Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: 100 kilometrów gminnych i powiatowych schetynówek

Mateusz Pilarczyk
17 projektów powiatowych i 18 gminnych dofinansowanych zostanie łączną kwotą 57 mln zł. Pozwoli to na remont 100 km dróg w Wielkopolsce.

Na 2014 rok Wielkopolska w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych, zwanego schetynowkami, miała otrzymać zaledwie 20,6 mln złotych. Pozwoliłoby to na wykonanie remontów zaledwie 4 dróg powiatowych i 7 gminnych.

Była to kropla w morzu potrzeb, bo samorządy złożyły łącznie na 2014 rok 122 wnioski o dofinansowanie inwestycji drogowych z rządowych pieniędzy. Zwiększono jednak póle środków przyznanych na schetynówki. Do Wielkopolski trafi 57,9 mln zł.

- Przygotowane przez samorządy projekty mają wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu. Budowane są nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych i bezpieczniejsze skrzyżowania - mówi wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

- Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest kontynuowany, bo cieszy się dużym uznaniem samorządów - dodawał wojewoda Florek.

Przykładowo w tym roku wyremontowana zostanie droga powiatowa Cielcza - Radlin - Stęgosz w powiecie jarocińskim a w pleszewskim przebudowana zostanie trasa z Pleszew do Chocza na odcinku Pleszew - Prokopów wraz z chodnikiem.

Z kolei w powiecie obornickim powstanie nowa ulica łącząca drogę wojewódzką numer 178 z drogą powiatową w Kowanówku. W ramach inwestycji zostanie wybudowana również ścieżka pieszo - rowerowa oraz zainstalowane oświetlenie.

Do tej pory w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w Wielkopolsce zmodernizowano, wyremontowano bądź wybudowano ponad 730 km dróg. Przeprowadzono łącznie 297 inwestycji o wartości ponad 600 mln zł z czego 278 mln zł pochodziło z budżetu państwa.

W 2014 roku do tych liczb dołączy kolejne 35 inwestycji na łączną kwotę 124,7 mln. Dzięki nim powstanie ponad 100 km dróg.

Ewentualne oszczędności, które pojawią się w związku z realizacją przetargów przekazane zostaną na realizacje kolejnych zadań z listy rankingowej jaka powstała ze złożonych przez samorządy wniosków.

- Już teraz zaobserwować można, że przeprowadzane przetargi przynoszą ponad 30-procentowe oszczędności, co umożliwi realizację kolejnych projektów z listy rezerwowej - kończy wojewoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski