Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska kończy z telewizją analogową. Od dziś tylko DVB-T

Mateusz Pilarczyk
W Wielkopolsce nie ma już telewizji analogowej.
W Wielkopolsce nie ma już telewizji analogowej.
Wczesnym rankiem zamilkły dziś ostatnie działające na terenie województwa Wielkopolskiego nadajniki analogowej telewizji naziemnej. Od dziś w regionie i ościennych województwach za pomocą zwykłej anteny można odbierać tylko cyfrową telewizję DVB-T. Po 60 latach zakończyła się era analogowej TV w Wielkopolsce.

- Zmianą nadawania sygnału telewizyjnego objętych zostało 1,2 miliona mieszańców województwa z 132 gmin - podaje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wcześniej, bo w listopadzie ubiegłego roku, analogowa TV została wyłączona na terenie byłego województwa poznańskiego i przyległych gmin. Wtedy zamilkł nadajnik w Śremie. Dziś to samo stało się z głównymi nadajnikami pod Kaliszem w Mikstacie, Gnieźnie - Chojna, Rusinowie koło Piły oraz Żółwieńcu k. Konina. Dzięki nowoczesnej technologii wyłączenie mogło się odbyć zdalnie - wystarczyło kilka kliknięć z dowolnego miejsca w kraju, gdzie jest dostęp do internetu.

Czytaj także:

Koniec telewizji analogowej. Od poniedziałku w Wielkopolsce tylko DVB-T [ZDJĘCIA]

W tym samym momencie emisję programów telewizyjnych zakończyły mniejsze nadajniki w Chełmcu pod Kaliszem, w Koninie przy ulicy 11 listopada, Pile przy Masztowej oraz w Chodzieży przy Strzeleckiej. Służyły one do tzw. doświetlania miejsc, gdzie był problem z odbiorem telewizji. Część mieszkańców Wielkopolski, którzy mieli skierowane anteny w ich kierunku będzie musiała je przestawić.

- W razie problemów z odbiorem służymy pomocą. Cały czas działa numer telefonu 61 659 86 11 pod którym przyjmujemy zgłoszenia - przekazuje Janusz Kujawski, dyrektor poznańskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dzwonić można również na ogólnopolską infolinia poświęconą cyfryzacji. Pod numerem telefonu 800 007 788 dowiemy się między innymi jaki sprzęt należy kupić do odbioru DVB-T.

Oszuści chcą zarobić na cyfryzacji telewizji naziemnej [INFOGRAFIKA]

Znany jest problem z tzw. antenami siatkowymi wyposażonymi w wzmacniacze - niektóre konstrukcje utrudniają odbiór DVB-T. Mimo tego ludzie domagają się ich w sklepach, bo na przykład sąsiad ma taką samą. Warto też wcześniej sprawdzić nieużywaną od lat antenę, bo jak mówią nam sprzedawcy ze sklepów RTV, część osób po wprowadzeniu DVB-T rezygnuje z telewizji satelitarnej, a nieużywane od lat anteny naziemne są po prostu w złym stanie i nie działają.

Przypominamy, że wyłączenie telewizji naziemnej nie dotyczy abonentów kablówek i platform satelitarnych.

Sprawdź gdzie wyłączono dziś TV analogową:To lista powiatów, w których od dziś nie można odbierać analogowej telewizji naziemnej:
złotowski, pilski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, szamotulski, obornicki, wągrowiecki, koniński, słupecki, kolski, turecki, kaliski, ostrzeszowski, pleszewski, krotoszyński, kępiński i ostrowski.

Co daje cyfrowa telewizja naziemna DVB-T?
W zachodniej Polsce już dziś można korzystać ze wszystkich zalet DVB-T. 20 maja to też dzień uruchomienia normalnej transmisji tzw. multipleksu III. Multipleks to paczka kanałów telewizyjnych, która dzięki zakodowaniu zajmuje w eterze tyle miejsca co pojedynczy analogowy kanał. Z tego powodu do odbioru DVB-T potrzebny jest dekoder. W nowszych TV jest on wbudowany. Właściciele kineskopowych odbiorników i starszych "płaskich" TV muszą kupić dekodery, które kosztują ok. 100 zł. W Polsce na razie nadawane są trzy MUXy - docelowo ma być ich sześć. DVB-T daje lepszą jakość obrazu, dźwięku oraz pozwala uruchomić dodatkowe usługi takie jak przewodnik po programach. Największa zaleta to jednak większa ilość kanałów. Na MUX I możemy odbierać: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka. MUX II to: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls2, TV6 i Polsat Sport News; oraz MUX III: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

Znany problem z kodowanymi kanałami:
Niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej umieszczają na liście kanałów płatne i kodowane programy radiowe i telewizyjne. Czasami pojawiają się one na początku listy. Programy kodowane wchodzą w skład platformy jednego z operatorów komercyjnych. Nie są one częścią bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. W przypadku pojawienia się na liście kanałów zakodowanych programów, istnieje możliwość utworzenia w telewizorze lub dekoderze cyfrowym własnej listy kanałów, zawierającej tylko programy wybrane przez użytkownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski