W ogłoszonym przez Ministerstwo Skarbu planie prywatyzacji na 2012 i 2013 rok znalazło się 25 spółek z Wielkopolski.
Wśród przeznaczonych do prywatyzacji znalazły się takie giganty jak Enea, obie wielkopolskie kopalnie węgla brunatnego, zespół elektrowni Pątnów AdamówKonin, Cegielski czy Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Są także mniejsze firmy, w których państwo ma większość udziałów lub jest ich właścicielem w całości. Są to m.in. ostrowskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach, Spomasz z Nakła produkujący maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego.
Skarb Państwa zamierza pozbyć się także udziałów mniejszościowych w wielkopolskich spółkach. Ma ich od kilkudziesięciu procent (jak w Meprozecie w Kościanie, w którym państwo posiada 44, 6 proc. udziałów) po ułamkowe części procenta - jak w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, gdzie udział państwa stanowi jedynie 0,06 proc.
Zarówno w przypadku Enei, jak i MTP nie jest to pierwsza przymiarka do prywatyzacji.
Jeśli chodzi o pierwszą spółkę, negocjacje były już bardzo zaawansowane, jednak zarówno ostre protesty związków zawodowych, a także sytuacja na giełdzie sprawiły, że Ministerstwo Skarbu wstrzymało się z prywatyzacją.
Przeczytaj też:
Próbach prywatyzacji Enei
Teraz sprawa znowu staje się aktualna. Jak informuje Ministerstwo Skarbu nie zapadła jeszcze decyzja o sposobie prywatyzacji Enei. Wciąż więc otwartą kwestią pozostaje czy akcje Skarbu Państwa trafią do inwestora branżowego czy też prywatyzacja odbędzie się poprzez Giełdę Papierów Wartościowych.
Czytaj także:
Konin: Ostatnia Barbórka przed prywatyzacją kopalni
Prywatyzacja: Kto będzie właścicielem poznańskiej Enei?
Nie są także jasne dalsze losy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Mniejszościowy udziałowiec - miasto Poznań. w którego rękach jest 40 proc. udziałów targowej spółki zabiega o komunalizację MTP. Skarb Państwa natomiast chciałby sprzedawać akcje MTP na Giełdzie. W najbliższym czasie ma dojść do rozmów między miastem, samorządem województwa, a przedstawicielami Skarbu Państwa w tej sprawie .
Przeczytaj też:
Prywatyzacja MTP
Jak dotąd nie budzi wątpliwości zamiar prywatyzacji HCP. Do 12 kwietnia mogą składać oferty kandydaci na doradcę prywatyzacyjnego spółki. Po rozstrzygnięciu przetargu doradca zbada sytuację spółki zarówno od strony ekonomicznej, jak i prawnej, tak, aby możliwa była jej wycena. Kolejnym krokiem będzie oferta Skarbu Państwa na sprzedaż akcji grupy HCP czyli Cegielskiego wraz ze spółkami-córkami.
Czytaj też:Obecnej działalności Cegielskiego
Obecnie cała grupa zatrudnia około 1000 osób, załoga spółki-matki to 670 osób. Obecnie Cegielski - do niedawna producent silników okrętowych - oferuje kompleksowe rozwiązania dla energetyki. Wartość jego kontraktów w tej branży to około 300 milionów złotych. Z energetyką też spółka wiąże swoją przyszłość. Prawdopodobnie więc będzie poszukiwanie dla HCP inwestora strategicznego w tej branży.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?