Wielkie Greckie wakacje. Poznaj kompleks wysp Dodekanezu i wybierz idealną wyspę na swoje wymarzone wakacje!

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej
Kompleks wysp Dodekanezu w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego jest najbardziej słonecznym zakątkiem Grecji. Kompleks ten składający się z dwunastu dużych wysp oraz licznych mniejszych z krystalicznie czystą wodą, piaszczystymi lub kamienistymi plażami, wspaniałymi znaleziskami archeologicznymi, imponującymi bizantyjskimi i średniowiecznymi zabytkami oraz unikalnymi tradycyjnymi osadami tylko czeka aby go zwiedzić.

grecka izba turystyki

Rodos i Kos, większe i bardziej kosmopolityczne wyspy czekające na to, aby zaoferować Ci mocne i cenne wspomnienia. Po prostu wybierz, którą chcesz!

Rodos – atrakcje turystyczne

Rodos to średniowieczny skarb, pięknie zachowany na przestrzeni stuleci. Wybierz się na wędrówkę po jego wspaniałym Starym Mieście, otoczonym średniowiecznymi murami z siedmioma bramami i podziwiaj Pałac Wielkiego Mistrza Rycerzy Rodos - najbardziej inspirujący budynek na całej wyspie. Wybierz się na romantyczny spacer po słynnej średniowiecznej ulicy Rycerza i poczuj się jak wielki wojownik w lśniącej zbroi lub szlachetna księżniczka. Zajrzyj do historycznej przeszłości miasta, odwiedzając Muzeum Archeologiczne.średniowiecznej ulicy Rycerza i poczuj się jak wielki wojownik w lśniącej zbroi lub szlachetna księżniczka. Zajrzyj do historycznej przeszłości miasta, odwiedzając Muzeum Archeologiczne.

grecka izba turystyki

Mandraki, (starożytny) port, odróżnia się od portu zewnętrznego trzema wiatrakami i fortyfikacjami na końcu doku. Podczas swojej wyprawy napotkasz niektóre z najbardziej niezwykłych budynków miasta:

 • Teatr Narodowy,
 • Sądy,
 • Ratusz i Pałac Gubernatorów.

Odwiedź oszałamiające cuda natury, takie jak Siedem Źródeł, Dolina Motyli i Park Rodini - jest to zielona dolina z płynącymi wodami, wodospadami, małymi mostkami i pawiami, które są wizytówką turystyczną parku! Zapoznaj się z bogatą historią wyspy, odwiedzając zapierające dech w piersiach Akropolis w Lindos i Ialissos, jak również starożytne Kamiros, które były potężnymi miastami w czasach starożytnych. Dobrze zachowane zamki, takie jak te w Kritinia i Monolithos również czekają na odkrycie!

Co warto zobaczyć na wyspie Kos?

Na trzeciej co do wielkości wyspie Dodekanezu – Kos znajdziesz:

 • piaszczyste plaże,
 • turkusową wodę,
 • bujną roślinność,
 • starożytne i średniowieczne zabytki,
 • szerokie drogi wysadzane drzewami,
 • duże place,
 • parki,
 • wspaniały plan miasta,
 • rozbudowaną sieć tras rowerowych.

Wizytówką wyspy jest średniowieczny zamek Nerantzia położony przy wejściu do portu. Przespaceruj się wzdłuż imponującej alei z drzewami palmowymi lub przejdź się po słynnych placach, takich jak Plac Platanou i Plac Eleftheria i podziwiaj legendarne budynki, pozostałości po włoskim panowaniu. Jeśli jesteście miłośnikami historii, możesz odwiedzić również starożytne miasto Kos i obejrzeć ważne znaleziska archeologiczne pochodzące z IV wieku.

grecka izba turystyki

Czy wiesz, że możesz usiąść pod platanem, na którym sam Hipokrates, ojciec medycyny, nauczał swoich studentów i badał swoich pacjentów? Platan ma ponad 2500 lat i jest najstarszym drzewem w Europie!

Nie przegap Asclipiionu z IV wieku, zamku Antimahia z XV wieku z imponującą wieżą bojową, jak również jednej z najbardziej malowniczych wiosek Kos z charakterystycznym tradycyjnym charakterem - Zia, która położona jest wśród gęstego lasu cedrowego.

Kalymnos – wyspa zbieraczy gąbek morskich

Czy wiesz, że po II wojnie światowej Kalymnos pozostało jedynym greckim przedsiębiorstwem zajmującym się połowem gąbek morskich, zaopatrującym zarówno rynek krajowy, jak i międzynarodowy?

Pierwszą rzecz, jaką zobaczysz po przybyciu na wyspę, jest port Kalymnos, rozciągający się amfiteatralnie na dwóch wzgórzach.

Odwiedź między innymi zamek Chrissoheria i Muzeum Archeologiczne. Wybierz się na całodniową wycieczkę do tradycyjnej osady Horio - dawnej stolicy wyspy i podziwiaj ciekawe zabytki bizantyjskie (m.in. Wielki Zamek).

Wczesnochrześcijańska osada w Elinika jest obowiązkowym punktem zwiedzania, ponieważ jest to prawdopodobnie najlepiej zachowana osada w Grecji. Doskonałą okazją do odwiedzenia wyspy będzie odbywający się w maju Międzynarodowy Festiwal Wspinaczkowy. Wyjątkowy festiwal, który zachwyci fanów adrenaliny!

grecka izba turystyki

Miłośnicy kulinariów powinni skosztować pyszności, takich jak:

 • słodko pachnący miód tymiankowy,
 • soczyste mandarynki,
 • domowej roboty ser mizithra,
 • pyszny suszony ogon homara,
 • płaszczka morska zakonserwowana w wodzie morskiej!

Pserimos – idealne miejsce na spokojne i relaksujące wakacje
Na Pserimos możesz:

 • rozkoszować się piaszczystymi plażami z krystalicznie czystą wodą,
 • pływać w rajskich zatokach (takich jak mała zatoka vathi),
 • wynająć łódź i opłynąć plaże wyspy,
 • wędrować szlakami tyrystycznuymi,
 • wziąć udział w lokalnych targach (najsłynniejsze odbywają się 15 sierpnia),
 • nurkować lub wspinać się.

Bez względu na to, czy szukasz wakacji pełnych akcji, czy relaksu, będziesz zaskoczony wyborem, jaki oferuje ta mała wyspa!

Telendos – rajski spokój i wyjątkowe atrakcje

Czy wiesz, że ta maleńka, piękna wyspa stanowiła w starożytności część Kalymnos, ale została oddzielona w 554 r. n.e. z powodu niszczącego trzęsienia ziemi? Obecnie na wyspie znajduje się tylko jedna mała wioska.

grecka izba turystyki

Warto wybrać się na spacer ścieżkami wiodącymi przez gęsty las sosnowy na południu wyspy, gdzie znajdują się również ruiny bizantyjskich rezydencji. Pływaj na skąpanych w słońcu plażach (takich jak Plaka, Potha i Paradise). Nurkuj i odkrywaj starożytne miasto zatopione między Kalymnos i Telendos lub uprawiaj turystykę pieszą, wspinaczkę, windsurfing, kajakarstwo i łowienie z kuszą!

Do Telendos można dopłynąć łodzią wypływającą z zatoki Mirties na Kalymnos.

Karpathos – raj dla miłośników przyrody i dawnych tradycji

Wyspa obdarzona obfitością strumieni, lasów sosnowych, winnic, gajów oliwnych, skalistych jaskiń (które w rzeczywistości są domem dla mniszki śródziemnomorskiej) i górskich krajobrazów.

Wioski na wyspie sprawiają wrażenie otwartych muzeów folkloru, a mieszkańcy wciąż ubrani są w stare, tradycyjne stroje i rozmawiają swoim lokalnym, starym dialektem. Bogata tradycja folklorystyczna takich wiosek jak Olympos czy Mesohori, z pewnością Cię oczaruje.

Jeśli jesteś fanem windsurfingu, "Аnemoessa" Karpathos jest idealnym miejscem do uprawiania swojego ulubionego sportu.

Odwiedź również Karpathos w czasie Wielkanocy lub Karnawału, aby uczestniczyć z mieszkańcami w uroczystościach, które pozostaną w pamięci na zawsze!

Tilos - najbardziej ekologiczna wyspa!

Krajobraz górski, gęsto zalesione pasma i pagórkowate widoki, zielone doliny - dom dla czterystu gatunków kwiatów i ziół oraz siedliska rzadkich gatunków ptaków. To są składniki wyjątkowego miejsca: ogromnego parku ekologicznego chronionego międzynarodowymi traktatami. To jest właśnie wyspa Tilos!

Odwiedź Meyalo Horio- stolicę wyspy, z jej imponującymi kamiennymi domami i wąskimi uliczkami. Na wyspie zachwycić Cię może również widok ze średniowiecznego zamku (zbudowanego w miejscu starożytnego Tilos), który stoi na szczycie wzgórza i zapiera dech w piersiach.

grecka izba turystyki

Leros - wyspa Artemidy, bogini lasów i polowań

Jeżeli pragniesz spędzić spokojne wakacje w czystym, spokojnym środowisku z sosnami, gajami oliwnymi i nizinami ze słodkimi strumieniami, to Leros jest Twoim celem!

Możesz popływać w lazurowym morzu, podziwiać wspaniałe dzieła włoskiej architektury w Ayia Marina - stolicy wyspy. Przespacerować się po wielowiekowych wspaniałych zamkach (takich jak Brouzi i Zamek Panayia) lub spróbować nurkowania, aby odkryć wraki statków spoczywające na dnie morza z czasów II wojny światowej. Nie zapomnij wrócić w czasie karnawału, kiedy powracają dawne obyczaje!

Patmos - Wyspa Apokalipsy" lub "Jerozolima Morza Egejskiego" wita Cię!

Patmos jest bardzo popularna wśród pielgrzymów, ponieważ w jednej z jaskiń wyspy Jan Ewangelista, jeden z uczniów Chrystusa, napisał "Księgę Apokalipsy". Hory, starannie zachowana średniowieczna osada z wąskimi, przypominającymi labirynt uliczkami i kamiennymi domami, zapierającymi dech w piersiach. Nie przegap imponującego, ufortyfikowanego klasztoru Świętego Ioannisa i jaskini Apokalipsy Jana Ewangelisty! Odwiedź Patmos w czasie Wielkanocy, kiedy to przez cały Wielki Tydzień odbywają religijne i duchowe uroczystości.

Na wschód od Patmos znajduje się skupisko wysp Arki i Marathi, z rzadką roślinnością, starymi, bielonymi domami i uroczymi tawernami. Wsiądź do łodzi i opłyń Marathi, kolejną małą wyspę z piękną plażą porośniętą letniskami i tamaryszkiem (słonym cedrem).

Astipalea - wyjątkowe połączenie kultur

Astipalea jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą Dodekanezu, położoną w miejscu, gdzie Dodekanez spotyka się z Cykladami. To właśnie na Astipalei cechy obu kompleksów wysp mieszają się ze sobą, tworząc wyjątkowo zróżnicowaną scenerię wyspy. Odwiedź Hora - stolicę wyspy wraz z portem, a zarazem, jedną z najbardziej malowniczych osad Morza Egejskiego. Na wzgórzu wznosi się imponujący zamek Hora, otoczony małymi domkami z bielonymi ścianami, niebieskimi drzwiami i drewnianymi balkonami, z których roztacza się wspaniały widok na otwarte, błękitne morze.

grecka izba turystyki

Kassos - podążaj szklakiem piratów!

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, wyspa Kassos była niegdyś wielką potęgą morską i handlową. Dobrze zachowane rezydencje, które wciąż stoją w Fre, stolicy wyspy i głównym porcie, odzwierciedlają dziś tę dawną wielkość. Przespaceruj się po Bouka, dawnym legowisku piratów, z zacumowanymi małymi łodziami rybackimi, tradycyjnymi kawiarniami i starą latarnią morską. Nie zapomnij odwiedzić Armathia, jest to największa wyspa otaczająca Kassos, gdzie znajdziesz kilka wspaniałych plaż, takich jak Marmara i Karavostassi!

Symi – wybierz się na wyjątkowy Festiwal!

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Symi. Oprócz doświadczenia jej wyjątkowej, kosmopolitycznej atmosfery i wędrówek po jej niezwykłej, neoklasycystycznej osadzie. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć cudowną ikonę Archanioła Michała przechowywaną w klasztorze Panormitis, jednym z najważniejszych klasztorów Dodekanezu.

Latem na Symi można wziąć udział w słynnym Festiwalu Symi, który obejmuje między innymi koncerty muzyki klasycznej, występy taneczne i wystawy sztuki.

Halki – wyspa pokoju i przyjaźni!

Ciesz się spokojnymi wakacjami na "Wyspie Pokoju i Przyjaźni", gdzie młodzi ludzie z całego świata spotykają się co roku na dorocznym spotkaniu! Miasto Halki lub Niborio, stolica wyspy, jest wpisana na listę tradycyjnych osad Grecji i jest zbudowana amfiteatralnie z widokiem na czyste i błękitne morze. Ponadto neoklasyczne rezydencje ujawniają dobrobyt, jakim wyspa cieszyła się w przeszłości.

Nisyros - wulkaniczna wyspa

Skorzystaj z okazji, aby odwiedzić dziewicze miejsce, które powstało w wyniku erupcji wulkanicznych. To dość imponujące, że Nisyros jest wciąż aktywnym ośrodkiem wulkanicznym, razem z Milos, Santorini i Metana!

W miejscowości Nikia znajduje się jedyne w swoim rodzaju w Grecji "Muzeum Wulkaniczne", w którym wystawione są próbki najbardziej charakterystycznych skał wulkanicznych Nisyros. Spacer po wąskich uliczkach pięknego Mandraki - stolicy wyspy jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.

Nie zapomnij obejrzeć kolorowych domów, które w rzeczywistości zbudowane są z ciosanych płyt andezytu i dacytu (materiału wulkanicznego)!

Lipsi - odnajdź spokój i wyciszenie

Lipsi jest największą wyspą należącą do skupiska wielu innych wysepek. Stanowi ona część Natura Network. Jest to idealne miejsce na relaksujące i pogodne wakacje. Tutaj zarówno krajobraz jak i ludzie z pewnością pomogą Ci odnaleźć wewnętrzny spokój i wyciszenie. Lipsi jest również otoczone niezliczoną ilością niezamieszkałych wysepek idealnych do obserwacji ptaków.

Agathonissi – poznaj rzadkie gatunki ptaków

Agathonissi jest najbardziej wysuniętą na północ wyspą Dodekanezu; składa się z trzech dużych tradycyjnych osad Greckich (Agios Georgios, Megalo Horio i Mikro Horio). Agathonissi ma znaczący oraz wrażliwy ekosystem, co czyni ją ważnym siedliskiem rzadkich gatunków ptaków. Wraz z pobliskimi wyspami należy również do Natura Network.

Kastelorizo - mały cud natury

Kastelorizo leży na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Grecji, dosłownie rzut kamieniem od tureckiego wybrzeża. Jej główna osada wypełniona jest wesołymi, pomalowanymi domami o wyjątkowej architekturze, zachwycającymi kościołami i malowniczymi uliczkami. Skosztuj tradycyjnych słodyczy wyspy - katoumari i strava. Zorganizuj wycieczkę statkiem do Galazio Spileo- największej i najbardziej spektakularnej jaskini morskiej w Grecji.

Nie zapomnij odwiedzić pobliskiej legendarnej wyspy Ro, gdzie słynna "Pani z Ro" Despina Achladioti codziennie podnosiła grecką flagę.

Wideo

Materiał oryginalny: Wielkie Greckie wakacje. Poznaj kompleks wysp Dodekanezu i wybierz idealną wyspę na swoje wymarzone wakacje! - Polska Times