Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy wioślarze na igrzyskach

JAC
W cyklu Głosu Wioślarskiego o występach wioślarzy z naszego regionu w igrzyskach olimpijskich, dzisiaj wspominamy zawodników KW-04 Stanisława Kuryłłowicza oraz Witalisa Leporowskiego.

W 1936 roku podczas letnich igrzysk olimpijskich w Berlinie, wystąpiło dwóch wioślarzy reprezentujących Wielkopolskę. To Stanisław Kuryłłowicz (1909-1945) i Witalis Leporowski (1907-1978), reprezentujący KW-04 Poznań.

CZYTAJ TEŻ:
Sport w Głosie Wielkopolskim
Wioślarstwo w Głosie Wielkopolskim

Poznaniacy wystartowali w stolicy hitlerowskich wówczas Niemiec w czwórce ze sternikiem, razem z: Bronisławem Karweckim i Władysławem Zawadzkim (obaj Śmigły Wilno) oraz sternikiem Jerzym Walerianem Skolimowskim (AZS Warszawa). Biało-czerwoni rozpoczęli rywalizacje w przedbiegach i zajęli niestety dopiero piąte miejsce. Potem wystartowali jeszcze w repesażach i wśród czterech osad zajęli drugą lokatę z czasem 8.12,2, przegrywając wyraźnie z Niemcami różnicą 56 sekund. na tym też Polacy zakończyli swój udział w berlińskich igrzyskach.

Warto jednak dodać, że obaj poznaniacy z sukcesami startowali wcześniej w innych imprezach międzynarodowych. Stanisław Kuryłłowicz, pochodzący spod Grodna, do Poznania przyjechał w 1933 roku, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego.

Do drugiej wojny światowej reprezentował barwy KW-04 oraz AZS Poznań. Był pięciokrotnym mistrzem Polski w dwójce ze sternikiem oraz czwórce ze sternikiem. Startował w mistrzostwach Europy w dwójce ze sternikiem (razem z W. Leporowskim i sternikiem Mieczysławem Bąclerem) - w 1934 w Lucernie zajął czwarte miejsce, a rok później w Berlinie Polacy wywalczyli brązowy medal. Kuryłłowicz powtórzył ten wynik w Amsterdamie 1937, ale w innym składzie osady. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. Zginął od zabłąkanej kuli podczas walk o poznańską Cytadelę w lutym 1945 roku.

Witalis Leporowski urodził się w Poznaniu. Przez całą karierę był zawodnikiem KW-04. Siedem razy startował w mistrzostwach Europy - trzykrotnie w ósemce (brązowy medal w 1929 roku w Bydgoszczy), trzykrotnie w czwórce ze sternikiem i raz w dwójce ze sternikiem (wspomniany wcześniej brąz w Berlinie w 1935 roku - z Kuryłłowiczem i Bąclerem). Zmarł w Poznaniu w 1978 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski