Wielkopolska dostanie o miliard euro mniej z unijnych pieniędzy. Opozycja krytykuje: "PiS chce ukarać Wielkopolan za brak poparcia"

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
W czwartek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak weźmie udział w konsultacjach dotyczących podziału unijnych pieniędzy dla Polski Lukasz Gdak
Prawie miliard euro mniej ma otrzymać Wielkopolska do 2027 roku ze środków unijnych w porównaniu do lat 2014-2020. Według wyliczeń urzędu marszałkowskiego, do naszego regionu przez najbliższe sześć lat trafi "zaledwie" ok. 1,5 miliarda euro, podczas gdy przez ostatnie sześć lat było to aż 2,5 miliarda euro. Posłowie opozycji krytykują PiS, że rozdaje pieniądze przede wszystkim dla tych województw, gdzie ma największe poparcie. Z kolei posłowie PiS odpowiadają, że najwięcej otrzymają najbiedniejsze regiony.

Unijne pieniądze to jedno z najważniejszych źródeł finansowania wielu inwestycji w Polsce oraz Wielkopolsce. Dość napisać, że praktycznie każda większa inwestycja, jak np. budowa tramwaju na Naramowice czy budowa szpitala dziecięcego, najprawdopodobniej byłaby niemożliwa bez funduszy z Unii Europejskiej. Dlatego też tak istotne jest nie tylko to, ile Polska otrzyma pieniędzy z Unii Europejskiej, ale także jak one następnie zostaną podzielone między poszczególne województwa.

Co nas czeka w Wielkopolsce w 2021 roku? Te inwestycje wiele zmienią!

W latach 2014-2020, czyli poprzedniej perspektywie finansowej UE, Wielkopolska otrzymała prawie 2,5 miliarda złotych. Nasz region był pod tym względem w ścisłej krajowej czołówce. Jednak wszystko wskazuje na to, że teraz to się zmieni. Z wyliczeń Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wynika bowiem, że na lata 2021-2027 Wielkopolska otrzyma zaledwie niespełna 1,5 miliarda euro w ramach polityki spójności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Różnica to prawie miliard euro.

- Pula zarezerwowana dla województwa wielkopolskiego na politykę spójności wyniesie tylko 1,07 mld euro i jest znacząco niższa (o ponad 56 proc.) w stosunku do perspektywy 2014-2020, w której mamy do dyspozycji 2,45 mld euro. Dodatkowo dla części wschodniej województwa przewidziano środki z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kwocie 386 mln euro - informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego w Poznaniu.

W nowym budżecie mamy otrzymać 1 miliard 70 milionów euro. To jest ogromna strata. Pewne ograniczenia wynikają z tego, że jesteśmy regionem wyższej kategorii, jeśli chodzi o rozwój

- mówi z kolei marszałek Marek Woźniak i dodaje, że rząd nie przedstawił algorytmów, według których te wyliczenia nastąpiły.

Opozycja krytykuje PiS. "To absolutny skandal!"
Propozycja podziału unijnych pieniędzy zbulwersowała polityków opozycji. Podkreślają oni, że Prawo i Sprawiedliwość celowo przeznacza mniej pieniędzy na regiony, w których nie cieszy się dużym poparciem, jak Wielkopolska, Dolny Śląsk czy Pomorze, zaś większa kwota pieniędzy (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) jest przeznaczana w regionach, które sympatyzują z PiS, jak np. województwo świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie czy podkarpackie.

Sprawdź też:

- PiS po raz kolejny dzieli środki unijne dla urzędów marszałkowskich zgodnie z algorytmem politycznym. Dlatego województwo wielkopolskie, którego marszałkiem jest Marek Woźniak (PO) ma otrzymać 1,5 mld euro, zamiast 2,5 mld. To absolutny skandal! - napisała na Twitterze Jadwiga Rotnicka, senator Koalicji Obywatelskiej.

To jest decyzja polityczna. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ostatnich latach pokazał, jak skutecznie wykorzystuje pieniądze unijne. Dość powiedzieć np. o budowie szpitala dziecięcego, która powinna być zakończona w tym roku i jest dofinansowania ze środków unijnych. Ponadto urząd marszałkowski pokazuje, co to znaczy zrównoważone inwestowanie w skali całej Wielkopolski bez rozróżniania barw partyjnych. Miliard euro mniej to przede wszystkim mniej istotnych inwestycji. Jeśli do tego dojdzie, to odbije się na jakości życia Wielkopolan

- mówi z kolei poseł KO Jakub Rutnicki.

I dodaje: - PiS nie inwestuje tam, gdzie jest to realnie potrzebne, tylko tam, gdzie będzie to dobrą inwestycją polityczną, a nie dla mieszkańców. Zrobimy wszystko, by do tego jednak nie doszło. Samorząd to nasza największa zdobycz, a PiS chce ukarać mieszkańców Wielkopolski za to, że go nie popierają. Już podczas II rozdania pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych Poznań nie otrzymał żadnej kwoty.

W podobnym tonie wypowiada się inny z posłów Koalicji Obywatelskiej, Waldy Dzikowski. - Każde euro powinno być apolityczne i rozdane nie według klucza, kto kogo lubi, ale według uwarunkowań geograficznych czy społecznych. Miliard euro mniej dla Wielkopolski to ogromna suma i bez niej inwestycje w regionie nie będą miały takiego rozmachu - mówi.

Posłowie PiS: "Krytyka jest populistyczna"
Z zarzutami polityków opozycji nie zgadzają się posłowie PiS, którzy podkreślają, że mniejsza kwota pieniędzy dla Wielkopolski wynika także z faktu, że jest to już rozwinięty region.

W nowej perspektywie oprócz Wielkopolski straci także Dolny Śląsk, gdzie współrządzi PiS, co pokazuje, że zarzuty opozycji o polityczności są na wyrost. Opozycja stale mówi, że chce być częścią Unii Europejskiej, ale jednak nie akceptuje europejskiej zasady, że słabiej rozwinięte regiony otrzymują więcej pieniędzy. Krytyka opozycji jest populistyczna

- mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania.

Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. Galeria miasta, którego m...

Podobnie wypowiada się Zbigniew Dolata, poseł PiS z Konina. - To populistyczne głosy. Przykładamy dużą wagę do tego, by środki unijne były dysponowane sprawiedliwie, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju tak, by wszystkie województwa rozwijały się równomiernie - mówi.

Tymczasem Leszek Galemba, inny z posłów PiS z Konina, dodaje: - Nikt nie patrzy na to, kto i gdzie rządzi. Robimy wszystko dla polski i jej mieszkańców. Tak samo ważni są mieszkańcy Wielkopolski, jak i innych części kraju. Wielkopolska nie jest za cokolwiek karana.

W czwartek marszałek Marek Woźniak weźmie udział w konsultacjach dotyczących podziału unijnych pieniędzy, które od godziny 11 do 14 będzie można śledzić na bieżąco na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zobacz też:

Poznań w PRL. Obejrzyj 50 zdjęć i przeżyj niezapomnianą podr...

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc dziś nie poznasz!

Warmia i Mazury jednak bez pomocy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie