Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek: Gdzie ci kapłani? Prawdziwi tacy

Karolina Koziolek
Kapłani w Polsce obchodzą dziś swoje święto. Data jest nieprzypadkowa, Wielki Czwartek uważa się za dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Ewangelie podają, że stało się to podczas Ostatniej Wieczerzy.

Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że liczba powołań spada. Mimo to w Polsce księży wciąż mamy bardzo wielu.

Zobacz komentarz: O takich, jak oni mówi się "prawdziwy ksiądz"

Z ostatnich badań ISKK wynika, że na koniec 2014 r. w diecezji poznańskiej było 788 księży, 316 z nich to zakonnicy.

Do kapłaństwa przygotowywało się z kolei 89 mężczyzn.

9 lat temu, w 2007 r. w diecezji poznańskiej księży było równo 800, a przygotowujących się do kapłaństwa 300, czyli ponad trzy razy więcej niż obecnie.

Dla porównania w diecezji gnieźnieńskiej w 2007 r. do kapłaństwa przygotowywało się 128 osób. Według ostatnich badań jest to sporo mniej, bo 45 osób. I jeszcze kilka liczb z Kalisza. W 2007 r. w tamtejszym seminarium uczyło się 107 osób. Według stanu na 2014 r. było to 55 osób.

Te liczby to konkretne osoby. Wśród nich jest wiele wybitnych postaci, prawdziwych duszpasterzy. Ludzi, w których wpatrzone są tłumy katolików, i nie tylko.

Jedną z takich osób jest na pewno ks. Jan Kaczkowski, chory na raka optymista, który jeszcze jako bardzo młody ksiądz, tuż po seminarium, założył hospicjum w Pucku. Mimo glejaka mózgu pisze książki, spotyka się z wiernymi, udziela wywiadów, które nie tylko są dowcipne, ale zawsze służą ewangelizacji.

Druga „gwiazda”, choć znana bardziej środowiskowo, to ojciec Adam Szustak, dominikanin z Łodzi. Głoszone przez niego rekolekcje przyciągają tłumy, a potem przeżywają drugie życie w internecie.
Wybitnych księży nie brakuje też w Wielkopolsce. Kilku z nich prezentujemy w ramce obok. Warto wspomnieć o proboszczu z parafii przy rynku Wildeckim w Poznaniu, ks. Marcinie Węcławskim. Niezwykle szanowany nie tylko przez innych księży oraz wiernych, ale także niewierzących.

Kontaktowy, lubiany i z wielkim talentem do młodzieży jest na pewno ks. Dawid Stelmach z parafii pw. A. Boboli na Junikowie w Poznaniu. Aktualnie organizuje wolontariat dla młodzieży w Argentynie. Gdy papież Franciszek nawoływał księży do ubóstwa, sprzedał swój motocykl.

Wart wspomnienia jest także ks. Wojciech Mueller, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Woźnego w Poznania. Dzięki jego determinacji już niedługo archidiecezja może zyskać błogosławionego.


Bp Damian Bryl

Gdy został nominowany na biskupa, miał zaledwie 44 lata. Obecnie przygotowuje obchody jubileuszu chrztu Polski z ramienia episkopatu. Z pewnością najbardziej otwarty i przystępny biskup w archidiecezji. - Człowiek, który nie stroni od ludzi. Jest bardzo serdeczny i kontaktowy - tak mówią o nim koledzy księża. To powiew świeżości w poznańskiej kurii.

Ksiądz Radosław Rakowski
Pozytywnie zakręcony. Wikary z parafii pw. św. Floriana na Jeżycach w Poznaniu. Zbierał książki dla pacjentów szpitali, pieniądze na studnie w Sudanie. Zasłynął zbiórką datków na kury dla biednych mieszkańców Madagaskaru. Wymyślił sztafetę św. Floriana, czyli „sztafetę dobrych uczynków”. Podobno bardzo lubiany przez abp. St. Gądeckiego.
Ksiądz Adam Pawłowski, Wilda
Pomysłowy. Nawracał pod klubami go-go na poznańskim Starym Rynku. Przebiegł maraton w sutannie, czas miał kiepski, ale za to inny maratończyk podbiegł się wyspowiadać. Ewangelizuje wśród bezdomnych, a także w marketach, przy dworcu PKP, pisze bloga, ale zawsze ma czas dla innych. Obecnie angażuje się m.in. w akademię miłości dla singli. Niepokorny nastolatek, który się nawrócił.

Ojciec Roman Bielecki
Kościelna inteligencja. Redaktor naczelny miesięcznika „W Drodze”. Po objęciu przez niego kierownictwa miesięcznik zaczął „dawać odpowiedzi na pytania codzienności”. Pytania są ciekawe, odpowiedzi niebanalne, a miesięcznik... stale zwiększa nakład. O. Bielecki jest też cenionym kaznodzieją. Odprawiane przez niego wieczorne msze u dominikanów w Poznaniu przyciągają tłumy.

Ojciec Leonard Bielecki
Organizator. Franciszkanin, który zaprosił młodych do Kościoła. Stworzone przez niego duszpasterstwo akademickie przy placu Bernardyńskim w Poznaniu stale się rozrasta. Do tego stopnia, że konieczne było stworzenie duszpasterstwa 25+. Organizuje najpiękniejsze gorzkie żale w Poznaniu z muzyką i śpiewem na żywo. Kibicuje Lechowi Poznań.

Ksiądz Mirosław Tykfer

Propagator ekumenizmu. Należy do Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, która skupia przedstawicieli prawosławia, metodystów, Kościół ewangelicko-augsburski czy Kościół polskokatolicki. Grupa spotyka się w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. W 2014 r. ks. Mirosław Tykfer objął szefostwo „Przewodnika Katolickiego”, którym zawiaduje do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski