Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy przedsiębiorcy podbijają zagraniczne rynki

MON
123rf
Także mniejsze firmy z Wielkopolski decydują się na eksport do Afryki czy na Daleki Wschód.

Eksport z Wielkopolski rośnie. Jak wynika z danych Izby Celnej, jesteśmy trzecim województwem w kraju pod względem jego wartości. W 2014 roku firmy z naszego regionu sprzedały na rynkach zagranicznych towary wartości 17,3 mld euro. To o miliard więcej niż rok wcześniej.

Tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o eksport, utrzymuje się w naszym województwie już od kilku lat. W większości za tak dobry wynik odpowiadają firmy zagraniczne, które mają w Wielkopolsce swoje fabryki. Ale nie wyłącznie. Odsetek firm - eksporterów - systematycznie rośnie. Obecnie jest ich 13 proc.

Wciąż największymi partnerami handlowymi przedsiębiorców z naszego regionu są firmy z takich krajów jak Niemcy, Francja, Niderlandy, Wielka Brytania oraz Szwecja. Ale ta sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia.

Z danych wielkopolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera wynika, że z rozpoczynających podbój zagranicznych rynków firm, jedynie niespełna połowa jest zainteresowana krajami Europy Zachodniej. Jednocześnie 82 proc. przedsiębiorców chce eksportować na inne kontynenty. Najczęściej wskazywano Afrykę (20 proc. firm), Środkowy, Bliski i Daleki Wschód (po 18 proc. zainteresowanych).

- To słuszny kierunek - komentuje Maciej Ceitel, dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej BZ WBK w Poznaniu. - Handel z krajami naszego kontynentu jest dużo prostszy, chociażby ze względu na logistykę i podobną kulturę biznesową, to rynek ten robi się coraz ciaśniejszy i bardziej konkurencyjny. Odległe rynki, choć trudniejsze, są za to dużo bardziej chłonne i dają szansę na zdywersyfikowanie kierunków zbytu firmy. O tym, jak sobie na nich radzić, mówimy w ramach Programu Rozwoju Eksportu - dodaje.
Do Afryki trafia przede wszystkim polska żywność. Na rynki Algierii, Egiptu, Nigerii, Nigru, Senegalu i Mali, trafiają między innymi produkty Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole.

Emiraty Arabskie mają być kolejnym rynkiem dla podkaliskiej firmy Agrico, produkującej dania gotowe, a także konserwy rybne i mięsne.

Do eksportu na rynek Republiki Południowej Afryki przygotowuje się także kaliska firma Dr. Marcus, produkująca kosmetyki samochodowe, zapachy samochodowe. Obecnie eksportuje je obecnie na ponad 40 krajów całego świata: od Rosji, Ukrainy, Czech, Węgier, Ameryki Północnej i Południowej aż po Azję.

To tylko niektóre przykłady.

Zdaniem ekspertów z HSBC w ciągu najbliższych lat najbardziej dynamicznie będzie się rozwijał eksport na rynki azjatyckie. Polski eksport do Indii ma szansę rosnąć nawet w tempie 16 procent rocznie. W czołówce znajdą się również Wietnam, Malezja czy Indonezja. Na tych rynkach wciąż jeszcze jesteśmy mało obecni. Istotnym krokiem do ich zdobycia może być joint venture Solarisa, które w Indiach będzie produkowało nowoczesne autobusy elektryczne i hybrydowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski