Wielkopolscy rolnicy chcą mniej płacić

  Wielkopolscy rolnicy chcą mniej płacić

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wysokość podatku rolnego, który gospodarze odprowadzają do kasy gmin, zależy od rodzaju gruntów, tak zwanego okręgu podatkowego i ceny kwintala żyta. Maksymalną stawkę tej ostatniej podaje prezes GUS, jednak to rady gminy ostatecznie decydują, jak go wycenią. Jeśli uchwalą stawkę niższą od maksymalnej, rolnicy zapłacą mniej.
  W Wielkopolsce kwintal żyta dla potrzeb podatku rolnego może być wart od 30 do 55,80 zł. Jeśli gmina proponuje mniej niż stawka maksymalna, Izby Rolnicze mają prawo do wyrażenia opinii na ten temat, ale nie jest ona wiążąca.

  - W przypadku pięćdziesięciu gmin uznaliśmy, że proponowana stawka, choć niższa od maksymalnej, jest zbyt wysoka - wyjaśnia Grzegorz Wysocki z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - Jednak na ogół nasza negatywna opinia nie dawała żadnego efektu, a bywało, że wręcz przeciwny.


  Tak było w gminie Jarocin. Rolnicy uznali, że 48 zł za kwintal przeliczeniowy to zbyt dużo. Proponowali 35,44 zł. W odpowiedzi wójt zarekomendował radzie stawkę maksymalną - 55,80 zł. Burmistrz był wczoraj nieobecny, pracownicy urzędu odmówili komentowania tej sprawy.
  W gminie Kwilcz pierwsza, pozytywnie zaopiniowana propozycja opiewała na 40 zł.

  Radni jednak zdecydowali się podnieść tę stawkę do maksymalnej dopuszczalnej. Rolnicy zaprotestowali.

  - Już kolejny rok z rzędu mamy płacić według maksymalnych stawek - mówi Witold Przybył, rolnik z Kwilcza. - W sąsiednich gminach, gdzie warunki gospodarowania są podobne, stawki są dużo niższe.
  Na przykład w Międzychodzie kwintal żyta na potrzeby podatku wyceniono na 36 zł. W Chrzypsku Wielkim - o osiem złotych drożej. W Pniewach - na 40 zł.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo