Wielkopolscy trzecioligowcy rozegrali ostatnie sparingi

Unia Swarzędz - Victoria Września
Unia Swarzędz - Victoria Września Waldemar Wylegalski
Już niespełna dwa tygodnie zostały do wznowienia rozgrywek w kujawsko-pomorsko wielkopolskiej trzeciej lidze piłkarskiej, a niespełna tydzień do zaplanowanych na 6 marca spotkań Pucharu Polski w strefie poznańskiej Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz w OZPN Kalisz. Nic dziwnego, że zespoły rozgrywają ostatnie spotkania spotkania w okresie przygotowawczym.

Ponieważ nie doszło do planowanego na sobotę spotkania Warty Poznań z Piastem Kobylin poznańscy zieloni ostatni sparing rozegrali już w środę, wysoko wygrywając z Wełną Skoki 6:0. Spokojny weekend mieli również piłkarze Lecha II Poznań, którzy ostatni sparing z Miedzią II Legnica (1:1) grali w piątek po południu.

Zwycięstwem 3:1 z Kujawianką Izbica Kujawska zakończył przygotowania KKS Włókniarz 1925 Kalisz. Dla beniaminek III ligi, od stycznia prowadzonego przez doskonale w Wielkopolsce znanego Sławomira Suchomskiego, bramki strzelili: Ivelin Kostow (34), Błażej Ciesielski (49) i Marcin Lis (54). Bilans sparingowych spotkań podopiecznych Sławomira Suchomskiego to pięć zwycięstw, jeden wartościowy remis z pierwszoligowym GKS Katowice oraz dwie porażki.

W najbliższą niedzielę kaliszanie wyjazdowym meczem z Orłem Mroczeń rozpoczną rywalizację w obronie zdobytego w poprzednim sezonie Pucharu Polski na szczeblu OZPN Kalisz i Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, a 12 marca w pierwszym wiosennym spotkaniu ligowym podejmą Nielbę Wągrowiec.

Tymczasem Nielba wygrała z czwartoligowym Lubuszaninem Trzcianka 4:0 (3:0). Dwie bramki dla żółto-czarnych zdobył Adam Urbański, jedną Bartosz Najdul, a jedna bramka padła ze strzału samobójczego. Piłkarze z Wągrowca we wtorek o godz. 18 zmierzą się w Bydgoszczy z Chemikiem.

W sobotę dwa spotkania kontrolne rozegrali piłkarze Sokoła Kleczew oraz Pelikana Niechanowo. Kleczewianie na boisku w Budzisławiu Kościelny najpierw pewnie pokonali Marwit Lwówek 5:0 (2:0), a następnie wygrali z Gromem Plewiska 1:0 (1:0). W pierwszym z tych spotkań po dwie bramki dla zespołu trenera Andrzeja Ostańskiego strzelili Arkadiusz Bajerski i Sebastian Śmiałek, a jedną Krystian Sobieraj. W drugim, na listę strzelców wpisał się w 18. minucie Emile Thiakane. Kleczewianie wygrali jak dotąd wszystkie mecze sparingowe, tracąc w nich tylko dwie bramki.

Z kolei Pelikan zmierzył się najpierw w Orchowie z prowadzonym przez Adama Topolskiego czwartoligowym LKS Ślesin, a nieco później w Gnieźnie z innym czwartoligowcem – tamtejszym Mieszkiem. Mecz z LKS Ślesin zakończył się kompletną klapą dla występujących w rezerwowym składzie niechanoiwian, którzy przegrali 0:3 (0:1). ponosząc pierwszą porażkę w okresie przygotowawczym. Bramki dla zwycięzców strzelili: Dawid Jarka (23) oraz Damian Markiewicz 2 (65, 78. karny). Z tego meczu odnotować warto debiut w seniorskim zespole Pelikana niespełna szesnastoletniego Jędrzeja Adamskiego. W Gnieźnie wyższość grającego już w podstawowym zestawieniu zespołu z Niechanowa nie podlegała dyskusji. Podopieczni Sławomira Majaka wygrali pewnie 3:0 (1:0) po bramce Jacka Figaszewskiego (35) oraz dwóch golach Tomasza Bzdęgi (69, 71. karny).

Dwukrotnie w miniony weekend na boisko wybiegali też piłkarze Ostrovii Ostrów Wielkopolski, którzy dwa sparingi rozegrali w Jarocinie. W sobotę ostrowscy biało-czerwoni sprawili sporą niespodziankę wyraźnie pokonując Jarotę Jarocin 3:0 (1:0). To pierwsza porażka lidera III ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej w zimowym okresie przygotowawczym. Prowadzenie zespół trenera Marcina Kałuży objął w 10. minucie po strzale Michała Giecza, a później do bramki Jaroty trafił znów Giecz oraz Daniel Kaczmarek z karnego. W niedzielę Ostrovia przegrała z Polonią Środa Wielkopolska 1:2 (0:0). Obie bramki dla Polonii zdobył Krzysztof Bartoszak, a dla Ostrovii Kamil Kucharski.

W Poznaniu zaprezentowała się natomiast drużyna Unii Swarzędz, która pokonała na boisku przy Cytadeli Victorię Września 2:1 (0:1). Trzecioligowcy mogli wygrać znacznie wyżej, ale grali mało skutecznie. Prowadzenie tuż przed przerwą uzyskali piłkarze Victorii zdobywając typową bramkę „do szatni”, ale po przerwie Unia zdołała przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Obie bramki strzelił Krzysztof Stępiński w 70.minucie z rzutu karnego oraz w 80. minucie.

Ponadto Centra Ostrów Wielkopolski w swoim ostatnim sparingu wygrała z Pogonią Nowe Skalmierzyce 3:1 (2:1). Bramki dla Centry: Jakub Michalski (3), Michał Kucharski (18), Dawid Kuczyński (50). Lider grupy południowej IV ligi wielkopolskiej Górnik Konin wygrał w Mogilnie z Pogonią 4:1.