Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska dostanie dodatkowe 180 mln euro z Unii! [ZDJĘCIA]

Paulina Jęczmionka
Co Wielkopolska zawdzięcza pieniądzom z UE: centrum wykładowe Politechniki Poznańskiej.
Co Wielkopolska zawdzięcza pieniądzom z UE: centrum wykładowe Politechniki Poznańskiej.
Jest sukces negocjacji marszałka województwa z ministerstwem! Wielkopolska w nowej perspektywie finansowej dostanie dodatkowe 180 mln euro z Unii Europejskiej.

Marszałek Marek Woźniak wynegocjował w ministerstwie rozwoju regionalnego dodatkowe pieniądze z Unii dla Wielkopolski. W nowej perspektywie na lata 2014-2020 nasze województwo dostanie nie 1,94 mld euro, ale ponad 2,12 mld euro. To o 180 mln euro więcej, niż pierwotnie zapowiedziała minister. I o ok. 350 mln euro więcej niż w kończącej się obecnie perspektywie.

Czytaj także:

Walka o pieniądze z Unii trwa. Jak zmieni się nasz region?

- Nie chodziło o zdobycie jak największej kwoty, ale o to, by mieć poczucie, że ta kwota jest optymalna do naszych możliwości i że zrobiliśmy wszystko, aby zapewnić sobie dobre warunki wyjściowe - mówił w środę po powrocie z Warszawy marszałek Marek Woźniak.

I tłumaczył, że alokacja, czyli ilość przyznawanych pieniędzy, jest obliczana na podstawie tzw. algorytmu berlińskiego. To metoda naliczania pieniędzy dla regionów, które mają niższe wskaźniki PKB na jednego mieszkańca.

- Ona w naszym przypadku przekłada się na nienajlepszy wynik, bo Wielkopolska ma stosunkowo wysokie PKB - mówił Marek Woźniak. - Mamy jednak swoje argumenty, by walczyć o wyższą kwotę pieniędzy. I one przekonały minister Bieńkowską.

Wielkopolska: Czy pieniądze z UE są wydawane właściwie?

Marek Woźniak wskazywał m.in. że w Wielkopolsce występują duże dysproporcje w rozwoju, bo z jednej strony mamy silną aglomerację poznańską, a z drugiej słabe tereny peryferyjne. Dodatkowe pieniądze mają pójść m.in. na tzw. obszary strategicznej interwencji. Zdaniem marszałka wśród nich powinny znaleźć się wielkopolskie miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, aglomeracja kalisko-ostrowska, ale i małe wsie.

Na co konkretnie zostaną przeznaczone dodatkowe 180 mln euro? Tego jeszcze nie wiadomo, bo trwa nabór projektów kluczowych z samorządów całego województwa. Wiadomo jednak, że wśród priorytetów Wielkopolski są m.in.: transport i drogi, nowe technologie, innowacyjność gospodarki, cyfryzacja, wzrost zatrudnienia, poprawa edukacji.

- Po raz pierwszy tworzymy też tzw. kontrakt terytorialny, czyli dokument, w którym zostaną zapisane wszystkie plany działań w województwie w oparciu o unijne pieniądze - mówił Marek Woźniak. - W pierwszej kolejności będziemy kładli nacisk na drogi. I uzyskałem deklarację ministerstwa, że w kontrakcie terytorialnym znajdzie się droga ekspresowa S11. Nie ma gwarancji, że rząd umieści ją na liście krajowych priorytetów, ale chodzi o to, by w ogóle w jakiejś formie, chociażby powstania obwodnic, jej budowa została zapisana.

W kontrakcie ma również znaleźć się budowa Centrum Pronoterapii w Poznaniu. Urząd Marszałkowski w nowej perspektywie finansowej chce również dofinansować remont linii kolejowej Poznań-Piła. W ramach budowy dróg ma z kolei listę 50 inwestycji. Wśród nich jest kilkanaście obwodnic, np. Gostynia, Obornik, Szamotuł, Ujścia czy Wronek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski