Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki remont płyty Starego Rynku w Poznaniu. Mieszkańcy i restauratorzy muszą przygotować się na utrudnienia. Znamy harmonogram prac

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Remont płyty Starego Rynku rozpocznie się na początku listopada i potrwa do 2023 roku.
Remont płyty Starego Rynku rozpocznie się na początku listopada i potrwa do 2023 roku. Łukasz Gdak
Brak ogródków gastronomicznych, hałas oraz ograniczony ruch pieszych. Na takie utrudnienia będą musieli przygotować się mieszkańcy oraz restauratorzy Starego Miasta w Poznaniu. Od listopada rusza remont płyty Starego Rynku, który ma potrwać do jesieni 2023 roku.

Inwestycja była wielokrotnie przekładana. Przez długi czas nie udało znaleźć się inwestora, który za cenę proponowaną przez miasto wyremontuje rynek. Ostatecznie urzędnicy przystali na ofertę jednej z poznańskich firm. Teraz mieszkańcy oraz restauratorzy muszą przygotować się na pracę budowlane, które będą tam się odbywać przez kilkanaście miesięcy.

Remont na Starym Rynku zacznie się w listopadzie

Podczas ostatniej sesji rady osiedla Stare Miasto został przedstawiony szczegółowy harmonogram prac na Starym Rynku. Inwestycja będzie podzielona na kilka etapów. Od początku listopada rozpoczną się prace archeologicznie, które miały swój początek w tym oraz zeszłym roku. W tym samym czasie rozpocznie się przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał, która ma zyskać nowy kształt. W kolejnych etapach będą zamykane poszczególne uliczki, które przylegają do płyty rynku.

Rozpoczęcie remontu nie oznacza jego całkowitego zamknięcia. Zostały wyznaczone specjalne ciągi komunikacyjne dla pojazdów, którymi będą mogli przemieszczać się dostawcy. Mieszkańcy i klienci także będą mieli tam dostęp, jednak samo wejście na płytę będzie niemożliwe.

Restauratorzy przez cały okres trwania rewitalizacji będą mogli mieć otwarte lokale, jednak nie będzie możliwości utworzenia przez nich ogródków gastronomicznych. Miasto obiecało pomóc właścicielom knajp, lecz zaproponowany pomysł nie wszystkim się spodobał.

Co z restauratorami na Starym Rynku?

W tym tygodniu odbyło się zebranie właścicieli lokali gastronomicznych z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem ws. przyszłości gastronomii podczas trwania przebudowy Starego Rynku. Piotr Konieczny, właściciel restauracji Czerwone Sombrero mówi, że spotkanie, na które czekali od miesiąca, nie wniosło żadnych nowych informacji.

Restauratorzy cały czas nie znają szczegółów, jak ma wyglądać procedura przyznawania zastępczych lokali gastronomicznych, które mają pojawić się placu Wolności. Przypomnijmy, miasto oferuje lokalom siedem miejsc, natomiast restauracji na rynku jest ponad trzydzieści. Dodatkowo potwierdziła się informacja, że remont zabierze dwa sezony ogródkowe.

Informacje, które uzyskaliśmy od władz miasta, są takie, że nie jeden sezon ogródkowy zostanie stracony, a dwa. Remont właściwy ma rozpocząć się w maju przyszłego roku, czyli w rozpoczęcie sezonu ogródkowego

- mówi Piotr Konieczny.

Oprócz propozycji punktów gastronomicznych na placu Wolności został przedstawiony pomysł, aby zorganizować strefę gastronomiczną na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak podkreśla Konieczny, właściciele lokali również nie otrzymali szczegółów dotyczących tego planu.

Prace remontowe nie będą odbywać się w nocy

Co natomiast z mieszkańcami podczas trwania remontu? Ci nie będą musieli obawiać się nieprzespanych nocy ze względu na hałas związany z pracami remontowymi. Mają one rozpoczynać się o godzinie 6 rano i trwać do 22, choć wykonawca wskazywał na możliwość przedłużenia godzin prac ze względów technologicznych.

Dodatkowo wyznaczono trasy komunikacyjne dla pojazdów ciężkich, które będą transportować duże elementy potrzebne podczas rewitalizacji. Te będą dostarczane od strony ul. Paderewskiego oraz od ul. Wielkiej.

Przebudowa Starego Rynku w Poznaniu potrwa dwa lata

W połowie lipca urzędnicy podpisali umowę na modernizację płyty Starego Rynku z poznańską firmą Tormel. Koszt inwestycji ma wynieść miasto ok. 135 milionów złotych, z czego 30 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Remont ma zakończyć się jesienią 2023 roku i wiele wskazuje na to, że termin może zostać dotrzymany. W przeciwnym razie miasto utraci unijne pieniądze.

- Mam nadzieję, że nowa nawierzchnia przyjazna dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami, nowe drzewa i nowe przestrzenie w Pasażu Kultury, a także oświetlenie płyty i kamienic zostaną życzliwie przyjęte przez poznaniaków

- podkreśla na oficjalnej stronie rady osiedla Stare Miasto, radny Tomasz Dworek.

W ramach inwestycji zostanie wykonana kompleksowa wymiana kostki brukowej, krawężników, a także wymiana całej sieci: wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej, energetycznej, telekomunikacyjnej oraz gazowej. Zmienione ma zostać również oświetlenie wraz z iluminacją kamienic. Dodatkowo zostanie rozbudowana podziemna toaleta publiczna, a zakres prac obejmuje również budowę kanału technologicznego oraz modernizację monitoringu miejskiego.

W Polsce kultura napiwków nie jest powszechna. Klienci uważają, że dodatkowa opłata za usługę nie powinna istnieć. Niekiedy zdarzają się jednak niespodziewane historie, które opowiedzieli nam nasi czytelnicy pracujący za barem. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące! Aby przeczytać niesamowite historie zza baru, przejdź do galerii ---->

Najdziwniejsze napiwki dla barmanów z Poznania [TOP 9]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski