Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki dzień kaliskiej kardiologii [ZDJĘCIA]

Daria Kubiak
W kaliskim szpitalu, jako pierwszym nie klinicznym ośrodku w Polsce wszczepiono nowoczesny rejestrator zdarzeń firmy Medtronic. Jest to niewielkie urządzenie służące do monitorowania pracy serca.

Po raz pierwszy wszczepiono pacjentce nowoczesny rejestrator zdarzeń służący do kontrolowania pracy mięśnia sercowego. Urządzenie jest elementem sieci telemonitoringu, która właśnie zaczęła funkcjonować w kaliskim szpitalu. Monitoring pozwala lekarzom na obserwowanie stanu pacjentów non-stop i reagowanie w razie niepokojących symptomów.

Wszczepiony we wtorek po raz pierwszy rejestrator - małe urządzenie wielkości baterii AAA, będące produktem amerykańskiej firmy Medtronic służy do długotrwałego monitorowania i oceny rytmu serca. Jak wyjaśnia dr n. med. Paweł Czaja – kierownik oddziału kardiologicznego rejestratory tego typu są w naszym kraju wszczepiane pacjentom w dużych ośrodkach klinicznych. Kaliski szpital – jako ośrodek niekliniczny jest więc w tej dziedzinie prekursorem.

Rejestrator wszczepiono 23-letniej pacjentce – Paulinie Michalak mieszkance gminy Nowe Skalmierzyce. Od dłuższego czasu dziewczyna cierpi na nawracające omdlenia. Badania diagnostyczne jakim była poddana na oddziałach neurologicznym i kardiologicznym kaliskiego szpitala nie wykazały przyczyny omdleń. Dlatego lekarze podjęli decyzję o wszczepieniu dziewczynie rejestratora pracy serca, aby ustalić czy ma to związek z trapiącą ja przypadłością.

Sam zabieg wszczepienia urządzenia trwał zaledwie około 5-6 minut i był niemal bezkrwawy. Operator lek. med. Marek Zieliński, kierujący pracownią elektrofizjologii umieścił rejestrator po skórą, na klatce piersiowej pacjentki, wykonując zaledwie półcentymetrowe nacięcie. W chwilę po zabiegu uśmiechnięta Paulina była gotowa do rozmów z dziennikarzami i pacjentką z sąsiedniego łóżka.

Wszczepione urządzenie nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych u pacjentki ani nie ogranicza jej aktywności. Korzyści z jego zastosowania są za to ogromne. Pozwoli bowiem zdiagnozować przyczynę jej dolegliwości.

- Innowacyjny zabieg wszczepienia 23-letniej pacjentce zaawansowanego technologicznie rejestratora zbiega się z przełomowym momentem w historii opieki nad pacjentami naszego oddziału – otwarciem systemów telemonitoringu – powiedział lek. Marek Zieliński. - Oddział Kardiologii w Kaliszu jako jedyny ośrodek w południowej Wielkopolsce będzie miał możliwość zdalnej kontroli najbardziej zagrożonych nagłym zgonem i zaostrzeniem niewydolności serca chorych, leczonych implantacją tzw. urządzeń wszczepialnych - stymulatorów serca , kardiowerterów – defibrylatorów i stymulatorów resynchronizujących.

Dane odczytywane ze wszczepionych pacjentom urządzeń przesyłane są dalej przez system sieci komórkowych do centrum serwisowego a stamtąd do szpitali i lekarzy sprawujących kontrolę nad pacjentami.

- Codzienny transfer danych pozwala lekarzowi sprawującemu opiekę nad chorym na stałą obserwację jego stanu oraz działania samego urządzenia – dodał lek. Marek Zieliński. - Telemonitorig ogranicza konieczność uciążliwych dojazdów pacjentów do szpitala. Jest systemem wczesnego reagowania. Lekarz oceniając symptomy, przepowiadające pogorszenie stanu zdrowia pacjenta ma czas na zareagowanie, wezwanie chorego do szpitala, zmodyfikowanie leczenia czy podjęcie czynności ratujących choremu życie.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski