Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska Izba Lekarska nie zgadza się na zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i dentystów. List otwarty do rektora "Medyka"

SR
Na sobotnim posiedzeniu ORL WIL środowisko lekarskie zdecydowanie sprzeciwiło się zniesieniu obowiązkowego stażu dla lekarzy, które to postulował KRAUM.
Na sobotnim posiedzeniu ORL WIL środowisko lekarskie zdecydowanie sprzeciwiło się zniesieniu obowiązkowego stażu dla lekarzy, które to postulował KRAUM. Przemysław Świderski
Sprzeciw zniesieniu obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i dentystów wyraziła Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Prezes ORL WIL Artur de Rosier we wtorek 23 listopada wysłał w tej sprawie list otwarty do prof. Andrzeja Tykarskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który jest jednocześnie zastępcą przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). To ten organ podjął uchwałę, aby zlikwidować staż.

Na sobotnim posiedzeniu (tj. 20 listopada) ORL WIL środowisko lekarskie zdecydowanie sprzeciwiło się zniesieniu obowiązkowego stażu dla lekarzy, które to postulował KRAUM.

- Z rozmów z lekarzami stażystami jednoznacznie wynika, że dopiero w czasie stażu podyplomowego poznali oni sposób funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i nauczyli się wielu praktycznych umiejętności, których nie mieli możliwości opanować w toku studiów. Nadto, wielu lekarzy stażystów dopiero podczas stażu podyplomowego podjęło decyzję o wyborze specjalizacji

- tak w liście do rektora UMP stanowisko ORL WIL argumentuje prezes Artur de Rosier.

Zobacz też: Poznań: Testy na COVID - czy są kolejki?

od 16 lat

Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej wśród studentów, gdzie tylko mniej niż 8 proc. ankietowanych młodych lekarzy określiło, że studia przygotowały ich do wykonywania czynności praktycznych w zawodzie. Poza tym samo doświadczenie członków WIL pokazuje, że "staż podyplomowy jest niezbędnym elementem wstępnym w karierze zawodowej lekarza i lekarza dentysty".

- Naszym zdaniem brak jasno określonych prawem czynności, które studenci mogą wykonywać w stosunku do pacjenta samodzielnie lub pod nadzorem czy konsultacją z lekarzem tworzy fikcyjne środowisko nauki praktycznej

- pisze dalej prezes de Rosier.

Dlatego stawia trzy pytania rektorowi poznańskiej uczelni medycznej i wzywa do konieczności przeprowadzenia publicznej debaty:

  1. Czy KRAUM ma pełne przekonanie, że zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów przyniesie pozytywne skutki dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia?
  2. Czy KRAUM uważa, że staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów powinien zostać zniesiony od przyszłego roku akademickiego? Oznacza to poważną zmianę w toku kształcenia dla roczników, które już rozpoczęły naukę.
  3. Dlaczego przed podjęciem tak daleko idącej uchwały KRAUMMM nie zwróciła się o konsultacje do samorządu lekarskiego?
Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski