzeczonych sadza razem. Na przemian siedzą kobieta i mężczyzna.

Biało z kolorami

Śniadanie wielkanocne trwa u nas prawie do obiadu. Możemy więc potraktować je skromnie - postawić dla każdego gościa duży talerz, tzw. podtalerz, talerz do drugiego dania, którym będą jajka czy biała kiełbasa, talerz głęboki do żuru. Obok podtalerza leżą sztućce: po lewej stronie widelce, po prawej noże i łyżka do zupy (najdalej od talerza), która może też znaleźć się nad talerzem. Łyżki i widelce kładziemy "światłem" do góry. Noże - ostrzem do talerzy. Kieliszki i literatki do napojów ustawione powinny być skośnie, lekko po prawej stronie nad talerzami - zgodnie z kolejnością podawanych trunków.

Potrawy wielkanocne już same w sobie są wystrojem stołu. Aby jednak podkreślić wyjątkowy charakter spotkania, należy go odpowiednio ubrać. Przede wszystkim musi on pasować do wystroju pokoju. Najlepszym tłem przy takich uroczystościach zawsze okazuje się biały obrus. Można na niego położyć kolorowy bieżnik czy serwetki. Wyedukowana pani domu zrobi je z tego samego materiału, co zasłony czy obicie tapicerowanych mebli. Wystarczy, by na środku stołu znalazła się właśnie taka serwetka. To do jej dominującego koloru dobieramy dodatki. Choć najczęściej na wielkanocnym stole pojawiają się zieleń i żółć, możemy pozwolić sobie na inny kolor. Jeśli główny element, czyli serwetka to skrawek z różowymi różami, wykorzystajmy różowe tulipany i dodajmy soczystą zieleń papierowych serwetek. A jeśli nie mamy białego obrusa, tylko w kratkę, np. niebieską, kolorem, który z wiosną raczej się nie kojarzy? Spróbujmy "wyciszyć" obrus białą zastawą i białymi serwetkami. Kilka żonkili w białym naczyniu doda mu świeżości. Modne są też stoły wielkanocne w połączeniach - brąz i beż, fiolet i żółty, fiolet i zieleń.

Nie zasłaniać gości

Pamiętać trzeba, że bardzo ważną rolę spełniają przy wystroju stołu serwetki - płócienne i papierowe. Nie każdego z nas stać, by w eleganckim sklepie kupić je w tym samym wzorze. Dlatego najlepiej wybierać, przynajmniej te papierowe, jednobarwne. Odpowiednio ułożone, np. w motyla (wachlarz) mogą zdobić stół, talerz, kielich. Pod warunkiem, że nie są za duże. Te, ułożone w lilię, zwłaszcza płócienne, można ozdobić, wkładając weń kwiat, gałązkę bukszpanu, bilecik w fantazyjnym kształcie (pisanki, kurczaka) z imieniem gościa.

Problem z tym jednak, że nie wszystkim takie "origami" wychodzi. Zdecydowanie łatwiej jest serwetkę zrolować i przełożyć przez pierścień ozdobny. Gotowe można kupić już po kilka złotych za sztukę. Najprostsze zrobimy z kawałków usztywnianej wstążki - do kupienia w każdej kwiaciarni. Końcówki przycinamy skośnie, obie równolegle albo obie w literę "V". Odmierzamy tak ok. 25-centymetrowe odcinki. Jako forma, na której zawiążemy kokardy, może posłużyć nam, np. wąski, długi kieliszek (taki jak do szampana). Na kieliszku "manekinie" zawiązujemy kokardę, stylizujemy, wyginając końcówki wstążki i delikatnie zdejmujemy. Do środka, przez pierścień wsuwamy zrulowaną serwetkę, którą później umieszczamy na talerzu. Można ją ubrać kwiatem, gałązką bukszpanu.

Przy stawianiu serwetek (lilia, wachlarz) i ozdób (wazony z kwiatami, stroiki) na stole pamiętajmy, że muszą one być niskie, by nie przesłaniać twarzy gości. Wszystkie ozdoby wysokie można postawić na krańcu stołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski